Her er den nye backup-funktion i Windows 8

Microsoft har indbygget en integreret, automatisk backup-løsning i Windows 8.

Artikel top billede

Den nye backup-funktion i Windows 8, File History, minder lidt om Apples Time Machine. Den sørger for, at alle ændringer i personlige filer bliver sikret med faste intervaller. I standard-indstillingen er det én gang i timen. Microsoft beskriver den nye funktion i sin Building Windows 8-blog.

Filændringerne bliver gemt på et eksternt lagermedie, som brugeren selv kan vælge. Her kan man se alle ændringer i den pågældende fil og der er altså mulighed for at genskabe enhver foregående version af filen.

Ifølge Microsoft er det kun meget få brugere, der faktisk foretager backup. Mindre end fem procent bruger Windows Backup, og selv når man regner andre værktøjer med, er det stadig de færreste som foretager sikring af data.

Derfor vil man gøre det lettere at beskytte sine data. File History skal kun indstilles én gang og kører så automatisk og usynligt i baggrunden.

Det skulle også være lettere at genskabe data. Microsoft har integreret menupunktet History i Windows Explorer, hvor man nu kan se alle ændringer i den pågældende folder. Her kan man bladre gennem de gamle versioner af filerne.

Men File History sikrer kun personlige filer og kan ikke bruges til at foretage backup af operativsystemet, applikationer eller indstillinger.

Ifølge Microsoft skulle File History være meget effektiv og hurtig. Den bruger filsystemets eget NTFS-Change-Journal, som indeholder alle ændringer i filer. I idle-modus optager File History kun omkring 10 MB hukommelse og selv i aktiv tilstand skulle hukommelses-forbruget ikke være meget større.

File History er ikke koblet til cloud-tjenester, så det kan altså ikke bruges til at gemme sine filer i skyen.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job