Afslør de hvide løgne: Se om dine mails bliver læst

Denne gratis spiontjeneste til Gmail gør det let at tjekke om folk læser dine mails.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

"Øhm, jeg har ikke lige fået læst din mail."

Har du nogensinde hørt den bemærkning, og overvejet om det nu også er rigtigt.

I så fald har du nu mulighed for at afsløre folk i deres små hvide løgne.

Det eneste du skal gøre er at bruge tjensten RightInbox, der virker med Gmail og Google Apps.

Ligesom Boomerang for Gmail, som vi tidligere har omtalt, giver RighInbox dig mulighed for at tidsindstille afsendelsen af dine mails. Men RightInbox' killer-feature er muligheden for at se, hvornår og hvor dine e-mails bliver åbnet.

Så let er det

Den eneste du skal gøre er at gå ind på rightinbox.com og klikker på 'install now'. Herefter bliver der installeret et plugin til din browser. RightInbox virker med Chrome, Firefox og Safari.

Bagefter skal du blot logge ind på din Gmail eller Google Apps-konto og godkende, at RighInbox får adgang til din konto.

Når du i fremtiden skal sende mails, får du mulighed for at sætte kryds i feltet "Track", før du sender mailen. Og når modtageren åbner din mail, vil du modtage en kvittering, der fortæller dig, hvornår mailen blev åbnet, om der er blevet klikket på links i mailen, hvilken ip-adresse modtageren brugte, og hvor i verden vedkommende befandt sig, da han eller hun åbnede din mail.

 

Vedhæfter mikroskopisk foto

RightInbox kan indhente disse oplysninger, fordi tjensten automatisk vedhæfter et mikroskopisk billede til mailen. Dette billede indeholder en lille programkode, der bliver afviklet og sender informationerne tilbage til RightInbox i det øjeblik, at billedet bliver vist. 

Du kan dog selv beskytte dig mod denne type sladrerhanke, hvis du indstiller din mail til ikke automatisk at åbne billedfiler. 

RightInbox er gratis, hvis du maksimalt anvender tjenstens funktioner 10 gange om måneden. Vil du have ubegrænset adgang til tjenesten, må du betale 5 dollar om måneden - cirka 30 kroner. 

Som altid skal vi med denne type tjenster gøre dig opmærksom på, at du giver tjenesten adgang til din mailkonto, og du derfor altid skal tænke dig om en ekstra gang, før du tillader det. På RightInbox hjemmeside understreger virksomheden dog, at den hverken har adgang til dit mail-password eller indholdet af dine mails. 

Læs også:
Må din chef overvåge dig? Se hvor grænsen går

Se hvordan du sender mails, mens du sover

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

Københavnsområdet

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-kyndig koordinator til infrastruktursystemer i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

Region Sjælland

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S