Apple fremlægger skuffende regnskab

De store forventninger til Apple-regnskabet blev ikke indfriet. Både omsætning og indtjening er mindre end forudsagt.

Artikel top billede

Tirsdag aften kunne Apple fremlægge sit regnskab for tredje kvartal og det blev en skuffelse i forhold til analytikernes forventninger. Apple har haft en omsætning på 35 mia. dollar og en indtjening på 8,8 mia. dollar (9,32 dollar per aktie), mens analytikernes prognose lød på 10,36 dollar per aktie og en omsætning på 37,2 mia. dollar.

Der er solgt 26 millioner iPhones i det sidste kvartal. Det er en vækst på 28 pct. i forhold til samme periode året før, men et fald i forhold til det foregående kvartal, hvor der blev solgt 35 mio. telefoner. Det lave salg kan skyldes, at mange venter på en ny model.

Så ser det noget bedre ud med iPad-salget. Der er solgt 17 millioner iPads i kvartalet og det er en stigning på hele 84 pct. Når det gælder Mac-computere er kun sket en lille stigning med 2 pct. til fire millioner solgte enheder, mens iPod-salget er faldet med 10 pct. til 6,8 mio. enheder.

Apple har hentet 62 pct. af sin omsætning uden for USA i det seneste kvartal. I det næste kvartal forventer Apple en omsætning på 34 mia.

Koncernchef Tim Cook fortalte i en telefon-konference, at salget er steget med 47 pct. i USA og 45 pct. i Japan, mens det er stagneret i Europa.

Efter offentliggørelsen af kvartalsregnskabet er Apple-aktien faldet med omkring 5 pct.

Samtidig har Apple meddelt, at det nye Mac OS X 10.8 (Mountain Lion) kan købes fra i dag i Mac Store. Det koster 20 dollar og er dermed 10 dollar billigere end forgængeren. For en opdatering kræves mindst version 10.6 (Snow Leopard) på computeren.

Læses lige nu

    Digitaliseringsstyrelsen

    Vil du sætte dit præg på videreudviklingen af MitID?

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Linux-serverspecialist til Statens It

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Sampension A/S

    Senior specialist i beredskab og krisestyring

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS