Haswell skal sætte turbo på ultrabooks

I 2013 kommer den nye chiparkitektur Haswell fra Intel, som skal danne grundlaget for en ny ultrabook-generation.

Artikel top billede

Intel satser stort på de tynde og lette ultrabooks, som snart lanceres i en helt ny generation med endnu hurtigere processorer. Et helt centralt element er den kommende chiparkitektur med kodenavnet Haswell, der skulle være klar i 2013.

Haswell beskrives som den første mainstream-processor i pc-klassen fra Intel, der er designet specielt til meget tynde, små computere. Men ellers er det småt med detaljer om den nye arkitektur.

Intel skriver i en blog fra 2011, at Haswell skal "forvandle computer-oplevelsen med mere energi-effektive processorer, der giver en mere dynamisk oplevelse i vanvittig tynde systemer".

Den første generation af ultrabooks med Windows 8 kommer stadig med Ivy Bridge processorer. Men det bliver først rigtig spændende i 2013, hvor der kommer nye modeller med Haswell.

Microsoft kommer først med sin egen Surface-tablet med Windows 8 og Intel-processor til januar (en version med ARM-processor lanceres allerede i år), og det kan betyde at Microsoft venter på Haswell.

Det er altså efterfølgeren til Ivy Bridge, der kom tidligere i år. Intel har en såkaldt tick-tock-strategi. Hvert andet år kommer en helt ny mikroarkitektur - sidste gang var det Sandy Bridge - og hvert andet år bliver den eksisterende arkitektur flyttet til en lavere strukturbredde. Det var så Ivy Bridge, hvor man rykkede til 22 nm.
 
I 2013 er det så igen tid til at introducere en helt ny mikroarkitektur - Haswell - men den bruger samme strukturbredde som Ivy Bridge, altså 22 nm.

Den bruger ligesom Ivy Bridge en 3D-transistor kaldet Tri-Gate, der skal levere op til 37 procent højere ydelse end aktuelle 22-nm-transistorer ved lav spænding.

En 22-nm-mikroprocessor kan indeholde omtrent det dobbelte antal transistorer på det samme areal i forhold til en 32-nm-processor. Faktisk er der plads til seks millioner transistorer på et areal, der svarer til punktummet for enden af denne sætning.

Ligesom Ivy Bridge har Haswell op til fire kerner og understøtter dual-channel DDR3 hukommelse. Men der er også nye instruktioner, kaldet Advanced Vector Extensions 2, og der er hardware-baseret understøttelse for Direct3D 11.1 og OpenGL 3.2.

En oversigt med de forventede nye funktioner i denne artikel hos Wikipedia. Det forventes blandt andet, at der kommer en version med et meget lavt strømforbrug på 15 watt.  

Ét år efter introduktionen af Haswell kommer et "die-shrink" med en strukturbredde på blot 14 nm.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en Unified Communications specialist i Hvidovre

Københavnsområdet

STELLA CARE ApS

Backend-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

Banedanmark

Contract Manager

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S