Webhallen: Vi kender ikke Microsofts tablet-priser

Den svenske online-forhandler har bare gættet sig til prisen for Microsofts kommende Surface-tablet.

Artikel top billede

Historien om de meget høje priser for Microsofts kommende tavlecomputer Surface gik verden rundt tidligere i denne uge. Det var den svenske online-forhandler Webhallen, der havde oplistet fire forskellige Surface-computere i sit sortiment. Prisen startede ved 6.990 svenske kroner for den billigste model med Windows RT og 32 GB og den gik helt op til 14.990 kr. for en model med Windows Pro og 64 GB.

Microsoft har ikke selv afsløret de officielle priser for Surface, så derfor har det vakt stor opsigt at svenskerne kunne offentliggøre tabletpriserne - som tilmed er op til tre gange højere end prisen for konkurrenten iPad.

Men Webhallen afviser nu, at man har kendskab til de officielle priser fra Microsoft. Der er blot tale om foreløbige priser, som er baseret på svenskernes eget skøn, lyder meldingen.

"Vores kunder er meget interesserede i at forudbestille disse produkter, så vi har sat en høj midlertidig pris for serien så de er i stand til at bestille dem. For at gøre det helt klart, så har vi ikke modtaget nogen som helst prisinformation fra Microsoft, og alle som bestiller Surface med den høje pris får selvfølgelig deres bestilling tilpasset inden det endelige produkt bliver sendt. Så vi har ikke tænkt os at tage overbetaling bare fordi du er en early adopter," fortæller Webhallen til Techie Buzz.

Så der er stadig ingen troværdige informationer om, hvor meget Surface kommer til at koste. Til gengæld skulle det være sikkert, at ARM-udgaven kommer samtidig med Windows 8 den 26. oktober, mens versionerne med Intel-processor og Windows 8 Pro først kommer tre måneder senere.

Surface har 10,6 tommer bredformat-skærm og bliver leveret med et tre millimeter tykt berøringsfølsomt cover, der samtidig fungerer som tastatur. Der er indbyggede kameraer på for- og bagsiden og den er udstyret med Wi-Fi.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S