Webhallen: Vi kender ikke Microsofts tablet-priser

Den svenske online-forhandler har bare gættet sig til prisen for Microsofts kommende Surface-tablet.

Artikel top billede

Historien om de meget høje priser for Microsofts kommende tavlecomputer Surface gik verden rundt tidligere i denne uge. Det var den svenske online-forhandler Webhallen, der havde oplistet fire forskellige Surface-computere i sit sortiment. Prisen startede ved 6.990 svenske kroner for den billigste model med Windows RT og 32 GB og den gik helt op til 14.990 kr. for en model med Windows Pro og 64 GB.

Microsoft har ikke selv afsløret de officielle priser for Surface, så derfor har det vakt stor opsigt at svenskerne kunne offentliggøre tabletpriserne - som tilmed er op til tre gange højere end prisen for konkurrenten iPad.

Men Webhallen afviser nu, at man har kendskab til de officielle priser fra Microsoft. Der er blot tale om foreløbige priser, som er baseret på svenskernes eget skøn, lyder meldingen.

"Vores kunder er meget interesserede i at forudbestille disse produkter, så vi har sat en høj midlertidig pris for serien så de er i stand til at bestille dem. For at gøre det helt klart, så har vi ikke modtaget nogen som helst prisinformation fra Microsoft, og alle som bestiller Surface med den høje pris får selvfølgelig deres bestilling tilpasset inden det endelige produkt bliver sendt. Så vi har ikke tænkt os at tage overbetaling bare fordi du er en early adopter," fortæller Webhallen til Techie Buzz.

Så der er stadig ingen troværdige informationer om, hvor meget Surface kommer til at koste. Til gengæld skulle det være sikkert, at ARM-udgaven kommer samtidig med Windows 8 den 26. oktober, mens versionerne med Intel-processor og Windows 8 Pro først kommer tre måneder senere.

Surface har 10,6 tommer bredformat-skærm og bliver leveret med et tre millimeter tykt berøringsfølsomt cover, der samtidig fungerer som tastatur. Der er indbyggede kameraer på for- og bagsiden og den er udstyret med Wi-Fi.

Læses lige nu

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS