BitTorrent bliver til internet-arkiv

Internet Archive tilbyder nu mere end en million torrents med musik, film og bøger.

Artikel top billede

Den amerikanske organisation Internet Archive, der har gemt udgaver af klodens hjemmesider og andet digitalt materiale siden 1996, skifter nu spor og satser på BitTorrent til at sprede det arkiverede materiale.

Hos Internet Archive er der nu adgang til mere end en million torrents med live-koncerter, gamle film, radioudsendelser og bøger. Her er der tale om materiale, som ikke længere er copyright-beskyttet.

Foruden ældre film og musik er der også aktuelle koncertoptagelser med kendte kunstnere som John Mayer, Jack Johnson og Maroon 5.

Internet Archive fremhæver, at BitTorrent er den hurtigste og mest effektive metode til at downloade digitalt materiale fra arkivet. BitTorrent-klienten er i stand til at hente filer fra to forskellige Archive-servere samtidig og fra andre brugere, som allerede har downloadet de samme torrents.

"Det hjælper folk med at forstå, at BitTorrent ikke kun er til forgængelige og tvivlsomme ting, som forsvinder igen efter kort tid. BitTorrent er også en fantastisk metode til at hente og dele store filer, som er permanent tilgængelige fra biblioteker som Internet Archive," siger John Gilmore, der er stifter af Electronic Frontier Foundation.

Fra i dag bliver alle nye filer, der uploades til Internet Archive, også tilgængelige på BitTorrent. Den eksisterende data-samling fylder allerede næsten en petabyte.

Internet Archive-chefen Brewster Kahle siger til TorrentFreak, at det næste skridt bliver at forvandle BitTorrent til et slags backup-system.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job