Mor hackede sine børns skole

Hackede sig ind i skolens systemer 110 gange for at fuske med karakterbøgerne.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

En medarbejder på en skole i Pennsylvania bliver nu anklaget for at have hacket sig ind i skolens systemer for at ændre hendes egne børns karakterer. Ifølge Express-Times har den 45-årige Catherine Venusto misbrugt sin stilling hos Northwestern Lehigh School District til at få fat i kodeordene og brugt dem til at skaffe sig adgang til systemerne 110 gange over en periode på 18 måneder.

Men det mærkelige er, at der kun er foretaget små ændringer i karaktererne for hendes søn og datter. I et af tilfældene er sønnens karakterer ændret fra 98 til 99 pct., og i et andet tilfælde er datterens F ændret til M.

Venusto har også hacket sig ind i skoledistriktets HR-systemer, hvor hun har åbnet et stort antal filer med medarbejder-kontrakter og andre fortrolige dokumenter.

Men til sidst begyndte lærerne at undre sig over, at den person, som Venusto havde stjålet kodeordene fra, havde en usædvanlig stor interesse i de digitale karakterbøger. Så gik det hurtigt.

"Inden for tre timer efter, at mistanken om uberettiget adgang kom frem, blev mail, studenternes informationer-systemet og fællesdrev lukket ned indtil vi havde fuldstændig klarhed over sagens omfang," siger den ansvarlige, dr. Mary Anne Wright.

Nu er der implementeret nye sikkerheds-foranstaltninger, der skal forhindre lignende indbrud i fremtiden, og samtidig understreges det at informationerne ikke er brugt til ulovlige formål.

Venusto blev anholdt, men senere løsladt mod kaution på 30.000 dollar. Hun står nu anklaget for at misbrugt skolens computere og skaffet sig ulovlig adgang til systemerne.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S