Webhallen: Vi kender ikke Microsofts tablet-priser

Den svenske online-forhandler har bare gættet sig til prisen for Microsofts kommende Surface-tablet.

Artikel top billede

Historien om de meget høje priser for Microsofts kommende tavlecomputer Surface gik verden rundt tidligere i denne uge. Det var den svenske online-forhandler Webhallen, der havde oplistet fire forskellige Surface-computere i sit sortiment. Prisen startede ved 6.990 svenske kroner for den billigste model med Windows RT og 32 GB og den gik helt op til 14.990 kr. for en model med Windows Pro og 64 GB.

Microsoft har ikke selv afsløret de officielle priser for Surface, så derfor har det vakt stor opsigt at svenskerne kunne offentliggøre tabletpriserne - som tilmed er op til tre gange højere end prisen for konkurrenten iPad.

Men Webhallen afviser nu, at man har kendskab til de officielle priser fra Microsoft. Der er blot tale om foreløbige priser, som er baseret på svenskernes eget skøn, lyder meldingen.

"Vores kunder er meget interesserede i at forudbestille disse produkter, så vi har sat en høj midlertidig pris for serien så de er i stand til at bestille dem. For at gøre det helt klart, så har vi ikke modtaget nogen som helst prisinformation fra Microsoft, og alle som bestiller Surface med den høje pris får selvfølgelig deres bestilling tilpasset inden det endelige produkt bliver sendt. Så vi har ikke tænkt os at tage overbetaling bare fordi du er en early adopter," fortæller Webhallen til Techie Buzz.

Så der er stadig ingen troværdige informationer om, hvor meget Surface kommer til at koste. Til gengæld skulle det være sikkert, at ARM-udgaven kommer samtidig med Windows 8 den 26. oktober, mens versionerne med Intel-processor og Windows 8 Pro først kommer tre måneder senere.

Surface har 10,6 tommer bredformat-skærm og bliver leveret med et tre millimeter tykt berøringsfølsomt cover, der samtidig fungerer som tastatur. Der er indbyggede kameraer på for- og bagsiden og den er udstyret med Wi-Fi.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S