Brite skal i fængsel for at linke til piratsider

Ejeren af sitet surfthechannel.com skal fire år i spjældet for at linke til sider med copyright-krænkelser.

Artikel top billede

En hjemmeside-ejer er nu blevet idømt en fængselsstraf på fire år - tilsyneladende blot for den handling at linke til sider, der krænker andres ophavsret.

Den dømte, 38-årige Anton Vicker, har drevet siden Surfthechannel.com, der ifølge retten indeholdt links til steder på nettet, hvor man kunne finde piratkopierede versioner af populære tv-serier og film.

Ifølge BBC var siden tidligere et af landets mest populære kilder til piratkopieret materiale på nettet.

Anton Vicker blev oprindeligt arresteret, efter at den amerikanske interesseorganisation Motion Picture Association of America, MPAA, havde hyret en privatdetektiv, som besøgte Vicker under dække af at være interesseret i at købe hans hus. Under besøget tog detektiven billeder, hvoraf det fremgik, at der foregik linkning til copyright-krænkende hjemmesider på Vickers computere, og det var nok til at få politiet i auktion.

Surfthechannel.com havde i sin storhedstid i 2009 et dagligt besøgstal på omkring 400.000 og indtjente 35.000 pund - cirka 350.000 kroner om måneden - i reklameindtægter, oplyser den britiske forening Federation Against Copyright Theft.

Retten fandt ikke Anton Vicker skyldig i copyrightkrænkelser som sådan. Han dømtes i stedet for at have planlagt og udført bedrageri ("conspiracy to defraud"). Selve dommen modtog han i juni, mens strafudmålingen på de fire år først er blevet bekendtgjort nu.

Ifølge TechDirt er det den første copyright-sag i Storbritannien, hvor den tiltalte dømmes for bedrageri.

Det britiske retsvæsen har tidligere besluttet at udlevere en anden brite, Richard O'Dwyer, som stod bag den tilsvarende link-side TVShack, til retsforfølgelse i USA. Hans sag er for tiden under behandling ved en appel-domstol.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S