Usain Bolt har også sat en ny Twitter-rekord

Aldrig før er der sendt så mange tweets under et OL som i minutterne omkring Usain Bolts 200 meter løb.

Artikel top billede

Den jamaicanske atlet Usain Bolt har i mere end én forstand sat en ny rekord.

Han har som den første mand nogensinde vundet guld på både 100 og 200 meter distancen ved to olympiske lege i træk (Beijing og London).

Han løb over mållinien i 200 meter torsdag aften med tiden 19,32 sekunder og kunne samtidig notere en ny OL-rekord på nettet, hvor hans fans sendte ikke færre end 80.000 tweets i minuttet i den mest travle periode lige omkring løbet.

"Rekordvarsel! @usainbolt sætter en ny kommunikations-rekord for de Olympiske Lege med over 80.000 TPM (tweets per minute) for hans 200 meter sejr," skriver Twitter i en tweet.

Den 25-årige Bolt er blevet lidt af en superstjerne, og han har mere end 1,3 millioner følgere på Twitter. Han har selv sendt opdateringer under hele OL.

"Tak til alle mine virkelige fans og dem som tror på mig. Nu er jeg en levende legende det er helt sikkert," skrev han efter sejren.

OL-åbningsceremonien blev nævnt 9,66 millioner gange på Twitter i løbet af en enkelt dag, ifølge CNET, og det er flere tweets, end der blev sendt under hele det foregående OL i Beijing i 2008.

Sports-rekorden på Twitter blev sat tilbage i april under en Champions League kamp mellem Barcelona og Chelsea, hvor der blev sendt 13.684 tweets i sekundet. Uden for sportens verden blev den officielle rekord sat under en japansk tv-udsendelse sidste år, hvor der blev noteret 25.088 tweets i sekundet.

Twitter har indgået et partnerskab med NBCUniversal om dækningen af OL i London, der også er udråbt som "Twitter Olympics".

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S