Rapport: Pirateri på nettet mindre end forventet

Piratkopiering via fysiske medier er stadig størst.

Artikel top billede

I et oplæg, som angiveligt stammer fra den amerikanske musikbrancheforening, RIAA, er det beskrevet, at kopiering på internettet slet ikke er den mest benyttede måde at kopiere film og musik på.

Faktisk er det kopieringen på fysiske medier som cd- og dvd-skiver.

Rapporten anslår, at 70 procent af den musik, der kopieres uden tilladelse i 2011, primært skete ved hjælp af ganske almindelig kopiering af medier mellem bekendte og familie. 

Tallene står i et PowerPoint-dokument, der er hemmeligstemplet. Det kunne indikere, at RIAA ikke er interesserede i, at de offentliggøres. Piratkopiering på internettet er netop noget af det, som RIAA og andre rettighedsorganisationer havde håbet på hårdere håndhævelse via SOPA, ACTA og PIPA-initiativerne, som dog blev forhindret efter folkelig opstand.

Tallene skulle komme fra en undersøgelse som er lavet af NPD. Men tallet om de mange "fysiske" kopieringer er ikke kommet med i de offentliggjorte tal. I stedet kan man læse, at hovedparten af alt musik i 2011 i USA ikke bliver betalt for. 65 procent af den distribuerede musik skulle altså være ulovlig. Læs mere omtale af undersøgelsen hos NPD.

Ofte får tjenester som DropBox og RapidShare skylden for, at det er nemt at kopiere ophavsretsbeskyttede filer, men de skulle efter undersøgelsen have en lille del af distributionen. P2p-netværk er stadig en større synder.

Hardware.no har en grafik over forholdet mellem de forskellige typer kopiering.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S