Apple fremlægger skuffende regnskab

De store forventninger til Apple-regnskabet blev ikke indfriet. Både omsætning og indtjening er mindre end forudsagt.

Artikel top billede

Tirsdag aften kunne Apple fremlægge sit regnskab for tredje kvartal og det blev en skuffelse i forhold til analytikernes forventninger. Apple har haft en omsætning på 35 mia. dollar og en indtjening på 8,8 mia. dollar (9,32 dollar per aktie), mens analytikernes prognose lød på 10,36 dollar per aktie og en omsætning på 37,2 mia. dollar.

Der er solgt 26 millioner iPhones i det sidste kvartal. Det er en vækst på 28 pct. i forhold til samme periode året før, men et fald i forhold til det foregående kvartal, hvor der blev solgt 35 mio. telefoner. Det lave salg kan skyldes, at mange venter på en ny model.

Så ser det noget bedre ud med iPad-salget. Der er solgt 17 millioner iPads i kvartalet og det er en stigning på hele 84 pct. Når det gælder Mac-computere er kun sket en lille stigning med 2 pct. til fire millioner solgte enheder, mens iPod-salget er faldet med 10 pct. til 6,8 mio. enheder.

Apple har hentet 62 pct. af sin omsætning uden for USA i det seneste kvartal. I det næste kvartal forventer Apple en omsætning på 34 mia.

Koncernchef Tim Cook fortalte i en telefon-konference, at salget er steget med 47 pct. i USA og 45 pct. i Japan, mens det er stagneret i Europa.

Efter offentliggørelsen af kvartalsregnskabet er Apple-aktien faldet med omkring 5 pct.

Samtidig har Apple meddelt, at det nye Mac OS X 10.8 (Mountain Lion) kan købes fra i dag i Mac Store. Det koster 20 dollar og er dermed 10 dollar billigere end forgængeren. For en opdatering kræves mindst version 10.6 (Snow Leopard) på computeren.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S