Intern splid i Anonymous

Ny video tager afstand fra angrebet på 3F og HK.

Artikel top billede

Der er tilsyneladende stor uenighed i Anonymous-bevægelsen om angrebene på 3F og HK's hjemmesider. En ny Youtube-video, der har "AnonymousDanmark" som afsender, tager afstand fra angrebene.

Den forsvarer samtidig 3F, som ellers har været udsat for et DDoS-angreb fra personer, der hævder at have tilknytning til Anonymous. I weekenden gik det også ud over HK, hvor hjemmesiden gik i en periode søndag.

Hele "pressemeddelelsen" fra Anonymous kan også læses på denne Pastebin-side.

"For tiden huserer der nogle betalte script-kiddies på nettet, som kalder sig Anonymous Danmark, men som reelt repræsenterer kapitalens og de stærkes interesser," hedder det i teksten.

Den kritiserer, at DDoS-angrebet på 3F har medført, at 30.000 arbejdsløse er i fare for at miste deres indkomst, hvis de ikke møder fysisk op og udfylder deres dagpengekort på papir.

Afsenderne hævder at repræsentere det "rigtige" Anonymous og betegner bagmændene bag angrebet som "falske brødre".

Den kritiserer samtidig en af aktørerne i konflikten omkring restaurant Vejlegården - fagforeningen Krifa - som en "topstyret virksomhed" og oplister en række punkter, hvor 3F's overenskomst skulle være mere fordelagtig.

Samtidig opfordrer den til at afsløre Anonymous-aktivisternes identitet.

"Vi opfordrer alle med kendskab til disse forræderiske kammerater til at gøre deres private oplysninger frit tilgængelige, så andre folk kan konfrontere dem og lade retfærdigheden ske fyldest, ligesom vi i udlandet selv er kendte for at udstille for eksempel nynazister og store virksomheders uetiske opførsel," hedder det i teksten.

Fagforeningen 3F har i flere måneder blokeret Restaurant Vejlegården for at have tegnet overenskomst med en gul fagforening. Blokeringen betyder også, at restauranten har svært ved at få leveret post og varer.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job