BitTorrent bliver til internet-arkiv

Internet Archive tilbyder nu mere end en million torrents med musik, film og bøger.

Artikel top billede

Den amerikanske organisation Internet Archive, der har gemt udgaver af klodens hjemmesider og andet digitalt materiale siden 1996, skifter nu spor og satser på BitTorrent til at sprede det arkiverede materiale.

Hos Internet Archive er der nu adgang til mere end en million torrents med live-koncerter, gamle film, radioudsendelser og bøger. Her er der tale om materiale, som ikke længere er copyright-beskyttet.

Foruden ældre film og musik er der også aktuelle koncertoptagelser med kendte kunstnere som John Mayer, Jack Johnson og Maroon 5.

Internet Archive fremhæver, at BitTorrent er den hurtigste og mest effektive metode til at downloade digitalt materiale fra arkivet. BitTorrent-klienten er i stand til at hente filer fra to forskellige Archive-servere samtidig og fra andre brugere, som allerede har downloadet de samme torrents.

"Det hjælper folk med at forstå, at BitTorrent ikke kun er til forgængelige og tvivlsomme ting, som forsvinder igen efter kort tid. BitTorrent er også en fantastisk metode til at hente og dele store filer, som er permanent tilgængelige fra biblioteker som Internet Archive," siger John Gilmore, der er stifter af Electronic Frontier Foundation.

Fra i dag bliver alle nye filer, der uploades til Internet Archive, også tilgængelige på BitTorrent. Den eksisterende data-samling fylder allerede næsten en petabyte.

Internet Archive-chefen Brewster Kahle siger til TorrentFreak, at det næste skridt bliver at forvandle BitTorrent til et slags backup-system.

Læses lige nu

    KMD A/S

    E2E Tester

    Fyn

    European Stonecraft

    Intern Navision/BC Supporter

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS