Hacker snød kvinder til at tage webcam med i bad

Installerede spyware på kvinders computere og lokkede dem til at placere maskinen i badeværelset.

Artikel top billede

Der har flere sager om hackere, som har udspioneret deres kvindelige ofre med webcams eller ligefrem afpresset dem til at tage nøgenbilleder af sig selv. Nu melder Sophos om en ny sag, der hører til de mest groteske af slagsen.

Den 21-årige Trevor Harwell fra Fullerton i Californien er blevet idømt et års fængsel og efterfølgende behandling i et program for sex-forbrydere.

Den unge mand havde arbejde som computer-reparatør, og det udnyttede han til at installere spyware på unge kvinders computere. Men han var ikke tilfreds med at aflure sine ofre, mens de sad foran computeren.

Så han sørgede for, at en falsk fejlmeddelelse blev vist på skærmen.

"Du bør reparere din interne sensor snart. Hvis du er i tvivl om, hvad du skal gøre, så prøv at placere computeren i nærheden af varm damp i flere minutter for at rense sensoren," hed det i meddelelsen.

Det mest utrolige er måske, at mange af ofrene faktisk troede på denne meddelelse og stillede computeren ind i badeværelset, mens de tog brusebad. Politiet fandt tusindvis af billeder og videoer - taget hemmeligt med offerets webcam - på Harwells egen computer.

Han blev dømt for seks konkrete tilfælde, hvor han havde brugt computerens webcam til at tage billeder af unge kvinder i mere eller mindre afklædt tilstand.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen