Artikel top billede

Domæne-tovholder gør klar til katastrofe

DK Hostmaster etablerer et nyt sekundært datacenter, der skal holde det danske domæne-system i luften selv i nødsituationer.

DK Hostmaster, der er administrator for alle .dk domænenavne, lukker alle sine administrative services det meste af dagen lørdag den 1. september.

I omkring 14 timer vil der ikke være mulighed for at ansøge om nye domænenavne, foretage redelegering af eksisterende navne eller opdatere sine stamdata via selvbetjeningen. Betaling af fakturaer hos DK Hostmaster og opslag på whois er også utilgængeligt i denne periode.

Lukningen sker i forbindelse med en test af disaster recovery. Den kommer ikke til at påvirke den almindelige .dk navneservice - så der er altså ikke tale om, at det danske internet lukker ned den 1. september.

Systemansvarlig Niels Haarbo fra DK Hostmaster fortæller til ComON, at der skal gennemføres en omfattende intern test af såvel servere, netværk som kritiske services, herunder "Selvbetjening", registrering af nye domænenavne samt fakturering.

Det sker i forbindelse med etableringen af et nyt sekundært datacenter, der bl.a. skal fungere som "disaster recovery site".

"Rent teknisk vil DK Hostmaster lukke for al ind- og udgående trafik til og fra både det primære og det sekundære datacenter og derefter bringe det sekundære datacenter i drift. Når alle services er tilgængelige i det sekundære datacenter, vil en række interne test af data og genetablering udføres," forklarer Niels Haarbo.

Det betyder også, at det ikke er muligt at tilgå de administrative grænseflader som f.eks. "Selvbetjening" eller registrering af nye domænenavne i tidsrummet, hvor de forskellige test bliver udført.

"Efter endt test af sekundært datacenter åbnes for trafik til og fra det primære datacenter, hvorefter normal drift reetableres," fortæller Niels Haarbo.

Det er planen, at den normale drift kan genoptages omkring midnatstid den 1. september.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere