Brite skal i fængsel for at linke til piratsider

Ejeren af sitet surfthechannel.com skal fire år i spjældet for at linke til sider med copyright-krænkelser.

Artikel top billede

En hjemmeside-ejer er nu blevet idømt en fængselsstraf på fire år - tilsyneladende blot for den handling at linke til sider, der krænker andres ophavsret.

Den dømte, 38-årige Anton Vicker, har drevet siden Surfthechannel.com, der ifølge retten indeholdt links til steder på nettet, hvor man kunne finde piratkopierede versioner af populære tv-serier og film.

Ifølge BBC var siden tidligere et af landets mest populære kilder til piratkopieret materiale på nettet.

Anton Vicker blev oprindeligt arresteret, efter at den amerikanske interesseorganisation Motion Picture Association of America, MPAA, havde hyret en privatdetektiv, som besøgte Vicker under dække af at være interesseret i at købe hans hus. Under besøget tog detektiven billeder, hvoraf det fremgik, at der foregik linkning til copyright-krænkende hjemmesider på Vickers computere, og det var nok til at få politiet i auktion.

Surfthechannel.com havde i sin storhedstid i 2009 et dagligt besøgstal på omkring 400.000 og indtjente 35.000 pund - cirka 350.000 kroner om måneden - i reklameindtægter, oplyser den britiske forening Federation Against Copyright Theft.

Retten fandt ikke Anton Vicker skyldig i copyrightkrænkelser som sådan. Han dømtes i stedet for at have planlagt og udført bedrageri ("conspiracy to defraud"). Selve dommen modtog han i juni, mens strafudmålingen på de fire år først er blevet bekendtgjort nu.

Ifølge TechDirt er det den første copyright-sag i Storbritannien, hvor den tiltalte dømmes for bedrageri.

Det britiske retsvæsen har tidligere besluttet at udlevere en anden brite, Richard O'Dwyer, som stod bag den tilsvarende link-side TVShack, til retsforfølgelse i USA. Hans sag er for tiden under behandling ved en appel-domstol.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect