Programmører kaster sig over iPhone-sprog

Objective-C har nu taget tredjepladsen blandt de mest populære programmeringssprog.

Artikel top billede

Den store højdespringer blandt programmeringssprogene er stadig Objective-C - det sprog, der bliver brugt til at kode iPhone- og iPad-apps. I den seneste TIOBE Index har Objective-C nu overhalet C++ og ligger på en tredjeplads på listen over de mest populære programmeringssprog. C ligger stadig på førstepladsen, mens Java kommer som nr. 2.

Det er en dramatisk udvikling. For et år siden lå Objective-C som nr. 46 på listen. Den store stigning viser, at mange udviklere har kastet sig over mobile apps til iPhone.

"Det handler ikke så meget om Objective-C og mere om Apple økosystemets succes. Objective-C rider med på denne bølge. Hvis det havde været et andet sprog, ville det have haft samme udvikling," siger Nolan Wright fra Appcelerator til Wired.

Apple har valgt Objective-C fordi det er det foretrukne sprog på NeXTStep operativsystemet, som blev udviklet af Steve Jobs og hans NeXT i midten af firserne og senere dannede grundlag for Mac OS og iOS.

Ifølge TIOBE Index er 9,3 pct. af verdens software nu skrevet i Objective-C - her er der altså primært tale om mobile apps - mens C++ repræsenterer 9,1 pct.

En anden undersøgelse, Transparent Language Index, anslår at Objective-C ligger på 9,2 pct.

Det er alligevel usandsynligt, at Objective-C vil overhale Java på andenpladsen lige med det samme. Java står meget stærkt i de back-end-systemer, der bruges til at levere tjenester til smartphones, tablets og pc'er.

Desuden bliver Java også brugt til at udvikle applikationer til Googles mobile operativsystem Android.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S