Brite skal i fængsel for at linke til piratsider

Ejeren af sitet surfthechannel.com skal fire år i spjældet for at linke til sider med copyright-krænkelser.

Artikel top billede

En hjemmeside-ejer er nu blevet idømt en fængselsstraf på fire år - tilsyneladende blot for den handling at linke til sider, der krænker andres ophavsret.

Den dømte, 38-årige Anton Vicker, har drevet siden Surfthechannel.com, der ifølge retten indeholdt links til steder på nettet, hvor man kunne finde piratkopierede versioner af populære tv-serier og film.

Ifølge BBC var siden tidligere et af landets mest populære kilder til piratkopieret materiale på nettet.

Anton Vicker blev oprindeligt arresteret, efter at den amerikanske interesseorganisation Motion Picture Association of America, MPAA, havde hyret en privatdetektiv, som besøgte Vicker under dække af at være interesseret i at købe hans hus. Under besøget tog detektiven billeder, hvoraf det fremgik, at der foregik linkning til copyright-krænkende hjemmesider på Vickers computere, og det var nok til at få politiet i auktion.

Surfthechannel.com havde i sin storhedstid i 2009 et dagligt besøgstal på omkring 400.000 og indtjente 35.000 pund - cirka 350.000 kroner om måneden - i reklameindtægter, oplyser den britiske forening Federation Against Copyright Theft.

Retten fandt ikke Anton Vicker skyldig i copyrightkrænkelser som sådan. Han dømtes i stedet for at have planlagt og udført bedrageri ("conspiracy to defraud"). Selve dommen modtog han i juni, mens strafudmålingen på de fire år først er blevet bekendtgjort nu.

Ifølge TechDirt er det den første copyright-sag i Storbritannien, hvor den tiltalte dømmes for bedrageri.

Det britiske retsvæsen har tidligere besluttet at udlevere en anden brite, Richard O'Dwyer, som stod bag den tilsvarende link-side TVShack, til retsforfølgelse i USA. Hans sag er for tiden under behandling ved en appel-domstol.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen