Afslør de hvide løgne: Se om dine mails bliver læst

Denne gratis spiontjeneste til Gmail gør det let at tjekke om folk læser dine mails.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

"Øhm, jeg har ikke lige fået læst din mail."

Har du nogensinde hørt den bemærkning, og overvejet om det nu også er rigtigt.

I så fald har du nu mulighed for at afsløre folk i deres små hvide løgne.

Det eneste du skal gøre er at bruge tjensten RightInbox, der virker med Gmail og Google Apps.

Ligesom Boomerang for Gmail, som vi tidligere har omtalt, giver RighInbox dig mulighed for at tidsindstille afsendelsen af dine mails. Men RightInbox' killer-feature er muligheden for at se, hvornår og hvor dine e-mails bliver åbnet.

Så let er det

Den eneste du skal gøre er at gå ind på rightinbox.com og klikker på 'install now'. Herefter bliver der installeret et plugin til din browser. RightInbox virker med Chrome, Firefox og Safari.

Bagefter skal du blot logge ind på din Gmail eller Google Apps-konto og godkende, at RighInbox får adgang til din konto.

Når du i fremtiden skal sende mails, får du mulighed for at sætte kryds i feltet "Track", før du sender mailen. Og når modtageren åbner din mail, vil du modtage en kvittering, der fortæller dig, hvornår mailen blev åbnet, om der er blevet klikket på links i mailen, hvilken ip-adresse modtageren brugte, og hvor i verden vedkommende befandt sig, da han eller hun åbnede din mail.

 

Vedhæfter mikroskopisk foto

RightInbox kan indhente disse oplysninger, fordi tjensten automatisk vedhæfter et mikroskopisk billede til mailen. Dette billede indeholder en lille programkode, der bliver afviklet og sender informationerne tilbage til RightInbox i det øjeblik, at billedet bliver vist. 

Du kan dog selv beskytte dig mod denne type sladrerhanke, hvis du indstiller din mail til ikke automatisk at åbne billedfiler. 

RightInbox er gratis, hvis du maksimalt anvender tjenstens funktioner 10 gange om måneden. Vil du have ubegrænset adgang til tjenesten, må du betale 5 dollar om måneden - cirka 30 kroner. 

Som altid skal vi med denne type tjenster gøre dig opmærksom på, at du giver tjenesten adgang til din mailkonto, og du derfor altid skal tænke dig om en ekstra gang, før du tillader det. På RightInbox hjemmeside understreger virksomheden dog, at den hverken har adgang til dit mail-password eller indholdet af dine mails. 

Læs også:
Må din chef overvåge dig? Se hvor grænsen går

Se hvordan du sender mails, mens du sover

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S