Robotbåd sejler til Assens

Verdens mest avancerede robotbåd sejler gennem de danske farvande senere på måneden.

Artikel top billede

Den 19. juli starter robotbåden ASV Roboat uden besætning og uden fjernstyring i tyske Eckernförde og sejler helt autonomt til Assens på Fyn og tilbage igen. Hele turen er på 150 sømil, og den maksimale hastighed er på 4 knob.

De østrigske bådbyggere fra foreningen INNOC forsøger dermed at slå den gældende verdensrekord på 78,9 sømil, der blev sat af et robotbåd fra Frankrig.

Ideen til at bygge en autonom robotbåd opstod i 2005, og i dag findes der efterhånden mange sejlbåde, som fungerer uden besætning. Der holdes også konkurrencer for robot-bådbyggere, og her ligger Østrig typisk i spidsen.

Robotbåden ASV Roboat skal også bruges til hvalforskning og samle data, som så overføres til en forskningsstation per satellit.  

Båden har en længde på 3,75 meter og vejer 300 kilo. Den henter sin energi fra solpaneler, som leverer en maksimal ydelse på 285 watt. Der er også en brændselscelle ombord, og båden har sin egen "black box", der samler data fra forskellige sensorer.

Hele rekordforsøget kan følges på projektets Facebook-side.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech Lead til analyseplatformsteamet i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Flyvestation Karup

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S