Google-ikon vil vælte den kinesiske internet-mur

Eric Schmidt retter et hårdt verbalt angreb mod Kina, som stadig blokerer Youtube og Facebook.

Artikel top billede

(Foto: gratis /)

Den tidligere Google-chef Eric Schmidt er overbevist om, at den berømte kinesiske censurmur på nettet - også kendt som Great Firewall of China - er dømt til at fejle. Han forventer at teknologien vil tvinge Kina til at droppe censuren og åbne sit politiske system. Det siger Eric Schmidt, der stadig er bestyrelsesformand for Google, i et interview med The Cable.

"Jeg tror at censur altid vil slå fejl. Kina er den eneste regering som er involveret i aktiv, dynamisk censur. Det lægger de ikke skjul på," siger Schmidt.

Han mener at den kinesiske statscensur holder landets økonomiske udvikling tilbage.

"Min personlige holdning er, at du ikke kan bygge et moderne videnssamfund med den slags opførsel," siger han.

Google har været på kant med Kina siden 2010, hvor søgegiganten stoppede den frivillige selvcensur på google.cn og flyttede den største del af sin kinesiske forretning til Hong Kong. Det skete efter en serie af hacker-angreb mod Gmail, hvor det menes at Kina stod bag.

Mange tjenester er stadig blokeret i Kina. Det gælder blandt andet Googles YouTube og det sociale netværk Facebook. Andre tjenester, som Gmail, er ikke altid tilgængelige. Brugere oplever også, at deres internet-adgang bliver langsommere hvis de indtaster forbudte søgeord.

Google advarer nu sine brugere, hvis de bliver udsat for stats-angreb, og man er også begyndt at give tips til, hvordan man kan slippe forbi den kinesiske internet-mur.

Men Schmidt vil helst ikke se det som en kamp mellem Google og Kina. På det seneste er han rejst i lande som Afghanistan, Pakistan, Libyen og Tunesien.

"Jeg er blevet særlig interesseret i udvidelsen af Google i mærkelige lande - altså lande, der har problemer. Du kan ikke rigtig forstå det, medmindre du rejser og ser det," siger han.

Information er ikke nok til at vælte regeringer, men i sidste ende kan regeringer der bekæmper åbenhed ikke overleve, mener Schmidt.

"Det værste scenarie er at borgerne har enorm adgang til information og regeringen er helt urokkelig. Det kunne være Iran. På et tidspunkt bliver det ustabilt. For at vælte deres leder er de nødt til at have information. Derfor har gennemskuelighed stor betydning," slutter han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S