Robotbåd sejler til Assens

Verdens mest avancerede robotbåd sejler gennem de danske farvande senere på måneden.

Artikel top billede

Den 19. juli starter robotbåden ASV Roboat uden besætning og uden fjernstyring i tyske Eckernförde og sejler helt autonomt til Assens på Fyn og tilbage igen. Hele turen er på 150 sømil, og den maksimale hastighed er på 4 knob.

De østrigske bådbyggere fra foreningen INNOC forsøger dermed at slå den gældende verdensrekord på 78,9 sømil, der blev sat af et robotbåd fra Frankrig.

Ideen til at bygge en autonom robotbåd opstod i 2005, og i dag findes der efterhånden mange sejlbåde, som fungerer uden besætning. Der holdes også konkurrencer for robot-bådbyggere, og her ligger Østrig typisk i spidsen.

Robotbåden ASV Roboat skal også bruges til hvalforskning og samle data, som så overføres til en forskningsstation per satellit.  

Båden har en længde på 3,75 meter og vejer 300 kilo. Den henter sin energi fra solpaneler, som leverer en maksimal ydelse på 285 watt. Der er også en brændselscelle ombord, og båden har sin egen "black box", der samler data fra forskellige sensorer.

Hele rekordforsøget kan følges på projektets Facebook-side.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job