Office 15 bliver måske præsenteret mandag

Microsoft har indkaldt til et pressemøde i USA mandag. Steve Ballmer ventes at præsentere det nye Office 15.

Artikel top billede

Der er mystik omkring et pressemøde i San Francisco, som Microsoft holder på mandag. Softwarefirmaet vil ikke selv fortælle, hvad det drejer sig om, men avisen USA Today skriver at Microsoft vil præsentere den nye kontorpakke Office 15. Sammen med Windows er Office det vigtigste produkt for Microsoft og det er firmaets guldkalv, der genererer den største omsætning og indtjening.

I januar kom den første Technical Preview af Office 15, men kun til udvalgte kunder, og i februar kunne Microsoft selv afsløre de første skærmbilleder samtidig med præsentationen af Windows on ARM (som nu hedder Windows RT).

Microsoft fortalte dengang at Word, Excel, Powerpoint og Onenote i Office 15 er optimeret til touch-screens. Office 15 er en af de få desktop-applikationer, der kan køre under ARM-udgaven af Windows 8.

Ifølge Microsofts Windows-chef Stephen Sinofsky er ARM-versionen af Office 15 ikke blot en simpel portering af programmerne, men indeholder flere grundlæggende ændringer. Her skulle softwaren være optimeret til at skåne batteriet.

Den næste generation af Office er fuldt kompatibel med dokumenter fra ældre versioner, lover Microsoft, og brugerfladen har fået et helt nyt udseende i Metro-stil.

Den første offentlige betaversion af Office 15 skulle komme her i sommeren, og hvis mandagens pressemøde handler om kontorpakken, så er det sandsynligt at betaen bliver tilgængelig kort tid efter.

Det ventes at den færdige version af Office 15 bliver klar i begyndelsen af 2013 - altså noget senere end Windows 8. Microsoft har allerede meldt ud, at de første tavlecomputere med Windows RT bruger en modificeret version af Office 2013 og ikke Office 15.

Det er fortsat uklart, om Office 15 kræver Windows 8 eller også kan køre på ældre versioner af operativsystemet. Det bliver måske opklaret på mandag.

Læses lige nu

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    SOS International

    Platform Engineer – Team Lead

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job