Office 15 bliver måske præsenteret mandag

Microsoft har indkaldt til et pressemøde i USA mandag. Steve Ballmer ventes at præsentere det nye Office 15.

Artikel top billede

Der er mystik omkring et pressemøde i San Francisco, som Microsoft holder på mandag. Softwarefirmaet vil ikke selv fortælle, hvad det drejer sig om, men avisen USA Today skriver at Microsoft vil præsentere den nye kontorpakke Office 15. Sammen med Windows er Office det vigtigste produkt for Microsoft og det er firmaets guldkalv, der genererer den største omsætning og indtjening.

I januar kom den første Technical Preview af Office 15, men kun til udvalgte kunder, og i februar kunne Microsoft selv afsløre de første skærmbilleder samtidig med præsentationen af Windows on ARM (som nu hedder Windows RT).

Microsoft fortalte dengang at Word, Excel, Powerpoint og Onenote i Office 15 er optimeret til touch-screens. Office 15 er en af de få desktop-applikationer, der kan køre under ARM-udgaven af Windows 8.

Ifølge Microsofts Windows-chef Stephen Sinofsky er ARM-versionen af Office 15 ikke blot en simpel portering af programmerne, men indeholder flere grundlæggende ændringer. Her skulle softwaren være optimeret til at skåne batteriet.

Den næste generation af Office er fuldt kompatibel med dokumenter fra ældre versioner, lover Microsoft, og brugerfladen har fået et helt nyt udseende i Metro-stil.

Den første offentlige betaversion af Office 15 skulle komme her i sommeren, og hvis mandagens pressemøde handler om kontorpakken, så er det sandsynligt at betaen bliver tilgængelig kort tid efter.

Det ventes at den færdige version af Office 15 bliver klar i begyndelsen af 2013 - altså noget senere end Windows 8. Microsoft har allerede meldt ud, at de første tavlecomputere med Windows RT bruger en modificeret version af Office 2013 og ikke Office 15.

Det er fortsat uklart, om Office 15 kræver Windows 8 eller også kan køre på ældre versioner af operativsystemet. Det bliver måske opklaret på mandag.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Everllence

    Senior Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Quadsat ApS

    Robotics Engineer

    Fyn

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad men erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job