Office 15 bliver måske præsenteret mandag

Microsoft har indkaldt til et pressemøde i USA mandag. Steve Ballmer ventes at præsentere det nye Office 15.

Artikel top billede

Der er mystik omkring et pressemøde i San Francisco, som Microsoft holder på mandag. Softwarefirmaet vil ikke selv fortælle, hvad det drejer sig om, men avisen USA Today skriver at Microsoft vil præsentere den nye kontorpakke Office 15. Sammen med Windows er Office det vigtigste produkt for Microsoft og det er firmaets guldkalv, der genererer den største omsætning og indtjening.

I januar kom den første Technical Preview af Office 15, men kun til udvalgte kunder, og i februar kunne Microsoft selv afsløre de første skærmbilleder samtidig med præsentationen af Windows on ARM (som nu hedder Windows RT).

Microsoft fortalte dengang at Word, Excel, Powerpoint og Onenote i Office 15 er optimeret til touch-screens. Office 15 er en af de få desktop-applikationer, der kan køre under ARM-udgaven af Windows 8.

Ifølge Microsofts Windows-chef Stephen Sinofsky er ARM-versionen af Office 15 ikke blot en simpel portering af programmerne, men indeholder flere grundlæggende ændringer. Her skulle softwaren være optimeret til at skåne batteriet.

Den næste generation af Office er fuldt kompatibel med dokumenter fra ældre versioner, lover Microsoft, og brugerfladen har fået et helt nyt udseende i Metro-stil.

Den første offentlige betaversion af Office 15 skulle komme her i sommeren, og hvis mandagens pressemøde handler om kontorpakken, så er det sandsynligt at betaen bliver tilgængelig kort tid efter.

Det ventes at den færdige version af Office 15 bliver klar i begyndelsen af 2013 - altså noget senere end Windows 8. Microsoft har allerede meldt ud, at de første tavlecomputere med Windows RT bruger en modificeret version af Office 2013 og ikke Office 15.

Det er fortsat uklart, om Office 15 kræver Windows 8 eller også kan køre på ældre versioner af operativsystemet. Det bliver måske opklaret på mandag.

Læses lige nu

    KMD A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    Agile QA Lead

    Sydjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job