Intern splid i Anonymous

Ny video tager afstand fra angrebet på 3F og HK.

Artikel top billede

Der er tilsyneladende stor uenighed i Anonymous-bevægelsen om angrebene på 3F og HK's hjemmesider. En ny Youtube-video, der har "AnonymousDanmark" som afsender, tager afstand fra angrebene.

Den forsvarer samtidig 3F, som ellers har været udsat for et DDoS-angreb fra personer, der hævder at have tilknytning til Anonymous. I weekenden gik det også ud over HK, hvor hjemmesiden gik i en periode søndag.

Hele "pressemeddelelsen" fra Anonymous kan også læses på denne Pastebin-side.

"For tiden huserer der nogle betalte script-kiddies på nettet, som kalder sig Anonymous Danmark, men som reelt repræsenterer kapitalens og de stærkes interesser," hedder det i teksten.

Den kritiserer, at DDoS-angrebet på 3F har medført, at 30.000 arbejdsløse er i fare for at miste deres indkomst, hvis de ikke møder fysisk op og udfylder deres dagpengekort på papir.

Afsenderne hævder at repræsentere det "rigtige" Anonymous og betegner bagmændene bag angrebet som "falske brødre".

Den kritiserer samtidig en af aktørerne i konflikten omkring restaurant Vejlegården - fagforeningen Krifa - som en "topstyret virksomhed" og oplister en række punkter, hvor 3F's overenskomst skulle være mere fordelagtig.

Samtidig opfordrer den til at afsløre Anonymous-aktivisternes identitet.

"Vi opfordrer alle med kendskab til disse forræderiske kammerater til at gøre deres private oplysninger frit tilgængelige, så andre folk kan konfrontere dem og lade retfærdigheden ske fyldest, ligesom vi i udlandet selv er kendte for at udstille for eksempel nynazister og store virksomheders uetiske opførsel," hedder det i teksten.

Fagforeningen 3F har i flere måneder blokeret Restaurant Vejlegården for at have tegnet overenskomst med en gul fagforening. Blokeringen betyder også, at restauranten har svært ved at få leveret post og varer.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S