It-uddannelserne ingen vil røre ved

Søgningen til it-fag er stigende, men flere it-uddannelser får meget lidt opmærksomhed.

Artikel top billede

I går var der godt nyt for it-branchen, der kan se frem til flere kvalificerede kolleger i fremtiden.

Ministeriet for Forskning, Innovation og Videregående Uddannelser (FIVU) kunne fortælle om en vækst i antallet af optagede på it-fag på de videregående uddannelser.

Men i skyggen af succeshistorien må flere læreanstalter erkende, at deres uddannelser ikke har været i stand til at tiltrække sig opmærksomhed - på trods af at de udbyder nogle af de ellers populære it-fag.

Så nogle af uddannelserne med fokus på databaser og programmering bliver slet ikke oprettet, skriver Politiken.

En af de uddannelser, der har fået færrest ansøgere, er Automationsteknologi i Nykøbing Falster. Her var antallet af asnsøgere nul.

LÆS OGSÅ: Her dominerer pigerne it-fagene

Vi prøver alligevel

En anden it-uddannelse har blot optaget to personer - men studiet bliver ikke anulleret af den grund.

Uddannelsen "AP Graduate in Computer Science" ved Syddansk Universitet i Sønderborg fik fem ansøgere, men kun to havde studiet som deres førsteprioritet. De blev begget optaget.

Men I gennemfører med to studerende?

"Det regner vi med. Vi har ikke hørt andet fra fakultet endnu," siger studiechef Per Andersen ved Syddansk Universitet til ComON.

Hvis de to møder op til studiestart som forventet, bliver en del af deres undervisning klaret via fjernundervisning og via samlæsning med andre uddannelser. Studiet skal oprettes.

"Vi har jo meget fokus på at få skabt flere it-uddannelser. Det er både et ønske fra Universitetet og sektoren, så vi prøver. Det bliver måske ikke med verdens bedste økonomi her først gang, men vi prøver alligevel," siger Per Andersen.

De andre tekniske fag, der ikke blev oprettet på grund af for lav søgning, var blandt andet:

  • AP Graduate in Automotive Technology, Viborg, 2 ansøgere
  • Mejeriteknologi (professionsbachelor), Odense S, 2 ansøgere
  • Bachelor of Engineering in Information and Communication Technology, Ballerup
  • AP Graduate in Management Technology Offshore, Esbjerg
Den totale liste over studiepladser, der stadig er ledige, findes på ministeriets hjemmeside.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job