Nu er Pinterest åben for alle

Det er ikke længere nødvendigt med en invitation for at melde sig til Pinterest.

Artikel top billede

Der er kun gået lidt mere end et halvt år, siden ComON første gang omtalte det nye sociale netværk Pinterest, og indtil nu har man haft brug for en invitation for at blive medlem. Men nu har tjenesten åbnet for, at alle kan tilmelde sig uden invitation. Det skriver BBC.

Det kan virke underligt, at Pinterest har ventet så længe med at åbne for almindelige tilmeldinger. Men det har måske været en bevidst strategi for at gøre tjenesten mere interessant og eksklusiv.

"Det er set tidligere, at man skaber eksklusivitet, når man lancerer et nyt socialt netværk. Google+ har brugt det for at vække interesse hos almindelige brugere, som får lyst til at prøve det," siger Rob McNair fra mycleveragency.com.

Ligesom mange andre sociale netværk mangler Pinterest stadig at finde en fungerende forretningsmodel. Alligevel er det lykkedes at tiltrække investorer.

Tidligere i år kunne Pinterest afslutte en ny investeringsrunde, hvor den japanske e-handelsgigant Rakuten sammen med andre investorer har skudt 100 mio. dollar eller næsten 600 mio. kr. i selskabet. Dermed bliver den samlede værdiansættelse for Pinterest på ni milliarder kroner.

Blandt de eksisterende investorer er Andreessen Horowitz (med Netscape-stifteren Mark Andreessen som medejer), Bessemer Venture Partners og FirstMark Capital.

Billeder af møbler

Trafikken hos Pinterest er allerede så stor, at selskabet nu ligger som det tredjestørste sociale netværk. Kun Facebook og Twitter er større.

På Pinterest finder man især billeder af indretning, møbler, kunst og mad. De fleste af brugerne (60 pct.) er kvinder, og den største aldersgruppe (55 pct.) er mellem 25 og 44 år.

Pinterest kan bedst beskrives som "visuelle bogmærker". Det bruger et lille bookmarklet i browseren - ligesom Instapaper, Tumblr og Delicious - som gør det muligt at "pinne" billeder fra nettet på din væg.

Det geniale er, at Pinterest automatisk viser en oversigt med alle billeder på den pågældende side, når du klikker på "Pin It" knappen. Her kan du så vælge det ønskede billede, der bliver slået op på din væg.

Andre brugere kan så "repinne" billedet på deres væg og de billeder, som har fået flest "repins", bliver fremhævet på særlige temasider.

Det bliver typisk brugt til at samle billeder fra netbutikker med mode, møbler og andre ting, som brugerne har lyst til at købe. Hvis man f.eks. planlægger et bryllup, kan man hurtigt samle en liste med ting - og det forklarer måske også, hvorfor det især er unge kvinder, der bruger Pinterest.

Men det store problem for Pinterest er, at billeder kan blive "pinned" uden tilladelse fra rettigheds-haveren. Pinterest har derfor indført mulighed for, at websteder kan bruge en særlig HTML-kode til at blokere for "pinning" af deres billeder.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job