Microsoft planlægger rival til Spotify

En ny stor musiksatsning skal kombinere det bedste fra eksisterende tjenester som Spotify og iTunes.

Artikel top billede

Microsoft planlægger en meget omfattende Xbox musiktjeneste med Spotify-lignende streaming af sange og lagerfunktioner i stil med iTunes. Det skriver Bloomberg.

Microsoft forhandler i øjeblikket med flere af de store musikudgivere om de nødvendige rettigheder og forventer at være klar med den nye tjeneste senere på året, fortæller flere anonyme kilder til nyhedstjenesten.

Planen er at kombinere det bedste fra de eksisterende musiktjenester og bygge et digitalt produkt, hvor brugerne kan hente musik på mange forskellige måder - hvad enten det er som downloads eller streams.

Softwaregiganten har tidligere forsøgt sig med musiktjenesten Zune uden det store held. Nu bliver Zune lukket og kunderne flyttet over til Xbox Music.

Både EMI, Warner, Universal og Sony Music forhandler med Microsoft, men ingen af selskaberne har ønsket at kommentere planerne over for Bloomberg.  

Hos Xbox Music bliver der mulighed for at streame musik for et fast månedligt eller årligt beløb, ligesom hos Spotify, og man kan købe musik i en online-butik, ligesom det er muligt hos Apple's iTunes og Amazon.

Desuden er der planer om at tilbyde online-lagerplads til musik, hvor man kan placere hele sin musiksamling i skyen og så hente musikken med alle sine mobile enheder med Windows 8. Det kommer også til at koste et fast månedligt beløb.

Her bliver det så spændende at se, om Microsoft vælger en model ligesom iTunes Match, hvor man ikke behøver uploade musikken - de lokale musikfiler bliver automatisk matchet med den musik, der allerede er gemt i skyen.

Dermed kan brugerne spare en masse tid med upload af musik, men det kan gøre det sværere og dyrere at få de nødvendige rettigheder på plads og dermed forsinke udrulningen af den nye tjeneste.

Xbox Music blev annonceret den 4. juni, men Microsoft har ikke selv ønsket at fortælle om detaljerne.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect