Brite skal i fængsel for at linke til piratsider

Ejeren af sitet surfthechannel.com skal fire år i spjældet for at linke til sider med copyright-krænkelser.

Artikel top billede

En hjemmeside-ejer er nu blevet idømt en fængselsstraf på fire år - tilsyneladende blot for den handling at linke til sider, der krænker andres ophavsret.

Den dømte, 38-årige Anton Vicker, har drevet siden Surfthechannel.com, der ifølge retten indeholdt links til steder på nettet, hvor man kunne finde piratkopierede versioner af populære tv-serier og film.

Ifølge BBC var siden tidligere et af landets mest populære kilder til piratkopieret materiale på nettet.

Anton Vicker blev oprindeligt arresteret, efter at den amerikanske interesseorganisation Motion Picture Association of America, MPAA, havde hyret en privatdetektiv, som besøgte Vicker under dække af at være interesseret i at købe hans hus. Under besøget tog detektiven billeder, hvoraf det fremgik, at der foregik linkning til copyright-krænkende hjemmesider på Vickers computere, og det var nok til at få politiet i auktion.

Surfthechannel.com havde i sin storhedstid i 2009 et dagligt besøgstal på omkring 400.000 og indtjente 35.000 pund - cirka 350.000 kroner om måneden - i reklameindtægter, oplyser den britiske forening Federation Against Copyright Theft.

Retten fandt ikke Anton Vicker skyldig i copyrightkrænkelser som sådan. Han dømtes i stedet for at have planlagt og udført bedrageri ("conspiracy to defraud"). Selve dommen modtog han i juni, mens strafudmålingen på de fire år først er blevet bekendtgjort nu.

Ifølge TechDirt er det den første copyright-sag i Storbritannien, hvor den tiltalte dømmes for bedrageri.

Det britiske retsvæsen har tidligere besluttet at udlevere en anden brite, Richard O'Dwyer, som stod bag den tilsvarende link-side TVShack, til retsforfølgelse i USA. Hans sag er for tiden under behandling ved en appel-domstol.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

    QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect