It-sikkerhed er det nye buzzword for iværksættere

Der kan tjenes mange penge på at beskytte virksomhedernes netværk mod fjender ude og inde.

Artikel top billede

Mobile apps og sociale netværk har længe været de hotteste trends blandt de mange unge start-ups i Silicon Valley. Iværksætterne står næsten i kø for at finde nye måder, hvor vi kan være sociale, mobile og samtidig kommunikere og dele vores informationer med hinanden.

Der har ikke været så mange, der tør kaste sig ud i at starte nye virksomheder inden for it-sikkerhed. En branche, der er domineret af giganter som Symantec og det nu Intel-ejede McAfee.

Men det er ved at ændre sig nu, skriver New York Times. Det forventes, at store virksomheder vil bruge 32,8 milliarder dollar på it-sikkerhed i år, en stigning på 9 pct. i forhold til sidste år. Små og mellemstore virksomheder vil bruge den største del af deres it-budget på sikkerhed i de kommende tre år, forudsiger IDC.

Det er penge, som stadig flere iværksættere gerne vil have fat i. Firmaer som arbejder med it-sikkerhed har klaret sig bedre på børsen i det sidste år end stjerner som Facebook, Zynga og Groupon.

Imperva, der gik på børsen sidste år, er steget med 37 pct. Et andet sikkerhedsfirma, Splunk, er steget med 73 pct. siden april. Det nystartede Palo Alto Networks er steget 26 pct. på en måned.

Samtidig er der sket flere store opkøb. Apple købte AuthenTec for 356 mio. dollar sidste måned, og EMC, der allerede ejer RSA, slugte NetWitness for 400 mio. dollar i 2011.

En rapport fra PricewaterhouseCoopers viser, at den samlede venture-kapital som blev investeret i it-sikkerhed blev fordoblet sidste år til næsten en milliard dollar.  

De mange historier om avancerede, systematiske hacker-angreb - også kaldet "Advanced Persistent Threats" - er med til at skabe grobund for nye løsninger inden for it-sikkerhed.

Det menes, at lande som Kina driver cyberspionage i stor stil - og samtidig må virksomheder frygte kriminelle hackere med økonomiske motiver og de traditionelle "script-kiddies".

Mange af de nye it-sikkerhedsfirmaer hjælper virksomheder med at håndtere "Bring Your Own Device" udfordringen, hvor sikkerheden kan blive kompromitteret, når de ansatte tager deres egne enheder med på arbejde.

Blandt stjernerne er Solera Networks, der har fået 50 mio. dollar i investeringskapital og måske snart bliver solgt for et milliardbeløb, og Lookout, der har fået 78 mio. dollar til at udvikle software, som blokerer malware på forbrugernes telefoner.

Men der kan være specielle udfordringer ved at investere i it-sikkerhed. Et investeringsfirma fortæller til avisen, at de har modtaget trusler fra it-kriminelle og ligefrem har været nødt til at hyre vagter. Andre har været udsat for lammende hacker-angreb.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos