Hacker snød kvinder til at tage webcam med i bad

Installerede spyware på kvinders computere og lokkede dem til at placere maskinen i badeværelset.

Artikel top billede

Der har flere sager om hackere, som har udspioneret deres kvindelige ofre med webcams eller ligefrem afpresset dem til at tage nøgenbilleder af sig selv. Nu melder Sophos om en ny sag, der hører til de mest groteske af slagsen.

Den 21-årige Trevor Harwell fra Fullerton i Californien er blevet idømt et års fængsel og efterfølgende behandling i et program for sex-forbrydere.

Den unge mand havde arbejde som computer-reparatør, og det udnyttede han til at installere spyware på unge kvinders computere. Men han var ikke tilfreds med at aflure sine ofre, mens de sad foran computeren.

Så han sørgede for, at en falsk fejlmeddelelse blev vist på skærmen.

"Du bør reparere din interne sensor snart. Hvis du er i tvivl om, hvad du skal gøre, så prøv at placere computeren i nærheden af varm damp i flere minutter for at rense sensoren," hed det i meddelelsen.

Det mest utrolige er måske, at mange af ofrene faktisk troede på denne meddelelse og stillede computeren ind i badeværelset, mens de tog brusebad. Politiet fandt tusindvis af billeder og videoer - taget hemmeligt med offerets webcam - på Harwells egen computer.

Han blev dømt for seks konkrete tilfælde, hvor han havde brugt computerens webcam til at tage billeder af unge kvinder i mere eller mindre afklædt tilstand.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse