Google-ikon vil vælte den kinesiske internet-mur

Eric Schmidt retter et hårdt verbalt angreb mod Kina, som stadig blokerer Youtube og Facebook.

Artikel top billede

(Foto: gratis /)

Den tidligere Google-chef Eric Schmidt er overbevist om, at den berømte kinesiske censurmur på nettet - også kendt som Great Firewall of China - er dømt til at fejle. Han forventer at teknologien vil tvinge Kina til at droppe censuren og åbne sit politiske system. Det siger Eric Schmidt, der stadig er bestyrelsesformand for Google, i et interview med The Cable.

"Jeg tror at censur altid vil slå fejl. Kina er den eneste regering som er involveret i aktiv, dynamisk censur. Det lægger de ikke skjul på," siger Schmidt.

Han mener at den kinesiske statscensur holder landets økonomiske udvikling tilbage.

"Min personlige holdning er, at du ikke kan bygge et moderne videnssamfund med den slags opførsel," siger han.

Google har været på kant med Kina siden 2010, hvor søgegiganten stoppede den frivillige selvcensur på google.cn og flyttede den største del af sin kinesiske forretning til Hong Kong. Det skete efter en serie af hacker-angreb mod Gmail, hvor det menes at Kina stod bag.

Mange tjenester er stadig blokeret i Kina. Det gælder blandt andet Googles YouTube og det sociale netværk Facebook. Andre tjenester, som Gmail, er ikke altid tilgængelige. Brugere oplever også, at deres internet-adgang bliver langsommere hvis de indtaster forbudte søgeord.

Google advarer nu sine brugere, hvis de bliver udsat for stats-angreb, og man er også begyndt at give tips til, hvordan man kan slippe forbi den kinesiske internet-mur.

Men Schmidt vil helst ikke se det som en kamp mellem Google og Kina. På det seneste er han rejst i lande som Afghanistan, Pakistan, Libyen og Tunesien.

"Jeg er blevet særlig interesseret i udvidelsen af Google i mærkelige lande - altså lande, der har problemer. Du kan ikke rigtig forstå det, medmindre du rejser og ser det," siger han.

Information er ikke nok til at vælte regeringer, men i sidste ende kan regeringer der bekæmper åbenhed ikke overleve, mener Schmidt.

"Det værste scenarie er at borgerne har enorm adgang til information og regeringen er helt urokkelig. Det kunne være Iran. På et tidspunkt bliver det ustabilt. For at vælte deres leder er de nødt til at have information. Derfor har gennemskuelighed stor betydning," slutter han.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura