Ny Chrome-version vil tænde for dit web-cam og mikrofon

Verdens mest udbredte browser trænger sig helt tæt ind på brugerne - hvis de giver den lov.

Artikel top billede

Google har lanceret version 21 af Chrome, der som så sent som i forrige måned overhalede Internet Explorer som verdens mest udbredte browser.

Den nye Chrome-version giver blandt andet understøttelse for Apples Retina-skærme. Men det er formodentlig en helt anden feature, der vil tiltrække mest opmærksomhed. Version 21 giver nemlig mulighed for, at browseren kan tænde for brugerens webcam og mikrofon.

Med adgang til realtids billede og lyd fra ham eller hende, der befinder sig foran skærmen, åbnes der mulighed for en lang række nye avancerede web-tjenester - og måske et par af den lidt mere creepy slags.

Eksempler på de kreative muligheder kan ses på Googles side om den nye Chrome-version her.

Chrome 21 kan bruge webcams og mikrofoner ved hjælp af API'en getUserMedia JavaScript.

Heldigvis for privatlivets fred er browserens adgang til kameraet betinget af brugerens accept. Hvis man besøger en webside, der gerne vil åbne for ens kamera og mikrofon, vil Chrome først spørge brugeren om lov, før der rent faktisk åbnes.

At dømme efter den seneste tids beretninger om graden af godtroenhed hos nogle pc-brugere, er det dog ikke svært at forestille sig, at de nye funktioner i Googles browser kan give verdens lurere en forchromet fremtid.

Chrome 21 kan downloades her.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub