Kina skærper internet-censur

I verdens største internet-land er det nu forbudt at lægge video ud på nettet medmindre staten har godkendt det først.

Artikel top billede

De kinesiske censur-myndigheder har skærpet reglerne for videoer på nettet. Nu skal alle videoklip først godkendes af myndighederne inden de bliver lagt ud på nettet. Det er nødvendigt for at beskytte unge mennesker mod vulgært, voldeligt og pornografisk indhold, hedder det i en officiel meddelelse.

Hos den statslige myndighed for radio, film og fjernsyn (SARTF) er man bekymret over, at mange kinesiske internet-brugere ser tv på nettet i stedet for at følge de officielle statslige kanaler. YouTube er allerede forbudt og blokeret i Kina, og det samme gælder for mange andre tjenester og sociale netværk.

Det fremgår ikke, hvordan man vil håndhæve de nye regler eller hvilken straf man kan risikere for upload af ulovligt materiale. Men det ser ud til, at en større del af ansvaret skal placeres hos udbyderne - og det er også dem, der bliver straffet, hvis reglerne ikke bliver overholdt.

Ifølge AP er der allerede meget streng censur af online-videoer i Kina. Den største kinesiske video-tjeneste Youku har ansat flere hundrede medarbejdere, som udelukkende er beskæftiget med at gennemgå videoer inden de bliver uploadet. Her er det hverken tilladt at uploade video med vold eller politisk indhold.

Tal fra medieselskabet CMM Intelligence viser at mere end 400 millioner kinesere ser video på nettet. Kina er allerede verdens største internet-land og har også flere mobiltelefon-brugere end nogen anden nation.

I januar blev det meldt ud, at antallet af internet-brugere i Kina har rundet 500 millioner. I 2010 var tallet på 457 millioner, og der er således tale om en stigning på 12 pct. Det anslås at 365 millioner bruger nettet på deres mobiltelefon.

Brugen af mobile platforme til at gå på nettet er steget med 66,2 procent i løbet af et år i Kina. Der er mere end en milliard mobiltelefon-brugere.

Der er dobbelt så mange internet-brugere i Kina end i USA, hvor tallet er 250 millioner. Men i USA er det fire ud af fem borgere, der er på nettet - i Kina er det kun 40 procent.

Den tidligere Google-chef Eric Schmidt mener, at den kinesiske internet-censur er dømt til at fejle. Han forventer at teknologien vil tvinge Kina til at droppe censuren og åbne sit politiske system.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | København

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland