Bilen skal selv ringe efter hjælp

Fra 2015 skal alle nye biler udstyres med eCall-systemet, der automatisk ringer efter hjælp ved trafikulykker.

Artikel top billede

Sidste år besluttede EU-kommissionen, at alle nye biler fra 2015 skal udstyres med det såkaldte eCall-system, der automatisk ringer efter hjælp, hvis der sker en ulykke. Nu har EU-parlamentet også stemt for at indføre systemet, og dermed skulle vejen være banet for, at alle nye biler snart selv kan alarmere 112-tjenesten.

Med eCall kan bilen selv ringe til alarmcentralen og oplyse om, hvor køretøjet befinder sig, selv når passagererne ikke ved eller ikke er i stand til at forklare, hvor de er.

EU forventer, at det vil kunne redde 2.500 liv om året og begrænse omfanget af personskader med 10 til 15 pct. Hvert år dør 40.000 mennesker på de europæiske veje, og yderligere 1,7 millioner mennesker kommer til skade.

Ifølge beregninger kan eCall give besparelser på op til 195 milliarder kroner i forbindelse med trafikulykker og trafikophobning, hvis alle 230 millioner biler på de europæiske veje udstyres med systemet.

Det anslås, at eCall-systemet koster under 750 kr. at installere pr. ny bil.

Blot 0,7 pct. af alle personbiler i EU er i øjeblikket udstyret med automatiske alarmopkalds­systemer, og antallet er kun svagt stigende.

EU-parlamentet slår fast, at det offentlige eCall-system bør være obligatorisk og gratis for alle bilister i Europa, uanset hvilken type bil de kører i.

Nu opfordres kommissionen til at fremlægge et færdigt lovforslag om, at EU-landene skal opdatere infrastrukturen for deres alarmberedskab, så de kan håndtere opkald fra eCall inden udgangen af 2015.

Betænkningen understreger, at eCall tjenesten ikke må anvendes til at overvåge en persons bevægelser eller bestemme hans eller hendes opholdssted, med mindre den pågældende person har været involveret i en ulykke.

Det nye eCall-system kan angiveligt ikke bruges til at spore køretøjer, fordi det er i "dvale" og ikke sender signaler, før det aktiveres i forbindelse med en ulykke.

Hos mobiloperatørernes organisation GSMA hilser man beslutningen velkommen. En beskrivelse af eCall-systemet kan ses her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos