Apple fremlægger skuffende regnskab

De store forventninger til Apple-regnskabet blev ikke indfriet. Både omsætning og indtjening er mindre end forudsagt.

Artikel top billede

Tirsdag aften kunne Apple fremlægge sit regnskab for tredje kvartal og det blev en skuffelse i forhold til analytikernes forventninger. Apple har haft en omsætning på 35 mia. dollar og en indtjening på 8,8 mia. dollar (9,32 dollar per aktie), mens analytikernes prognose lød på 10,36 dollar per aktie og en omsætning på 37,2 mia. dollar.

Der er solgt 26 millioner iPhones i det sidste kvartal. Det er en vækst på 28 pct. i forhold til samme periode året før, men et fald i forhold til det foregående kvartal, hvor der blev solgt 35 mio. telefoner. Det lave salg kan skyldes, at mange venter på en ny model.

Så ser det noget bedre ud med iPad-salget. Der er solgt 17 millioner iPads i kvartalet og det er en stigning på hele 84 pct. Når det gælder Mac-computere er kun sket en lille stigning med 2 pct. til fire millioner solgte enheder, mens iPod-salget er faldet med 10 pct. til 6,8 mio. enheder.

Apple har hentet 62 pct. af sin omsætning uden for USA i det seneste kvartal. I det næste kvartal forventer Apple en omsætning på 34 mia.

Koncernchef Tim Cook fortalte i en telefon-konference, at salget er steget med 47 pct. i USA og 45 pct. i Japan, mens det er stagneret i Europa.

Efter offentliggørelsen af kvartalsregnskabet er Apple-aktien faldet med omkring 5 pct.

Samtidig har Apple meddelt, at det nye Mac OS X 10.8 (Mountain Lion) kan købes fra i dag i Mac Store. Det koster 20 dollar og er dermed 10 dollar billigere end forgængeren. For en opdatering kræves mindst version 10.6 (Snow Leopard) på computeren.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S