Nu kan du filme dine Youtube-videoer hos Google

Google indretter et studie i London, hvor Youtube-brugere kan filme med professionelt udstyr.

Artikel top billede

Nu er der godt nyt til alle ambitiøse Youtube-brugere. I løbet af de næste uger åbner Google et såkaldt "creator space" i London, hvor søgegiganten allerede har et kontor i Soho.

Her kan alle Youtube-partnere fra Europa, Mellemøsten og Afrika booke sig ind og bruge det professionelle udstyr til at lave Youtube-film.

Der er blandt andet spejlrefleks- og videokameraer i samme kaliber som det udstyr, der bruges til rigtige spillefilm. Brugerne kan også låne redigeringsudstyr og filme foran en grøn skærm, som kan erstattes med en vilkårlig computerbaggrund.

Så det er altså et stort skridt fremad for de Youtube-brugere, der er vant til at bruge et webcam og en bordlampe til deres optagelser.

Ifølge Forbes er det gratis at blive Youtube-partner og det skulle også være gratis at bruge filmstudiet, men det kræver at man bestiller tid i forvejen.

Det er Youtube's Next Lab, der skal administrere de nye faciliteter. På Creator Hub kommer der flere oplysninger om, hvordan man kan booke udstyret.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect