Google-brille stjæler showet

Google åbnede sin udviklerkonference med en imponerende demonstration af computer-brillen, som udviklere kan købe fra næste år.

Artikel top billede

Den nye computerbrille Project Glass fra Google kommer på markedet i begyndelsen af 2013 - men det bliver indtil videre kun en mindre gruppe af udviklere, der får mulighed for at købe brillen. Prisen bliver også derefter. Brillen kommer til at koste mere end 8.000 kr.

Google-medstifter Sergey Brin indledte udviklerkonferencen Google I/O onsdag med en imponerende demonstration af den nye brille.

Fire faldskærmspringere med Project Glass briller sprang ud fra et luftskib over San Francisco og landede på taget af Moscone Center, hvor Google I/O afholdes.

På scenens storskærm kunne publikum følge hele turen med en live-videofeed fra de fire kameraer i brillerne og det sluttede først, da faldskærmspringerne trådte op på scenen.

Brillen bruger Wi-Fi og Bluetooth til trådløs dataoverførsel, men det fungerer selvfølgelig ikke når man svæver højt over San Francisco. Der er heller ingen 3G-forbindelse over 300 meters højde.

Derfor havde Google udviklet sin egen teknologi til dataoverførsel og kombineret det med militært udstyr til demonstrationen, fortæller Sergey Brin i et interview med CNET.

Google har tidligere demonstreret computer-brillen, der vejer det samme som en almindelig solbrille. Den indeholder et kamera, en gennemsigtig skærm og et touch-panel samt en knap, der bruges til at udløse kameraet.

I første omgang er det kun udviklere, der deltager på Google I/O og er bosat i USA, som kan forudbestille brillen. Google begrunder det med, at andre lande har forskellige frekvenser til trådløs datakommunikation.

De kan altså regne med levering i starten af næste år.

Der er stadig ingen dato for, hvornår almindelige brugere kan købe brillen.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job