It-uddannelserne ingen vil røre ved

Søgningen til it-fag er stigende, men flere it-uddannelser får meget lidt opmærksomhed.

Artikel top billede

I går var der godt nyt for it-branchen, der kan se frem til flere kvalificerede kolleger i fremtiden.

Ministeriet for Forskning, Innovation og Videregående Uddannelser (FIVU) kunne fortælle om en vækst i antallet af optagede på it-fag på de videregående uddannelser.

Men i skyggen af succeshistorien må flere læreanstalter erkende, at deres uddannelser ikke har været i stand til at tiltrække sig opmærksomhed - på trods af at de udbyder nogle af de ellers populære it-fag.

Så nogle af uddannelserne med fokus på databaser og programmering bliver slet ikke oprettet, skriver Politiken.

En af de uddannelser, der har fået færrest ansøgere, er Automationsteknologi i Nykøbing Falster. Her var antallet af asnsøgere nul.

LÆS OGSÅ: Her dominerer pigerne it-fagene

Vi prøver alligevel

En anden it-uddannelse har blot optaget to personer - men studiet bliver ikke anulleret af den grund.

Uddannelsen "AP Graduate in Computer Science" ved Syddansk Universitet i Sønderborg fik fem ansøgere, men kun to havde studiet som deres førsteprioritet. De blev begget optaget.

Men I gennemfører med to studerende?

"Det regner vi med. Vi har ikke hørt andet fra fakultet endnu," siger studiechef Per Andersen ved Syddansk Universitet til ComON.

Hvis de to møder op til studiestart som forventet, bliver en del af deres undervisning klaret via fjernundervisning og via samlæsning med andre uddannelser. Studiet skal oprettes.

"Vi har jo meget fokus på at få skabt flere it-uddannelser. Det er både et ønske fra Universitetet og sektoren, så vi prøver. Det bliver måske ikke med verdens bedste økonomi her først gang, men vi prøver alligevel," siger Per Andersen.

De andre tekniske fag, der ikke blev oprettet på grund af for lav søgning, var blandt andet:

  • AP Graduate in Automotive Technology, Viborg, 2 ansøgere
  • Mejeriteknologi (professionsbachelor), Odense S, 2 ansøgere
  • Bachelor of Engineering in Information and Communication Technology, Ballerup
  • AP Graduate in Management Technology Offshore, Esbjerg
Den totale liste over studiepladser, der stadig er ledige, findes på ministeriets hjemmeside.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S