Google-brille stjæler showet

Google åbnede sin udviklerkonference med en imponerende demonstration af computer-brillen, som udviklere kan købe fra næste år.

Artikel top billede

Den nye computerbrille Project Glass fra Google kommer på markedet i begyndelsen af 2013 - men det bliver indtil videre kun en mindre gruppe af udviklere, der får mulighed for at købe brillen. Prisen bliver også derefter. Brillen kommer til at koste mere end 8.000 kr.

Google-medstifter Sergey Brin indledte udviklerkonferencen Google I/O onsdag med en imponerende demonstration af den nye brille.

Fire faldskærmspringere med Project Glass briller sprang ud fra et luftskib over San Francisco og landede på taget af Moscone Center, hvor Google I/O afholdes.

På scenens storskærm kunne publikum følge hele turen med en live-videofeed fra de fire kameraer i brillerne og det sluttede først, da faldskærmspringerne trådte op på scenen.

Brillen bruger Wi-Fi og Bluetooth til trådløs dataoverførsel, men det fungerer selvfølgelig ikke når man svæver højt over San Francisco. Der er heller ingen 3G-forbindelse over 300 meters højde.

Derfor havde Google udviklet sin egen teknologi til dataoverførsel og kombineret det med militært udstyr til demonstrationen, fortæller Sergey Brin i et interview med CNET.

Google har tidligere demonstreret computer-brillen, der vejer det samme som en almindelig solbrille. Den indeholder et kamera, en gennemsigtig skærm og et touch-panel samt en knap, der bruges til at udløse kameraet.

I første omgang er det kun udviklere, der deltager på Google I/O og er bosat i USA, som kan forudbestille brillen. Google begrunder det med, at andre lande har forskellige frekvenser til trådløs datakommunikation.

De kan altså regne med levering i starten af næste år.

Der er stadig ingen dato for, hvornår almindelige brugere kan købe brillen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job