Office 15 bliver måske præsenteret mandag

Microsoft har indkaldt til et pressemøde i USA mandag. Steve Ballmer ventes at præsentere det nye Office 15.

Artikel top billede

Der er mystik omkring et pressemøde i San Francisco, som Microsoft holder på mandag. Softwarefirmaet vil ikke selv fortælle, hvad det drejer sig om, men avisen USA Today skriver at Microsoft vil præsentere den nye kontorpakke Office 15. Sammen med Windows er Office det vigtigste produkt for Microsoft og det er firmaets guldkalv, der genererer den største omsætning og indtjening.

I januar kom den første Technical Preview af Office 15, men kun til udvalgte kunder, og i februar kunne Microsoft selv afsløre de første skærmbilleder samtidig med præsentationen af Windows on ARM (som nu hedder Windows RT).

Microsoft fortalte dengang at Word, Excel, Powerpoint og Onenote i Office 15 er optimeret til touch-screens. Office 15 er en af de få desktop-applikationer, der kan køre under ARM-udgaven af Windows 8.

Ifølge Microsofts Windows-chef Stephen Sinofsky er ARM-versionen af Office 15 ikke blot en simpel portering af programmerne, men indeholder flere grundlæggende ændringer. Her skulle softwaren være optimeret til at skåne batteriet.

Den næste generation af Office er fuldt kompatibel med dokumenter fra ældre versioner, lover Microsoft, og brugerfladen har fået et helt nyt udseende i Metro-stil.

Den første offentlige betaversion af Office 15 skulle komme her i sommeren, og hvis mandagens pressemøde handler om kontorpakken, så er det sandsynligt at betaen bliver tilgængelig kort tid efter.

Det ventes at den færdige version af Office 15 bliver klar i begyndelsen af 2013 - altså noget senere end Windows 8. Microsoft har allerede meldt ud, at de første tavlecomputere med Windows RT bruger en modificeret version af Office 2013 og ikke Office 15.

Det er fortsat uklart, om Office 15 kræver Windows 8 eller også kan køre på ældre versioner af operativsystemet. Det bliver måske opklaret på mandag.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,