Intern splid i Anonymous

Ny video tager afstand fra angrebet på 3F og HK.

Artikel top billede

Der er tilsyneladende stor uenighed i Anonymous-bevægelsen om angrebene på 3F og HK's hjemmesider. En ny Youtube-video, der har "AnonymousDanmark" som afsender, tager afstand fra angrebene.

Den forsvarer samtidig 3F, som ellers har været udsat for et DDoS-angreb fra personer, der hævder at have tilknytning til Anonymous. I weekenden gik det også ud over HK, hvor hjemmesiden gik i en periode søndag.

Hele "pressemeddelelsen" fra Anonymous kan også læses på denne Pastebin-side.

"For tiden huserer der nogle betalte script-kiddies på nettet, som kalder sig Anonymous Danmark, men som reelt repræsenterer kapitalens og de stærkes interesser," hedder det i teksten.

Den kritiserer, at DDoS-angrebet på 3F har medført, at 30.000 arbejdsløse er i fare for at miste deres indkomst, hvis de ikke møder fysisk op og udfylder deres dagpengekort på papir.

Afsenderne hævder at repræsentere det "rigtige" Anonymous og betegner bagmændene bag angrebet som "falske brødre".

Den kritiserer samtidig en af aktørerne i konflikten omkring restaurant Vejlegården - fagforeningen Krifa - som en "topstyret virksomhed" og oplister en række punkter, hvor 3F's overenskomst skulle være mere fordelagtig.

Samtidig opfordrer den til at afsløre Anonymous-aktivisternes identitet.

"Vi opfordrer alle med kendskab til disse forræderiske kammerater til at gøre deres private oplysninger frit tilgængelige, så andre folk kan konfrontere dem og lade retfærdigheden ske fyldest, ligesom vi i udlandet selv er kendte for at udstille for eksempel nynazister og store virksomheders uetiske opførsel," hedder det i teksten.

Fagforeningen 3F har i flere måneder blokeret Restaurant Vejlegården for at have tegnet overenskomst med en gul fagforening. Blokeringen betyder også, at restauranten har svært ved at få leveret post og varer.

Læses lige nu

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Systemkoordinatorer til bl.a. sikkerhedssystemer i Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Spillehallen.dk ApS

    System Developer / Platform Builder

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Financial Accounting

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland