Hacker snød kvinder til at tage webcam med i bad

Installerede spyware på kvinders computere og lokkede dem til at placere maskinen i badeværelset.

Artikel top billede

Der har flere sager om hackere, som har udspioneret deres kvindelige ofre med webcams eller ligefrem afpresset dem til at tage nøgenbilleder af sig selv. Nu melder Sophos om en ny sag, der hører til de mest groteske af slagsen.

Den 21-årige Trevor Harwell fra Fullerton i Californien er blevet idømt et års fængsel og efterfølgende behandling i et program for sex-forbrydere.

Den unge mand havde arbejde som computer-reparatør, og det udnyttede han til at installere spyware på unge kvinders computere. Men han var ikke tilfreds med at aflure sine ofre, mens de sad foran computeren.

Så han sørgede for, at en falsk fejlmeddelelse blev vist på skærmen.

"Du bør reparere din interne sensor snart. Hvis du er i tvivl om, hvad du skal gøre, så prøv at placere computeren i nærheden af varm damp i flere minutter for at rense sensoren," hed det i meddelelsen.

Det mest utrolige er måske, at mange af ofrene faktisk troede på denne meddelelse og stillede computeren ind i badeværelset, mens de tog brusebad. Politiet fandt tusindvis af billeder og videoer - taget hemmeligt med offerets webcam - på Harwells egen computer.

Han blev dømt for seks konkrete tilfælde, hvor han havde brugt computerens webcam til at tage billeder af unge kvinder i mere eller mindre afklædt tilstand.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S