BitTorrent bliver til internet-arkiv

Internet Archive tilbyder nu mere end en million torrents med musik, film og bøger.

Artikel top billede

Den amerikanske organisation Internet Archive, der har gemt udgaver af klodens hjemmesider og andet digitalt materiale siden 1996, skifter nu spor og satser på BitTorrent til at sprede det arkiverede materiale.

Hos Internet Archive er der nu adgang til mere end en million torrents med live-koncerter, gamle film, radioudsendelser og bøger. Her er der tale om materiale, som ikke længere er copyright-beskyttet.

Foruden ældre film og musik er der også aktuelle koncertoptagelser med kendte kunstnere som John Mayer, Jack Johnson og Maroon 5.

Internet Archive fremhæver, at BitTorrent er den hurtigste og mest effektive metode til at downloade digitalt materiale fra arkivet. BitTorrent-klienten er i stand til at hente filer fra to forskellige Archive-servere samtidig og fra andre brugere, som allerede har downloadet de samme torrents.

"Det hjælper folk med at forstå, at BitTorrent ikke kun er til forgængelige og tvivlsomme ting, som forsvinder igen efter kort tid. BitTorrent er også en fantastisk metode til at hente og dele store filer, som er permanent tilgængelige fra biblioteker som Internet Archive," siger John Gilmore, der er stifter af Electronic Frontier Foundation.

Fra i dag bliver alle nye filer, der uploades til Internet Archive, også tilgængelige på BitTorrent. Den eksisterende data-samling fylder allerede næsten en petabyte.

Internet Archive-chefen Brewster Kahle siger til TorrentFreak, at det næste skridt bliver at forvandle BitTorrent til et slags backup-system.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job