It-sikkerhed er det nye buzzword for iværksættere

Der kan tjenes mange penge på at beskytte virksomhedernes netværk mod fjender ude og inde.

Artikel top billede

Mobile apps og sociale netværk har længe været de hotteste trends blandt de mange unge start-ups i Silicon Valley. Iværksætterne står næsten i kø for at finde nye måder, hvor vi kan være sociale, mobile og samtidig kommunikere og dele vores informationer med hinanden.

Der har ikke været så mange, der tør kaste sig ud i at starte nye virksomheder inden for it-sikkerhed. En branche, der er domineret af giganter som Symantec og det nu Intel-ejede McAfee.

Men det er ved at ændre sig nu, skriver New York Times. Det forventes, at store virksomheder vil bruge 32,8 milliarder dollar på it-sikkerhed i år, en stigning på 9 pct. i forhold til sidste år. Små og mellemstore virksomheder vil bruge den største del af deres it-budget på sikkerhed i de kommende tre år, forudsiger IDC.

Det er penge, som stadig flere iværksættere gerne vil have fat i. Firmaer som arbejder med it-sikkerhed har klaret sig bedre på børsen i det sidste år end stjerner som Facebook, Zynga og Groupon.

Imperva, der gik på børsen sidste år, er steget med 37 pct. Et andet sikkerhedsfirma, Splunk, er steget med 73 pct. siden april. Det nystartede Palo Alto Networks er steget 26 pct. på en måned.

Samtidig er der sket flere store opkøb. Apple købte AuthenTec for 356 mio. dollar sidste måned, og EMC, der allerede ejer RSA, slugte NetWitness for 400 mio. dollar i 2011.

En rapport fra PricewaterhouseCoopers viser, at den samlede venture-kapital som blev investeret i it-sikkerhed blev fordoblet sidste år til næsten en milliard dollar.  

De mange historier om avancerede, systematiske hacker-angreb - også kaldet "Advanced Persistent Threats" - er med til at skabe grobund for nye løsninger inden for it-sikkerhed.

Det menes, at lande som Kina driver cyberspionage i stor stil - og samtidig må virksomheder frygte kriminelle hackere med økonomiske motiver og de traditionelle "script-kiddies".

Mange af de nye it-sikkerhedsfirmaer hjælper virksomheder med at håndtere "Bring Your Own Device" udfordringen, hvor sikkerheden kan blive kompromitteret, når de ansatte tager deres egne enheder med på arbejde.

Blandt stjernerne er Solera Networks, der har fået 50 mio. dollar i investeringskapital og måske snart bliver solgt for et milliardbeløb, og Lookout, der har fået 78 mio. dollar til at udvikle software, som blokerer malware på forbrugernes telefoner.

Men der kan være specielle udfordringer ved at investere i it-sikkerhed. Et investeringsfirma fortæller til avisen, at de har modtaget trusler fra it-kriminelle og ligefrem har været nødt til at hyre vagter. Andre har været udsat for lammende hacker-angreb.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Tekniske specialister til ITSM og CMDB til opbygning af Forsvarets nye Digital Backbone

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

KMD A/S

Engagement Manager | Energy & Utility

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos