Brite skal i fængsel for at linke til piratsider

Ejeren af sitet surfthechannel.com skal fire år i spjældet for at linke til sider med copyright-krænkelser.

Artikel top billede

En hjemmeside-ejer er nu blevet idømt en fængselsstraf på fire år - tilsyneladende blot for den handling at linke til sider, der krænker andres ophavsret.

Den dømte, 38-årige Anton Vicker, har drevet siden Surfthechannel.com, der ifølge retten indeholdt links til steder på nettet, hvor man kunne finde piratkopierede versioner af populære tv-serier og film.

Ifølge BBC var siden tidligere et af landets mest populære kilder til piratkopieret materiale på nettet.

Anton Vicker blev oprindeligt arresteret, efter at den amerikanske interesseorganisation Motion Picture Association of America, MPAA, havde hyret en privatdetektiv, som besøgte Vicker under dække af at være interesseret i at købe hans hus. Under besøget tog detektiven billeder, hvoraf det fremgik, at der foregik linkning til copyright-krænkende hjemmesider på Vickers computere, og det var nok til at få politiet i auktion.

Surfthechannel.com havde i sin storhedstid i 2009 et dagligt besøgstal på omkring 400.000 og indtjente 35.000 pund - cirka 350.000 kroner om måneden - i reklameindtægter, oplyser den britiske forening Federation Against Copyright Theft.

Retten fandt ikke Anton Vicker skyldig i copyrightkrænkelser som sådan. Han dømtes i stedet for at have planlagt og udført bedrageri ("conspiracy to defraud"). Selve dommen modtog han i juni, mens strafudmålingen på de fire år først er blevet bekendtgjort nu.

Ifølge TechDirt er det den første copyright-sag i Storbritannien, hvor den tiltalte dømmes for bedrageri.

Det britiske retsvæsen har tidligere besluttet at udlevere en anden brite, Richard O'Dwyer, som stod bag den tilsvarende link-side TVShack, til retsforfølgelse i USA. Hans sag er for tiden under behandling ved en appel-domstol.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Softwareudvikler med AI erfaring

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Senior Teknisk Onboarding Konsulent

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen