Mor hackede sine børns skole

Hackede sig ind i skolens systemer 110 gange for at fuske med karakterbøgerne.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

En medarbejder på en skole i Pennsylvania bliver nu anklaget for at have hacket sig ind i skolens systemer for at ændre hendes egne børns karakterer. Ifølge Express-Times har den 45-årige Catherine Venusto misbrugt sin stilling hos Northwestern Lehigh School District til at få fat i kodeordene og brugt dem til at skaffe sig adgang til systemerne 110 gange over en periode på 18 måneder.

Men det mærkelige er, at der kun er foretaget små ændringer i karaktererne for hendes søn og datter. I et af tilfældene er sønnens karakterer ændret fra 98 til 99 pct., og i et andet tilfælde er datterens F ændret til M.

Venusto har også hacket sig ind i skoledistriktets HR-systemer, hvor hun har åbnet et stort antal filer med medarbejder-kontrakter og andre fortrolige dokumenter.

Men til sidst begyndte lærerne at undre sig over, at den person, som Venusto havde stjålet kodeordene fra, havde en usædvanlig stor interesse i de digitale karakterbøger. Så gik det hurtigt.

"Inden for tre timer efter, at mistanken om uberettiget adgang kom frem, blev mail, studenternes informationer-systemet og fællesdrev lukket ned indtil vi havde fuldstændig klarhed over sagens omfang," siger den ansvarlige, dr. Mary Anne Wright.

Nu er der implementeret nye sikkerheds-foranstaltninger, der skal forhindre lignende indbrud i fremtiden, og samtidig understreges det at informationerne ikke er brugt til ulovlige formål.

Venusto blev anholdt, men senere løsladt mod kaution på 30.000 dollar. Hun står nu anklaget for at misbrugt skolens computere og skaffet sig ulovlig adgang til systemerne.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S