Nu kan du filme dine Youtube-videoer hos Google

Google indretter et studie i London, hvor Youtube-brugere kan filme med professionelt udstyr.

Artikel top billede

Nu er der godt nyt til alle ambitiøse Youtube-brugere. I løbet af de næste uger åbner Google et såkaldt "creator space" i London, hvor søgegiganten allerede har et kontor i Soho.

Her kan alle Youtube-partnere fra Europa, Mellemøsten og Afrika booke sig ind og bruge det professionelle udstyr til at lave Youtube-film.

Der er blandt andet spejlrefleks- og videokameraer i samme kaliber som det udstyr, der bruges til rigtige spillefilm. Brugerne kan også låne redigeringsudstyr og filme foran en grøn skærm, som kan erstattes med en vilkårlig computerbaggrund.

Så det er altså et stort skridt fremad for de Youtube-brugere, der er vant til at bruge et webcam og en bordlampe til deres optagelser.

Ifølge Forbes er det gratis at blive Youtube-partner og det skulle også være gratis at bruge filmstudiet, men det kræver at man bestiller tid i forvejen.

Det er Youtube's Next Lab, der skal administrere de nye faciliteter. På Creator Hub kommer der flere oplysninger om, hvordan man kan booke udstyret.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen