Microsoft planlægger rival til Spotify

En ny stor musiksatsning skal kombinere det bedste fra eksisterende tjenester som Spotify og iTunes.

Artikel top billede

Microsoft planlægger en meget omfattende Xbox musiktjeneste med Spotify-lignende streaming af sange og lagerfunktioner i stil med iTunes. Det skriver Bloomberg.

Microsoft forhandler i øjeblikket med flere af de store musikudgivere om de nødvendige rettigheder og forventer at være klar med den nye tjeneste senere på året, fortæller flere anonyme kilder til nyhedstjenesten.

Planen er at kombinere det bedste fra de eksisterende musiktjenester og bygge et digitalt produkt, hvor brugerne kan hente musik på mange forskellige måder - hvad enten det er som downloads eller streams.

Softwaregiganten har tidligere forsøgt sig med musiktjenesten Zune uden det store held. Nu bliver Zune lukket og kunderne flyttet over til Xbox Music.

Både EMI, Warner, Universal og Sony Music forhandler med Microsoft, men ingen af selskaberne har ønsket at kommentere planerne over for Bloomberg.  

Hos Xbox Music bliver der mulighed for at streame musik for et fast månedligt eller årligt beløb, ligesom hos Spotify, og man kan købe musik i en online-butik, ligesom det er muligt hos Apple's iTunes og Amazon.

Desuden er der planer om at tilbyde online-lagerplads til musik, hvor man kan placere hele sin musiksamling i skyen og så hente musikken med alle sine mobile enheder med Windows 8. Det kommer også til at koste et fast månedligt beløb.

Her bliver det så spændende at se, om Microsoft vælger en model ligesom iTunes Match, hvor man ikke behøver uploade musikken - de lokale musikfiler bliver automatisk matchet med den musik, der allerede er gemt i skyen.

Dermed kan brugerne spare en masse tid med upload af musik, men det kan gøre det sværere og dyrere at få de nødvendige rettigheder på plads og dermed forsinke udrulningen af den nye tjeneste.

Xbox Music blev annonceret den 4. juni, men Microsoft har ikke selv ønsket at fortælle om detaljerne.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics