Programmører kaster sig over iPhone-sprog

Objective-C har nu taget tredjepladsen blandt de mest populære programmeringssprog.

Artikel top billede

Den store højdespringer blandt programmeringssprogene er stadig Objective-C - det sprog, der bliver brugt til at kode iPhone- og iPad-apps. I den seneste TIOBE Index har Objective-C nu overhalet C++ og ligger på en tredjeplads på listen over de mest populære programmeringssprog. C ligger stadig på førstepladsen, mens Java kommer som nr. 2.

Det er en dramatisk udvikling. For et år siden lå Objective-C som nr. 46 på listen. Den store stigning viser, at mange udviklere har kastet sig over mobile apps til iPhone.

"Det handler ikke så meget om Objective-C og mere om Apple økosystemets succes. Objective-C rider med på denne bølge. Hvis det havde været et andet sprog, ville det have haft samme udvikling," siger Nolan Wright fra Appcelerator til Wired.

Apple har valgt Objective-C fordi det er det foretrukne sprog på NeXTStep operativsystemet, som blev udviklet af Steve Jobs og hans NeXT i midten af firserne og senere dannede grundlag for Mac OS og iOS.

Ifølge TIOBE Index er 9,3 pct. af verdens software nu skrevet i Objective-C - her er der altså primært tale om mobile apps - mens C++ repræsenterer 9,1 pct.

En anden undersøgelse, Transparent Language Index, anslår at Objective-C ligger på 9,2 pct.

Det er alligevel usandsynligt, at Objective-C vil overhale Java på andenpladsen lige med det samme. Java står meget stærkt i de back-end-systemer, der bruges til at levere tjenester til smartphones, tablets og pc'er.

Desuden bliver Java også brugt til at udvikle applikationer til Googles mobile operativsystem Android.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S