Usain Bolt har også sat en ny Twitter-rekord

Aldrig før er der sendt så mange tweets under et OL som i minutterne omkring Usain Bolts 200 meter løb.

Artikel top billede

Den jamaicanske atlet Usain Bolt har i mere end én forstand sat en ny rekord.

Han har som den første mand nogensinde vundet guld på både 100 og 200 meter distancen ved to olympiske lege i træk (Beijing og London).

Han løb over mållinien i 200 meter torsdag aften med tiden 19,32 sekunder og kunne samtidig notere en ny OL-rekord på nettet, hvor hans fans sendte ikke færre end 80.000 tweets i minuttet i den mest travle periode lige omkring løbet.

"Rekordvarsel! @usainbolt sætter en ny kommunikations-rekord for de Olympiske Lege med over 80.000 TPM (tweets per minute) for hans 200 meter sejr," skriver Twitter i en tweet.

Den 25-årige Bolt er blevet lidt af en superstjerne, og han har mere end 1,3 millioner følgere på Twitter. Han har selv sendt opdateringer under hele OL.

"Tak til alle mine virkelige fans og dem som tror på mig. Nu er jeg en levende legende det er helt sikkert," skrev han efter sejren.

OL-åbningsceremonien blev nævnt 9,66 millioner gange på Twitter i løbet af en enkelt dag, ifølge CNET, og det er flere tweets, end der blev sendt under hele det foregående OL i Beijing i 2008.

Sports-rekorden på Twitter blev sat tilbage i april under en Champions League kamp mellem Barcelona og Chelsea, hvor der blev sendt 13.684 tweets i sekundet. Uden for sportens verden blev den officielle rekord sat under en japansk tv-udsendelse sidste år, hvor der blev noteret 25.088 tweets i sekundet.

Twitter har indgået et partnerskab med NBCUniversal om dækningen af OL i London, der også er udråbt som "Twitter Olympics".

Annonce

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til open-source platforme

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

Region Sjælland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

Nordjylland

Annonceindlæg fra Sabio

Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,