Virgin Galactic vil transportere satellitter ud i rummet

Virgin Galactic er stadig ikke klar til at sende mennesker ud i rummet, men nu vil rumfirmaet også sende satellitter i kredsløb.

Artikel top billede

Virgin-milliardæren Richard Branson vil nu også sende satellitter ud i rummet med sit firma Virgin Galactic. Der er udviklet en ny raket, kaldet LauncherOne, som kan transportere op til 225 kilo ud i kredsløb for mindre end 10 millioner dollar. Raketten skal transporteres op til en højde af 15 kilometer med flyet WhiteKnightTwo, hvorefter den bliver affyret og selv klarer resten af turen ud i rummet.

WhiteKnightTwo skal også bruges til at transportere mennesker ud til kanten af rummet med rumskibet SpaceShipTwo. I fem minutter kan passagererne opleve vægtløshed og nyde udsigten fra rummet. Men så koster billetten også 200.000 dollar.

Ifølge Virgin Galactic har 529 personer allerede købt billet til rumflyet og betalt et depositum. Der skulle være en del kendte personer på listen, herunder fysikeren Stephen Hawking og filminstruktøren Bryan Singer.

Branson og hans to børn bliver de første passagerer, der tager turen ud i rummet med SpaceShipTwo. Branson havde lovet at være klar allerede i 2007, men projektet har været ramt af mange forsinkelser og kostet flere penge end ventet.

Den seneste melding fra Virgin Galactic er, at rumflyet skulle være klar inden udgangen af året. LauncherOne er først færdig i 2016.

Der er mange andre konkurrenter på det kommercielle rummarked. Orbital Sciences har brugt den samme metode til at transportere et røntgen-teleskop ud i rummet. Det blev også skudt afsted med en raket fra et fly. Stratolaunch bygger et gigantisk transportfly, der skal sende store satellitter afsted. Det er Microsoft-medstifteren Paul Allen og Burt Rutan, der står bag dette projekt.

Men den mest seriøse konkurrent er nok PayPal-stifteren Elon Musks firma SpaceX, som allerede har sendt en kapsel til den internationale rumstation. SpaceX har udviklet sin egen raket og kapsel og vil også transportere mennesker ud i rummet. Elon Musk drømmer allerede om at nå Månen og Mars.

Læses lige nu

    Økonomistyrelsen

    Drift- og supporttekniker til kritiske løsninger

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job