Google-brille stjæler showet

Google åbnede sin udviklerkonference med en imponerende demonstration af computer-brillen, som udviklere kan købe fra næste år.

Artikel top billede

Den nye computerbrille Project Glass fra Google kommer på markedet i begyndelsen af 2013 - men det bliver indtil videre kun en mindre gruppe af udviklere, der får mulighed for at købe brillen. Prisen bliver også derefter. Brillen kommer til at koste mere end 8.000 kr.

Google-medstifter Sergey Brin indledte udviklerkonferencen Google I/O onsdag med en imponerende demonstration af den nye brille.

Fire faldskærmspringere med Project Glass briller sprang ud fra et luftskib over San Francisco og landede på taget af Moscone Center, hvor Google I/O afholdes.

På scenens storskærm kunne publikum følge hele turen med en live-videofeed fra de fire kameraer i brillerne og det sluttede først, da faldskærmspringerne trådte op på scenen.

Brillen bruger Wi-Fi og Bluetooth til trådløs dataoverførsel, men det fungerer selvfølgelig ikke når man svæver højt over San Francisco. Der er heller ingen 3G-forbindelse over 300 meters højde.

Derfor havde Google udviklet sin egen teknologi til dataoverførsel og kombineret det med militært udstyr til demonstrationen, fortæller Sergey Brin i et interview med CNET.

Google har tidligere demonstreret computer-brillen, der vejer det samme som en almindelig solbrille. Den indeholder et kamera, en gennemsigtig skærm og et touch-panel samt en knap, der bruges til at udløse kameraet.

I første omgang er det kun udviklere, der deltager på Google I/O og er bosat i USA, som kan forudbestille brillen. Google begrunder det med, at andre lande har forskellige frekvenser til trådløs datakommunikation.

De kan altså regne med levering i starten af næste år.

Der er stadig ingen dato for, hvornår almindelige brugere kan købe brillen.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S