Se politiet storme Megaupload-baronens villa

Den seneste videooptagelse viser, hvordan politiet slog til mod Kim Dotcom i januar.

Artikel top billede

I januar landede to politi-helikoptere på den store græsplæne foran en af de dyreste landejendomme i New Zealand. Politiet slog til mod Megaupload-stifteren Kim Dotcom - født Kim Schmitz i Tyskland - og han blev anholdt under stor dramatik.

Kim Dotcom har siden hævdet, at han blev udsat for politi-brutalitet og unødvendig magtanvendelse. Den lokale tv-station 3News i New Zealand har netop offentliggjort en række videooptagelser, som viser politiaktionen i januar (se videoen nederst i denne artikel).

Her kan man se, hvordan to helikoptere flyver hen over ejendommen og lander, hvorefter politifolk med maskinpistoler stormer hen mod huset. De bliver ledsaget af andre politifolk med hunde, som er kørt frem til ejendommen.

Det hele ligner en aktion mod en sydamerikansk narkobaron - og ikke en ransagning mod en måske ulovlig internet-tjeneste.

Der er også videooptagelser af Kim Dotcoms egne overvågningskameraer uden for huset, men de mest interessante optagelser - som viser selve anholdelsen inde i huset - bliver stadig holdt hemmelige.

Kim Dotcom havde gemt sig i sit panikrum, hvor politiet måtte skære sig igennem for at komme ind til ham. Det tog 13 minutter at trænge ind i panikrummet. Den tyske selvudnævnte super-hacker hævder, at han blev sparket og trådt i ansigtet, men politiet vil kun indrømme, at en betjent kom til at træde på hans hånd.

Helikopter-indsatsen begrundes med, at Kim Dotcoms egne sikkerhedsfolk blokerede for politibilerne ved landejendommens port, men videoen viser tilsyneladende, at bilerne ankom samtidig med helikopteren.

Fra skurk til kultfigur

Den farverige Megaupload-stifter blev hurtigt udstillet i medierne som en samvittighedsløs slyngel med hang til luksus, hurtige biler og damer.

Men efter hans løsladelse mod kaution for nogle måneder siden er billedet vendt, og Dotcom har forsøgt at etablere sig som en internet-frihedskæmper. Forleden kunne han således fortælle, at han vil lancere en helt ny musiktjeneste, hvor indtjeningen skal gå direkte til kunstnerne. Selv Apple-medstifter Steve Wozniak har været på sympati-besøg.

New York Times kalder nu Dotcom for en "kultfigur". Han har åbnet en ny Twitter-konto og lagt nye og mere sympatiske billeder af sig selv ud på nettet. Tyskeren har også optrådt på tv, hvor han har forsøgt at fremlægge sin sag.

Stemningen i New Zealand har ændret sig - og Dotcom har selv været meget aktiv online for at forbedre sit image, efter at han igen fik lov til at bruge nettet for nogle uger siden. Han har endda inviteret Twitter-brugere til at svømme en tur i sin swimmingpool - en aften, der blev dokumenteret på #swimatkims.

Samtidig er sagen ved at smuldre. En højesteretsdommer i New Zealand afgjorde i juni, at politiet har brugt en forkert type af ransagningskendelse under aktionen i januar, og det kan betyde, at Dotcom kan få de beslaglagte værdier tilbage. Høringen om en mulig udlevering til USA er foreløbig udskudt til 2013.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS