Her er nyhederne i Mountain Lion

Så er Mac OS X 10.8 klar. Her er de vigtigste nyheder.

Artikel top billede

I dag kommer det nye desktop-operativsystem Mac OS X 10.8, bedre kendt som Mountain Lion, til salg i Mac App Store. Det er den anden version af Mac OS, der kun kommer som digital download - det sælges ikke længere på fysiske medier. Mountain Lion er gratis for alle dem, der har købt en Mac siden begyndelsen af juni. Den normale pris er på 20 dollar.

Ifølge Apple er der omkring 200 nye funktioner, herunder det nye program Messages, Notification Center, Airplay-Mirroring, Facebook-integration og et Game Center.

Messages erstatter iChat og skal gøre det lettere at sende beskeder til brugere med andre Apple-produkter som iPhone, iPad eller en anden Mac. Programmet understøtter også chat-tjenester som Google Talk og Jabber.

Det bliver lettere at dele billeder, henvisninger, videoer og andet indhold uden at skulle starte et andet program, og Facebook er nu dybt integreret i systemet, så man kan se sine Facebook-venner i Contacts med profilbilleder og opdatere sin status fra Notification Center. Det samme gælder for Twitter.

Der er også indbygget diktering - Apple kalder dog ikke dette for Siri - og en funktion kaldet Power Nap sørger for at opdatere mail, kalender og andre programmer, selv om Mac'en er på vågeblus.

Der er også AirPlay-skærmdublering, hvor en videostream af skærmbilledet kan sendes direkte til et HD-fjernsyn via Apple TV-boksen.

Beskytter mod malware

En af de mest interessante nyheder er Gatekeeper-funktionen, som betyder, at det kun er muligt at installere programmer fra Mac App Store eller software, der har et entydigt udvikler-certifikat fra Apple. Denne standardindstilling kan brugeren dog selv ændre.

Apple beskriver selv Gatekeeper som en sikkerhedsløsning, der skal beskytte mod malware. Men Gatekeeper kan også være et skridt på vejen mod en lukket model, som det kendes fra iOS.

Her er det som bekendt kun muligt at installere software fra Apple's egen App Store. Det betyder altså at Apple bestemmer, hvilke programmer brugerne kan køre på computeren.

Forskellen er så bare, at brugerne selv kan ændre indstillingerne i Gatekeeper, så de også tillader software fra udviklere, der er registreret hos Apple, eller tillader at man kan køre alle programmer.

Mountain Lion kræver Lion eller Snow Leopard (OS X v10.6.8 eller en nyere version), 2 GB hukommelse og 8 GB plads.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos