Her er den nye backup-funktion i Windows 8

Microsoft har indbygget en integreret, automatisk backup-løsning i Windows 8.

Artikel top billede

Den nye backup-funktion i Windows 8, File History, minder lidt om Apples Time Machine. Den sørger for, at alle ændringer i personlige filer bliver sikret med faste intervaller. I standard-indstillingen er det én gang i timen. Microsoft beskriver den nye funktion i sin Building Windows 8-blog.

Filændringerne bliver gemt på et eksternt lagermedie, som brugeren selv kan vælge. Her kan man se alle ændringer i den pågældende fil og der er altså mulighed for at genskabe enhver foregående version af filen.

Ifølge Microsoft er det kun meget få brugere, der faktisk foretager backup. Mindre end fem procent bruger Windows Backup, og selv når man regner andre værktøjer med, er det stadig de færreste som foretager sikring af data.

Derfor vil man gøre det lettere at beskytte sine data. File History skal kun indstilles én gang og kører så automatisk og usynligt i baggrunden.

Det skulle også være lettere at genskabe data. Microsoft har integreret menupunktet History i Windows Explorer, hvor man nu kan se alle ændringer i den pågældende folder. Her kan man bladre gennem de gamle versioner af filerne.

Men File History sikrer kun personlige filer og kan ikke bruges til at foretage backup af operativsystemet, applikationer eller indstillinger.

Ifølge Microsoft skulle File History være meget effektiv og hurtig. Den bruger filsystemets eget NTFS-Change-Journal, som indeholder alle ændringer i filer. I idle-modus optager File History kun omkring 10 MB hukommelse og selv i aktiv tilstand skulle hukommelses-forbruget ikke være meget større.

File History er ikke koblet til cloud-tjenester, så det kan altså ikke bruges til at gemme sine filer i skyen.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra HP

    Det hybride kontor kræver personlig teknologi

    Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S