Haswell skal sætte turbo på ultrabooks

I 2013 kommer den nye chiparkitektur Haswell fra Intel, som skal danne grundlaget for en ny ultrabook-generation.

Artikel top billede

Intel satser stort på de tynde og lette ultrabooks, som snart lanceres i en helt ny generation med endnu hurtigere processorer. Et helt centralt element er den kommende chiparkitektur med kodenavnet Haswell, der skulle være klar i 2013.

Haswell beskrives som den første mainstream-processor i pc-klassen fra Intel, der er designet specielt til meget tynde, små computere. Men ellers er det småt med detaljer om den nye arkitektur.

Intel skriver i en blog fra 2011, at Haswell skal "forvandle computer-oplevelsen med mere energi-effektive processorer, der giver en mere dynamisk oplevelse i vanvittig tynde systemer".

Den første generation af ultrabooks med Windows 8 kommer stadig med Ivy Bridge processorer. Men det bliver først rigtig spændende i 2013, hvor der kommer nye modeller med Haswell.

Microsoft kommer først med sin egen Surface-tablet med Windows 8 og Intel-processor til januar (en version med ARM-processor lanceres allerede i år), og det kan betyde at Microsoft venter på Haswell.

Det er altså efterfølgeren til Ivy Bridge, der kom tidligere i år. Intel har en såkaldt tick-tock-strategi. Hvert andet år kommer en helt ny mikroarkitektur - sidste gang var det Sandy Bridge - og hvert andet år bliver den eksisterende arkitektur flyttet til en lavere strukturbredde. Det var så Ivy Bridge, hvor man rykkede til 22 nm.
 
I 2013 er det så igen tid til at introducere en helt ny mikroarkitektur - Haswell - men den bruger samme strukturbredde som Ivy Bridge, altså 22 nm.

Den bruger ligesom Ivy Bridge en 3D-transistor kaldet Tri-Gate, der skal levere op til 37 procent højere ydelse end aktuelle 22-nm-transistorer ved lav spænding.

En 22-nm-mikroprocessor kan indeholde omtrent det dobbelte antal transistorer på det samme areal i forhold til en 32-nm-processor. Faktisk er der plads til seks millioner transistorer på et areal, der svarer til punktummet for enden af denne sætning.

Ligesom Ivy Bridge har Haswell op til fire kerner og understøtter dual-channel DDR3 hukommelse. Men der er også nye instruktioner, kaldet Advanced Vector Extensions 2, og der er hardware-baseret understøttelse for Direct3D 11.1 og OpenGL 3.2.

En oversigt med de forventede nye funktioner i denne artikel hos Wikipedia. Det forventes blandt andet, at der kommer en version med et meget lavt strømforbrug på 15 watt.  

Ét år efter introduktionen af Haswell kommer et "die-shrink" med en strukturbredde på blot 14 nm.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen