It-giganter skal betale licens for trådløs mail

Et langt juridisk opgør om patenter for trådløs mail slutter nu med, at flere af de største it-giganter betaler licens til firmaet NTP.

Artikel top billede

Det forholdsvis ukendte firma NTP har indgået licensaftaler med 13 kendte virksomheder, som nu får lov til at bruge NTP-patenter til trådløs mail. Det gælder blandt andet Apple, Google, Microsoft, Samsung, HTC, AT&T og T-Mobile.

I en meget kort pressemeddelelse fortæller NTP, at man dermed også har afsluttet alle igangværende patent-retssager med de 13 firmaer. Det afsløres ikke, hvor meget de skal betale i licensafgift.

NTP har otte patenter som handler om leveringen af elektronisk post over trådløse systemer. Det går helt tilbage til 1990, hvor den nu afdøde opfinder Thomas Campana arbejdede med teknologi til trådløs kommunikation.

Han udviklede også et trådløst system, der skulle hjælpe forældre med at finde deres børn.

Campana døde af kræft i 2004. Han stiftede NTP sammen med advokaten Don Stout for at tjene penge på patenterne, men firmaet sælger ikke selv produkter, der bruger teknologien.

I 2007 startede NTP de første retssager mod AT&T, Verizon og andre store teleselskaber, og det blev udvidet til it-giganter som Apple og Samsung i 2010.

Blackberry-firmaet Research in Motion (RIM) betalte 612,5 mio. dollar til NTP i 2006 og fik retten til at bruge alle patenterne permanent.

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Købstædernes Forsikring

DevOps Specialist til IT hos Købstædernes Forsikring

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos