BitTorrent bliver til internet-arkiv

Internet Archive tilbyder nu mere end en million torrents med musik, film og bøger.

Artikel top billede

Den amerikanske organisation Internet Archive, der har gemt udgaver af klodens hjemmesider og andet digitalt materiale siden 1996, skifter nu spor og satser på BitTorrent til at sprede det arkiverede materiale.

Hos Internet Archive er der nu adgang til mere end en million torrents med live-koncerter, gamle film, radioudsendelser og bøger. Her er der tale om materiale, som ikke længere er copyright-beskyttet.

Foruden ældre film og musik er der også aktuelle koncertoptagelser med kendte kunstnere som John Mayer, Jack Johnson og Maroon 5.

Internet Archive fremhæver, at BitTorrent er den hurtigste og mest effektive metode til at downloade digitalt materiale fra arkivet. BitTorrent-klienten er i stand til at hente filer fra to forskellige Archive-servere samtidig og fra andre brugere, som allerede har downloadet de samme torrents.

"Det hjælper folk med at forstå, at BitTorrent ikke kun er til forgængelige og tvivlsomme ting, som forsvinder igen efter kort tid. BitTorrent er også en fantastisk metode til at hente og dele store filer, som er permanent tilgængelige fra biblioteker som Internet Archive," siger John Gilmore, der er stifter af Electronic Frontier Foundation.

Fra i dag bliver alle nye filer, der uploades til Internet Archive, også tilgængelige på BitTorrent. Den eksisterende data-samling fylder allerede næsten en petabyte.

Internet Archive-chefen Brewster Kahle siger til TorrentFreak, at det næste skridt bliver at forvandle BitTorrent til et slags backup-system.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Københavnsområdet

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec