Hackere mødes i Las Vegas

I de kommende dage mødes verdens skarpeste hackere til Black Hat og Defcon i Las Vegas.

Artikel top billede

Så er det tid til det årlige hacker-topmøde i spilbyen Las Vegas, hvor de dygtigste sikkerhedsfolk mødes med hacker-miljøet for at diskutere sikkerhedshuller og nye angrebsmetoder. Der er tale om to forskellige konferencer, Black Hat og Defcon (forkortelse for Defense Condition), som begge holdes i denne uge.

Traditionen tro vil der være mange nye afsløringer af sikkerhedshuller i populære software-produkter og allerede på forhånd er mange af dem sluppet ud. Det gælder blandt andet problemer med gadgets og sidebar i Windows, som har fået Microsoft til helt at deaktivere denne funktion.

En anden af de opsigtsvækkende afsløringer er, at de populære nøglekort fra Onity, der bruges i millioner af hoteldøre, nemt kan hackes.

For første gang er Apple mødt op for at snakke om sikkerheden i sit mobile operativsystem iOS.

Black Hat konferencen har en mere kommerciel profil end Defcon, som dog også er blevet mere "familievenlig" med årene. Denne gang er der således et Defcon Kids program, hvor børnene kan lære at knække koder og eksperimentere med elektronik og printplader.

De kan også lære om, hvordan man kan åbne pengeskabe og låste døre uden nøgle på få minutter.

For de lidt ældre deltagere er der foredrag om alt fra software-bagdøre til radar-hacking og sikkerheds-problemer i iOS, Android og Windows 8. Der er mange af konkurrencer og mere underholdende indslag med fester og kendte dj'er.

Det store trækplaster i år er general Keith B. Alexander, som er chef for National Security Agency (NSA) og kommandør for USCybercom. Han skal holde et foredrag fredag under overskriften "Shared Values, Shared Responsibility".  

Defcon holdes i år for 20. gang. I denne blog kan man se mange af de emner, der bliver diskuteret på konferencen, herunder ideen om en "internet doomsday worm". En orm, som spreder sig meget langsomt og i sidste ende lammer hele nettet. Det er indtil videre kun et teoretisk koncept, som ikke er bevist i praksis.

Læses lige nu

    IT-Universitetet i København

    IT-partner til IT-Universitetet i København

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    API-udvikler til PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Support Consultant for KMD Nexus

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job