BitTorrent bliver til internet-arkiv

Internet Archive tilbyder nu mere end en million torrents med musik, film og bøger.

Artikel top billede

Den amerikanske organisation Internet Archive, der har gemt udgaver af klodens hjemmesider og andet digitalt materiale siden 1996, skifter nu spor og satser på BitTorrent til at sprede det arkiverede materiale.

Hos Internet Archive er der nu adgang til mere end en million torrents med live-koncerter, gamle film, radioudsendelser og bøger. Her er der tale om materiale, som ikke længere er copyright-beskyttet.

Foruden ældre film og musik er der også aktuelle koncertoptagelser med kendte kunstnere som John Mayer, Jack Johnson og Maroon 5.

Internet Archive fremhæver, at BitTorrent er den hurtigste og mest effektive metode til at downloade digitalt materiale fra arkivet. BitTorrent-klienten er i stand til at hente filer fra to forskellige Archive-servere samtidig og fra andre brugere, som allerede har downloadet de samme torrents.

"Det hjælper folk med at forstå, at BitTorrent ikke kun er til forgængelige og tvivlsomme ting, som forsvinder igen efter kort tid. BitTorrent er også en fantastisk metode til at hente og dele store filer, som er permanent tilgængelige fra biblioteker som Internet Archive," siger John Gilmore, der er stifter af Electronic Frontier Foundation.

Fra i dag bliver alle nye filer, der uploades til Internet Archive, også tilgængelige på BitTorrent. Den eksisterende data-samling fylder allerede næsten en petabyte.

Internet Archive-chefen Brewster Kahle siger til TorrentFreak, at det næste skridt bliver at forvandle BitTorrent til et slags backup-system.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job