Haswell skal sætte turbo på ultrabooks

I 2013 kommer den nye chiparkitektur Haswell fra Intel, som skal danne grundlaget for en ny ultrabook-generation.

Artikel top billede

Intel satser stort på de tynde og lette ultrabooks, som snart lanceres i en helt ny generation med endnu hurtigere processorer. Et helt centralt element er den kommende chiparkitektur med kodenavnet Haswell, der skulle være klar i 2013.

Haswell beskrives som den første mainstream-processor i pc-klassen fra Intel, der er designet specielt til meget tynde, små computere. Men ellers er det småt med detaljer om den nye arkitektur.

Intel skriver i en blog fra 2011, at Haswell skal "forvandle computer-oplevelsen med mere energi-effektive processorer, der giver en mere dynamisk oplevelse i vanvittig tynde systemer".

Den første generation af ultrabooks med Windows 8 kommer stadig med Ivy Bridge processorer. Men det bliver først rigtig spændende i 2013, hvor der kommer nye modeller med Haswell.

Microsoft kommer først med sin egen Surface-tablet med Windows 8 og Intel-processor til januar (en version med ARM-processor lanceres allerede i år), og det kan betyde at Microsoft venter på Haswell.

Det er altså efterfølgeren til Ivy Bridge, der kom tidligere i år. Intel har en såkaldt tick-tock-strategi. Hvert andet år kommer en helt ny mikroarkitektur - sidste gang var det Sandy Bridge - og hvert andet år bliver den eksisterende arkitektur flyttet til en lavere strukturbredde. Det var så Ivy Bridge, hvor man rykkede til 22 nm.
 
I 2013 er det så igen tid til at introducere en helt ny mikroarkitektur - Haswell - men den bruger samme strukturbredde som Ivy Bridge, altså 22 nm.

Den bruger ligesom Ivy Bridge en 3D-transistor kaldet Tri-Gate, der skal levere op til 37 procent højere ydelse end aktuelle 22-nm-transistorer ved lav spænding.

En 22-nm-mikroprocessor kan indeholde omtrent det dobbelte antal transistorer på det samme areal i forhold til en 32-nm-processor. Faktisk er der plads til seks millioner transistorer på et areal, der svarer til punktummet for enden af denne sætning.

Ligesom Ivy Bridge har Haswell op til fire kerner og understøtter dual-channel DDR3 hukommelse. Men der er også nye instruktioner, kaldet Advanced Vector Extensions 2, og der er hardware-baseret understøttelse for Direct3D 11.1 og OpenGL 3.2.

En oversigt med de forventede nye funktioner i denne artikel hos Wikipedia. Det forventes blandt andet, at der kommer en version med et meget lavt strømforbrug på 15 watt.  

Ét år efter introduktionen af Haswell kommer et "die-shrink" med en strukturbredde på blot 14 nm.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S