Haswell skal sætte turbo på ultrabooks

I 2013 kommer den nye chiparkitektur Haswell fra Intel, som skal danne grundlaget for en ny ultrabook-generation.

Artikel top billede

Intel satser stort på de tynde og lette ultrabooks, som snart lanceres i en helt ny generation med endnu hurtigere processorer. Et helt centralt element er den kommende chiparkitektur med kodenavnet Haswell, der skulle være klar i 2013.

Haswell beskrives som den første mainstream-processor i pc-klassen fra Intel, der er designet specielt til meget tynde, små computere. Men ellers er det småt med detaljer om den nye arkitektur.

Intel skriver i en blog fra 2011, at Haswell skal "forvandle computer-oplevelsen med mere energi-effektive processorer, der giver en mere dynamisk oplevelse i vanvittig tynde systemer".

Den første generation af ultrabooks med Windows 8 kommer stadig med Ivy Bridge processorer. Men det bliver først rigtig spændende i 2013, hvor der kommer nye modeller med Haswell.

Microsoft kommer først med sin egen Surface-tablet med Windows 8 og Intel-processor til januar (en version med ARM-processor lanceres allerede i år), og det kan betyde at Microsoft venter på Haswell.

Det er altså efterfølgeren til Ivy Bridge, der kom tidligere i år. Intel har en såkaldt tick-tock-strategi. Hvert andet år kommer en helt ny mikroarkitektur - sidste gang var det Sandy Bridge - og hvert andet år bliver den eksisterende arkitektur flyttet til en lavere strukturbredde. Det var så Ivy Bridge, hvor man rykkede til 22 nm.
 
I 2013 er det så igen tid til at introducere en helt ny mikroarkitektur - Haswell - men den bruger samme strukturbredde som Ivy Bridge, altså 22 nm.

Den bruger ligesom Ivy Bridge en 3D-transistor kaldet Tri-Gate, der skal levere op til 37 procent højere ydelse end aktuelle 22-nm-transistorer ved lav spænding.

En 22-nm-mikroprocessor kan indeholde omtrent det dobbelte antal transistorer på det samme areal i forhold til en 32-nm-processor. Faktisk er der plads til seks millioner transistorer på et areal, der svarer til punktummet for enden af denne sætning.

Ligesom Ivy Bridge har Haswell op til fire kerner og understøtter dual-channel DDR3 hukommelse. Men der er også nye instruktioner, kaldet Advanced Vector Extensions 2, og der er hardware-baseret understøttelse for Direct3D 11.1 og OpenGL 3.2.

En oversigt med de forventede nye funktioner i denne artikel hos Wikipedia. Det forventes blandt andet, at der kommer en version med et meget lavt strømforbrug på 15 watt.  

Ét år efter introduktionen af Haswell kommer et "die-shrink" med en strukturbredde på blot 14 nm.

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Information Architect

Region Sjælland

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Teknisk it-projektleder til Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT