Hacker snød kvinder til at tage webcam med i bad

Installerede spyware på kvinders computere og lokkede dem til at placere maskinen i badeværelset.

Artikel top billede

Der har flere sager om hackere, som har udspioneret deres kvindelige ofre med webcams eller ligefrem afpresset dem til at tage nøgenbilleder af sig selv. Nu melder Sophos om en ny sag, der hører til de mest groteske af slagsen.

Den 21-årige Trevor Harwell fra Fullerton i Californien er blevet idømt et års fængsel og efterfølgende behandling i et program for sex-forbrydere.

Den unge mand havde arbejde som computer-reparatør, og det udnyttede han til at installere spyware på unge kvinders computere. Men han var ikke tilfreds med at aflure sine ofre, mens de sad foran computeren.

Så han sørgede for, at en falsk fejlmeddelelse blev vist på skærmen.

"Du bør reparere din interne sensor snart. Hvis du er i tvivl om, hvad du skal gøre, så prøv at placere computeren i nærheden af varm damp i flere minutter for at rense sensoren," hed det i meddelelsen.

Det mest utrolige er måske, at mange af ofrene faktisk troede på denne meddelelse og stillede computeren ind i badeværelset, mens de tog brusebad. Politiet fandt tusindvis af billeder og videoer - taget hemmeligt med offerets webcam - på Harwells egen computer.

Han blev dømt for seks konkrete tilfælde, hvor han havde brugt computerens webcam til at tage billeder af unge kvinder i mere eller mindre afklædt tilstand.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos