Mor hackede sine børns skole

Hackede sig ind i skolens systemer 110 gange for at fuske med karakterbøgerne.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

En medarbejder på en skole i Pennsylvania bliver nu anklaget for at have hacket sig ind i skolens systemer for at ændre hendes egne børns karakterer. Ifølge Express-Times har den 45-årige Catherine Venusto misbrugt sin stilling hos Northwestern Lehigh School District til at få fat i kodeordene og brugt dem til at skaffe sig adgang til systemerne 110 gange over en periode på 18 måneder.

Men det mærkelige er, at der kun er foretaget små ændringer i karaktererne for hendes søn og datter. I et af tilfældene er sønnens karakterer ændret fra 98 til 99 pct., og i et andet tilfælde er datterens F ændret til M.

Venusto har også hacket sig ind i skoledistriktets HR-systemer, hvor hun har åbnet et stort antal filer med medarbejder-kontrakter og andre fortrolige dokumenter.

Men til sidst begyndte lærerne at undre sig over, at den person, som Venusto havde stjålet kodeordene fra, havde en usædvanlig stor interesse i de digitale karakterbøger. Så gik det hurtigt.

"Inden for tre timer efter, at mistanken om uberettiget adgang kom frem, blev mail, studenternes informationer-systemet og fællesdrev lukket ned indtil vi havde fuldstændig klarhed over sagens omfang," siger den ansvarlige, dr. Mary Anne Wright.

Nu er der implementeret nye sikkerheds-foranstaltninger, der skal forhindre lignende indbrud i fremtiden, og samtidig understreges det at informationerne ikke er brugt til ulovlige formål.

Venusto blev anholdt, men senere løsladt mod kaution på 30.000 dollar. Hun står nu anklaget for at misbrugt skolens computere og skaffet sig ulovlig adgang til systemerne.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsarkitekt til Forsvaret nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics