Ny Chrome-version vil tænde for dit web-cam og mikrofon

Verdens mest udbredte browser trænger sig helt tæt ind på brugerne - hvis de giver den lov.

Artikel top billede

Google har lanceret version 21 af Chrome, der som så sent som i forrige måned overhalede Internet Explorer som verdens mest udbredte browser.

Den nye Chrome-version giver blandt andet understøttelse for Apples Retina-skærme. Men det er formodentlig en helt anden feature, der vil tiltrække mest opmærksomhed. Version 21 giver nemlig mulighed for, at browseren kan tænde for brugerens webcam og mikrofon.

Med adgang til realtids billede og lyd fra ham eller hende, der befinder sig foran skærmen, åbnes der mulighed for en lang række nye avancerede web-tjenester - og måske et par af den lidt mere creepy slags.

Eksempler på de kreative muligheder kan ses på Googles side om den nye Chrome-version her.

Chrome 21 kan bruge webcams og mikrofoner ved hjælp af API'en getUserMedia JavaScript.

Heldigvis for privatlivets fred er browserens adgang til kameraet betinget af brugerens accept. Hvis man besøger en webside, der gerne vil åbne for ens kamera og mikrofon, vil Chrome først spørge brugeren om lov, før der rent faktisk åbnes.

At dømme efter den seneste tids beretninger om graden af godtroenhed hos nogle pc-brugere, er det dog ikke svært at forestille sig, at de nye funktioner i Googles browser kan give verdens lurere en forchromet fremtid.

Chrome 21 kan downloades her.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest