Mor hackede sine børns skole

Hackede sig ind i skolens systemer 110 gange for at fuske med karakterbøgerne.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

En medarbejder på en skole i Pennsylvania bliver nu anklaget for at have hacket sig ind i skolens systemer for at ændre hendes egne børns karakterer. Ifølge Express-Times har den 45-årige Catherine Venusto misbrugt sin stilling hos Northwestern Lehigh School District til at få fat i kodeordene og brugt dem til at skaffe sig adgang til systemerne 110 gange over en periode på 18 måneder.

Men det mærkelige er, at der kun er foretaget små ændringer i karaktererne for hendes søn og datter. I et af tilfældene er sønnens karakterer ændret fra 98 til 99 pct., og i et andet tilfælde er datterens F ændret til M.

Venusto har også hacket sig ind i skoledistriktets HR-systemer, hvor hun har åbnet et stort antal filer med medarbejder-kontrakter og andre fortrolige dokumenter.

Men til sidst begyndte lærerne at undre sig over, at den person, som Venusto havde stjålet kodeordene fra, havde en usædvanlig stor interesse i de digitale karakterbøger. Så gik det hurtigt.

"Inden for tre timer efter, at mistanken om uberettiget adgang kom frem, blev mail, studenternes informationer-systemet og fællesdrev lukket ned indtil vi havde fuldstændig klarhed over sagens omfang," siger den ansvarlige, dr. Mary Anne Wright.

Nu er der implementeret nye sikkerheds-foranstaltninger, der skal forhindre lignende indbrud i fremtiden, og samtidig understreges det at informationerne ikke er brugt til ulovlige formål.

Venusto blev anholdt, men senere løsladt mod kaution på 30.000 dollar. Hun står nu anklaget for at misbrugt skolens computere og skaffet sig ulovlig adgang til systemerne.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S