Robotbåd sejler til Assens

Verdens mest avancerede robotbåd sejler gennem de danske farvande senere på måneden.

Artikel top billede

Den 19. juli starter robotbåden ASV Roboat uden besætning og uden fjernstyring i tyske Eckernförde og sejler helt autonomt til Assens på Fyn og tilbage igen. Hele turen er på 150 sømil, og den maksimale hastighed er på 4 knob.

De østrigske bådbyggere fra foreningen INNOC forsøger dermed at slå den gældende verdensrekord på 78,9 sømil, der blev sat af et robotbåd fra Frankrig.

Ideen til at bygge en autonom robotbåd opstod i 2005, og i dag findes der efterhånden mange sejlbåde, som fungerer uden besætning. Der holdes også konkurrencer for robot-bådbyggere, og her ligger Østrig typisk i spidsen.

Robotbåden ASV Roboat skal også bruges til hvalforskning og samle data, som så overføres til en forskningsstation per satellit.  

Båden har en længde på 3,75 meter og vejer 300 kilo. Den henter sin energi fra solpaneler, som leverer en maksimal ydelse på 285 watt. Der er også en brændselscelle ombord, og båden har sin egen "black box", der samler data fra forskellige sensorer.

Hele rekordforsøget kan følges på projektets Facebook-side.

KMD A/S

Senior Test Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv en del af vores nye mobiludviklingsteam i Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics