It-giganter skal betale licens for trådløs mail

Et langt juridisk opgør om patenter for trådløs mail slutter nu med, at flere af de største it-giganter betaler licens til firmaet NTP.

Artikel top billede

Det forholdsvis ukendte firma NTP har indgået licensaftaler med 13 kendte virksomheder, som nu får lov til at bruge NTP-patenter til trådløs mail. Det gælder blandt andet Apple, Google, Microsoft, Samsung, HTC, AT&T og T-Mobile.

I en meget kort pressemeddelelse fortæller NTP, at man dermed også har afsluttet alle igangværende patent-retssager med de 13 firmaer. Det afsløres ikke, hvor meget de skal betale i licensafgift.

NTP har otte patenter som handler om leveringen af elektronisk post over trådløse systemer. Det går helt tilbage til 1990, hvor den nu afdøde opfinder Thomas Campana arbejdede med teknologi til trådløs kommunikation.

Han udviklede også et trådløst system, der skulle hjælpe forældre med at finde deres børn.

Campana døde af kræft i 2004. Han stiftede NTP sammen med advokaten Don Stout for at tjene penge på patenterne, men firmaet sælger ikke selv produkter, der bruger teknologien.

I 2007 startede NTP de første retssager mod AT&T, Verizon og andre store teleselskaber, og det blev udvidet til it-giganter som Apple og Samsung i 2010.

Blackberry-firmaet Research in Motion (RIM) betalte 612,5 mio. dollar til NTP i 2006 og fik retten til at bruge alle patenterne permanent.

Statens IT

Datacenter specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

SOS International

License & Vendor Manager

Midtjylland

Annonceindlæg fra itm8

Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura