Google-ikon vil vælte den kinesiske internet-mur

Eric Schmidt retter et hårdt verbalt angreb mod Kina, som stadig blokerer Youtube og Facebook.

Artikel top billede

(Foto: gratis /)

Den tidligere Google-chef Eric Schmidt er overbevist om, at den berømte kinesiske censurmur på nettet - også kendt som Great Firewall of China - er dømt til at fejle. Han forventer at teknologien vil tvinge Kina til at droppe censuren og åbne sit politiske system. Det siger Eric Schmidt, der stadig er bestyrelsesformand for Google, i et interview med The Cable.

"Jeg tror at censur altid vil slå fejl. Kina er den eneste regering som er involveret i aktiv, dynamisk censur. Det lægger de ikke skjul på," siger Schmidt.

Han mener at den kinesiske statscensur holder landets økonomiske udvikling tilbage.

"Min personlige holdning er, at du ikke kan bygge et moderne videnssamfund med den slags opførsel," siger han.

Google har været på kant med Kina siden 2010, hvor søgegiganten stoppede den frivillige selvcensur på google.cn og flyttede den største del af sin kinesiske forretning til Hong Kong. Det skete efter en serie af hacker-angreb mod Gmail, hvor det menes at Kina stod bag.

Mange tjenester er stadig blokeret i Kina. Det gælder blandt andet Googles YouTube og det sociale netværk Facebook. Andre tjenester, som Gmail, er ikke altid tilgængelige. Brugere oplever også, at deres internet-adgang bliver langsommere hvis de indtaster forbudte søgeord.

Google advarer nu sine brugere, hvis de bliver udsat for stats-angreb, og man er også begyndt at give tips til, hvordan man kan slippe forbi den kinesiske internet-mur.

Men Schmidt vil helst ikke se det som en kamp mellem Google og Kina. På det seneste er han rejst i lande som Afghanistan, Pakistan, Libyen og Tunesien.

"Jeg er blevet særlig interesseret i udvidelsen af Google i mærkelige lande - altså lande, der har problemer. Du kan ikke rigtig forstå det, medmindre du rejser og ser det," siger han.

Information er ikke nok til at vælte regeringer, men i sidste ende kan regeringer der bekæmper åbenhed ikke overleve, mener Schmidt.

"Det værste scenarie er at borgerne har enorm adgang til information og regeringen er helt urokkelig. Det kunne være Iran. På et tidspunkt bliver det ustabilt. For at vælte deres leder er de nødt til at have information. Derfor har gennemskuelighed stor betydning," slutter han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Quantum computing bliver næste konkurrenceparameter

    Danske virksomheder bør forberede data og systemer på at spille sammen med fremtidens kvanteteknologi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension