It-giganter skal betale licens for trådløs mail

Et langt juridisk opgør om patenter for trådløs mail slutter nu med, at flere af de største it-giganter betaler licens til firmaet NTP.

Artikel top billede

Det forholdsvis ukendte firma NTP har indgået licensaftaler med 13 kendte virksomheder, som nu får lov til at bruge NTP-patenter til trådløs mail. Det gælder blandt andet Apple, Google, Microsoft, Samsung, HTC, AT&T og T-Mobile.

I en meget kort pressemeddelelse fortæller NTP, at man dermed også har afsluttet alle igangværende patent-retssager med de 13 firmaer. Det afsløres ikke, hvor meget de skal betale i licensafgift.

NTP har otte patenter som handler om leveringen af elektronisk post over trådløse systemer. Det går helt tilbage til 1990, hvor den nu afdøde opfinder Thomas Campana arbejdede med teknologi til trådløs kommunikation.

Han udviklede også et trådløst system, der skulle hjælpe forældre med at finde deres børn.

Campana døde af kræft i 2004. Han stiftede NTP sammen med advokaten Don Stout for at tjene penge på patenterne, men firmaet sælger ikke selv produkter, der bruger teknologien.

I 2007 startede NTP de første retssager mod AT&T, Verizon og andre store teleselskaber, og det blev udvidet til it-giganter som Apple og Samsung i 2010.

Blackberry-firmaet Research in Motion (RIM) betalte 612,5 mio. dollar til NTP i 2006 og fik retten til at bruge alle patenterne permanent.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S