Webhallen: Vi kender ikke Microsofts tablet-priser

Den svenske online-forhandler har bare gættet sig til prisen for Microsofts kommende Surface-tablet.

Artikel top billede

Historien om de meget høje priser for Microsofts kommende tavlecomputer Surface gik verden rundt tidligere i denne uge. Det var den svenske online-forhandler Webhallen, der havde oplistet fire forskellige Surface-computere i sit sortiment. Prisen startede ved 6.990 svenske kroner for den billigste model med Windows RT og 32 GB og den gik helt op til 14.990 kr. for en model med Windows Pro og 64 GB.

Microsoft har ikke selv afsløret de officielle priser for Surface, så derfor har det vakt stor opsigt at svenskerne kunne offentliggøre tabletpriserne - som tilmed er op til tre gange højere end prisen for konkurrenten iPad.

Men Webhallen afviser nu, at man har kendskab til de officielle priser fra Microsoft. Der er blot tale om foreløbige priser, som er baseret på svenskernes eget skøn, lyder meldingen.

"Vores kunder er meget interesserede i at forudbestille disse produkter, så vi har sat en høj midlertidig pris for serien så de er i stand til at bestille dem. For at gøre det helt klart, så har vi ikke modtaget nogen som helst prisinformation fra Microsoft, og alle som bestiller Surface med den høje pris får selvfølgelig deres bestilling tilpasset inden det endelige produkt bliver sendt. Så vi har ikke tænkt os at tage overbetaling bare fordi du er en early adopter," fortæller Webhallen til Techie Buzz.

Så der er stadig ingen troværdige informationer om, hvor meget Surface kommer til at koste. Til gengæld skulle det være sikkert, at ARM-udgaven kommer samtidig med Windows 8 den 26. oktober, mens versionerne med Intel-processor og Windows 8 Pro først kommer tre måneder senere.

Surface har 10,6 tommer bredformat-skærm og bliver leveret med et tre millimeter tykt berøringsfølsomt cover, der samtidig fungerer som tastatur. Der er indbyggede kameraer på for- og bagsiden og den er udstyret med Wi-Fi.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsarkitekt til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

KMD A/S

Partner Manager

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,