Office 15 bliver måske præsenteret mandag

Microsoft har indkaldt til et pressemøde i USA mandag. Steve Ballmer ventes at præsentere det nye Office 15.

Artikel top billede

Der er mystik omkring et pressemøde i San Francisco, som Microsoft holder på mandag. Softwarefirmaet vil ikke selv fortælle, hvad det drejer sig om, men avisen USA Today skriver at Microsoft vil præsentere den nye kontorpakke Office 15. Sammen med Windows er Office det vigtigste produkt for Microsoft og det er firmaets guldkalv, der genererer den største omsætning og indtjening.

I januar kom den første Technical Preview af Office 15, men kun til udvalgte kunder, og i februar kunne Microsoft selv afsløre de første skærmbilleder samtidig med præsentationen af Windows on ARM (som nu hedder Windows RT).

Microsoft fortalte dengang at Word, Excel, Powerpoint og Onenote i Office 15 er optimeret til touch-screens. Office 15 er en af de få desktop-applikationer, der kan køre under ARM-udgaven af Windows 8.

Ifølge Microsofts Windows-chef Stephen Sinofsky er ARM-versionen af Office 15 ikke blot en simpel portering af programmerne, men indeholder flere grundlæggende ændringer. Her skulle softwaren være optimeret til at skåne batteriet.

Den næste generation af Office er fuldt kompatibel med dokumenter fra ældre versioner, lover Microsoft, og brugerfladen har fået et helt nyt udseende i Metro-stil.

Den første offentlige betaversion af Office 15 skulle komme her i sommeren, og hvis mandagens pressemøde handler om kontorpakken, så er det sandsynligt at betaen bliver tilgængelig kort tid efter.

Det ventes at den færdige version af Office 15 bliver klar i begyndelsen af 2013 - altså noget senere end Windows 8. Microsoft har allerede meldt ud, at de første tavlecomputere med Windows RT bruger en modificeret version af Office 2013 og ikke Office 15.

Det er fortsat uklart, om Office 15 kræver Windows 8 eller også kan køre på ældre versioner af operativsystemet. Det bliver måske opklaret på mandag.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension