Nu kan du filme dine Youtube-videoer hos Google

Google indretter et studie i London, hvor Youtube-brugere kan filme med professionelt udstyr.

Artikel top billede

Nu er der godt nyt til alle ambitiøse Youtube-brugere. I løbet af de næste uger åbner Google et såkaldt "creator space" i London, hvor søgegiganten allerede har et kontor i Soho.

Her kan alle Youtube-partnere fra Europa, Mellemøsten og Afrika booke sig ind og bruge det professionelle udstyr til at lave Youtube-film.

Der er blandt andet spejlrefleks- og videokameraer i samme kaliber som det udstyr, der bruges til rigtige spillefilm. Brugerne kan også låne redigeringsudstyr og filme foran en grøn skærm, som kan erstattes med en vilkårlig computerbaggrund.

Så det er altså et stort skridt fremad for de Youtube-brugere, der er vant til at bruge et webcam og en bordlampe til deres optagelser.

Ifølge Forbes er det gratis at blive Youtube-partner og det skulle også være gratis at bruge filmstudiet, men det kræver at man bestiller tid i forvejen.

Det er Youtube's Next Lab, der skal administrere de nye faciliteter. På Creator Hub kommer der flere oplysninger om, hvordan man kan booke udstyret.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Djurslands Bank

    IT-udvikler

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos