Nu kan du filme dine Youtube-videoer hos Google

Google indretter et studie i London, hvor Youtube-brugere kan filme med professionelt udstyr.

Artikel top billede

Nu er der godt nyt til alle ambitiøse Youtube-brugere. I løbet af de næste uger åbner Google et såkaldt "creator space" i London, hvor søgegiganten allerede har et kontor i Soho.

Her kan alle Youtube-partnere fra Europa, Mellemøsten og Afrika booke sig ind og bruge det professionelle udstyr til at lave Youtube-film.

Der er blandt andet spejlrefleks- og videokameraer i samme kaliber som det udstyr, der bruges til rigtige spillefilm. Brugerne kan også låne redigeringsudstyr og filme foran en grøn skærm, som kan erstattes med en vilkårlig computerbaggrund.

Så det er altså et stort skridt fremad for de Youtube-brugere, der er vant til at bruge et webcam og en bordlampe til deres optagelser.

Ifølge Forbes er det gratis at blive Youtube-partner og det skulle også være gratis at bruge filmstudiet, men det kræver at man bestiller tid i forvejen.

Det er Youtube's Next Lab, der skal administrere de nye faciliteter. På Creator Hub kommer der flere oplysninger om, hvordan man kan booke udstyret.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S