Intern splid i Anonymous

Ny video tager afstand fra angrebet på 3F og HK.

Artikel top billede

Der er tilsyneladende stor uenighed i Anonymous-bevægelsen om angrebene på 3F og HK's hjemmesider. En ny Youtube-video, der har "AnonymousDanmark" som afsender, tager afstand fra angrebene.

Den forsvarer samtidig 3F, som ellers har været udsat for et DDoS-angreb fra personer, der hævder at have tilknytning til Anonymous. I weekenden gik det også ud over HK, hvor hjemmesiden gik i en periode søndag.

Hele "pressemeddelelsen" fra Anonymous kan også læses på denne Pastebin-side.

"For tiden huserer der nogle betalte script-kiddies på nettet, som kalder sig Anonymous Danmark, men som reelt repræsenterer kapitalens og de stærkes interesser," hedder det i teksten.

Den kritiserer, at DDoS-angrebet på 3F har medført, at 30.000 arbejdsløse er i fare for at miste deres indkomst, hvis de ikke møder fysisk op og udfylder deres dagpengekort på papir.

Afsenderne hævder at repræsentere det "rigtige" Anonymous og betegner bagmændene bag angrebet som "falske brødre".

Den kritiserer samtidig en af aktørerne i konflikten omkring restaurant Vejlegården - fagforeningen Krifa - som en "topstyret virksomhed" og oplister en række punkter, hvor 3F's overenskomst skulle være mere fordelagtig.

Samtidig opfordrer den til at afsløre Anonymous-aktivisternes identitet.

"Vi opfordrer alle med kendskab til disse forræderiske kammerater til at gøre deres private oplysninger frit tilgængelige, så andre folk kan konfrontere dem og lade retfærdigheden ske fyldest, ligesom vi i udlandet selv er kendte for at udstille for eksempel nynazister og store virksomheders uetiske opførsel," hedder det i teksten.

Fagforeningen 3F har i flere måneder blokeret Restaurant Vejlegården for at have tegnet overenskomst med en gul fagforening. Blokeringen betyder også, at restauranten har svært ved at få leveret post og varer.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S