It-giganter skal betale licens for trådløs mail

Et langt juridisk opgør om patenter for trådløs mail slutter nu med, at flere af de største it-giganter betaler licens til firmaet NTP.

Artikel top billede

Det forholdsvis ukendte firma NTP har indgået licensaftaler med 13 kendte virksomheder, som nu får lov til at bruge NTP-patenter til trådløs mail. Det gælder blandt andet Apple, Google, Microsoft, Samsung, HTC, AT&T og T-Mobile.

I en meget kort pressemeddelelse fortæller NTP, at man dermed også har afsluttet alle igangværende patent-retssager med de 13 firmaer. Det afsløres ikke, hvor meget de skal betale i licensafgift.

NTP har otte patenter som handler om leveringen af elektronisk post over trådløse systemer. Det går helt tilbage til 1990, hvor den nu afdøde opfinder Thomas Campana arbejdede med teknologi til trådløs kommunikation.

Han udviklede også et trådløst system, der skulle hjælpe forældre med at finde deres børn.

Campana døde af kræft i 2004. Han stiftede NTP sammen med advokaten Don Stout for at tjene penge på patenterne, men firmaet sælger ikke selv produkter, der bruger teknologien.

I 2007 startede NTP de første retssager mod AT&T, Verizon og andre store teleselskaber, og det blev udvidet til it-giganter som Apple og Samsung i 2010.

Blackberry-firmaet Research in Motion (RIM) betalte 612,5 mio. dollar til NTP i 2006 og fik retten til at bruge alle patenterne permanent.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S