It-giganter skal betale licens for trådløs mail

Et langt juridisk opgør om patenter for trådløs mail slutter nu med, at flere af de største it-giganter betaler licens til firmaet NTP.

Artikel top billede

Det forholdsvis ukendte firma NTP har indgået licensaftaler med 13 kendte virksomheder, som nu får lov til at bruge NTP-patenter til trådløs mail. Det gælder blandt andet Apple, Google, Microsoft, Samsung, HTC, AT&T og T-Mobile.

I en meget kort pressemeddelelse fortæller NTP, at man dermed også har afsluttet alle igangværende patent-retssager med de 13 firmaer. Det afsløres ikke, hvor meget de skal betale i licensafgift.

NTP har otte patenter som handler om leveringen af elektronisk post over trådløse systemer. Det går helt tilbage til 1990, hvor den nu afdøde opfinder Thomas Campana arbejdede med teknologi til trådløs kommunikation.

Han udviklede også et trådløst system, der skulle hjælpe forældre med at finde deres børn.

Campana døde af kræft i 2004. Han stiftede NTP sammen med advokaten Don Stout for at tjene penge på patenterne, men firmaet sælger ikke selv produkter, der bruger teknologien.

I 2007 startede NTP de første retssager mod AT&T, Verizon og andre store teleselskaber, og det blev udvidet til it-giganter som Apple og Samsung i 2010.

Blackberry-firmaet Research in Motion (RIM) betalte 612,5 mio. dollar til NTP i 2006 og fik retten til at bruge alle patenterne permanent.

Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

Teamleder til Application Management

Fyn

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

LINK Mobility

Support Specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kickstart din IT-karriere som IT-supporterelev på Flyvestation Aalborg

Nordjylland

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura