Wikipedia skal gøres pænere

Har Wikipedia brug for et nyt udseende? Det mener et reklamebureau, som på egen hånd har skabt et nyt design.

Artikel top billede

Et stort W, et søgefelt og en menu, hvor man kan vælge sproget. Så minimalistisk er den nye Wikipedia-forside, som reklamebureauet New! fra Litauen har designet. Den minder om Googles meget simple forside, hvor man slipper for forstyrrende elementer. Det er kogt ned til det væsentlige, som altså er søgning efter information.

På webstedet Wikipedia Redefined kan man se det nye design fra New! Nu har Wikipedia ikke selv bedt om at få et nyt design - så det er nok tvivlsomt, om ideerne nogensinde bliver gennemført på verdens mest populære online-leksikon.

Det nuværende Wikipedia-design har eksisteret i otte år, og der er kun lavet små ændringer i denne tid.

Det er ellers nemt at gøre siden mere indbydende og dermed også få flere til at bidrage til leksikonet, mener New! Det er også nødvendigt at gøre noget. Fra marts til juli er antallet af Wikipedia-skribenter faldet med 5.000. Der er stadig 85.000 tilbage, men kvinder udgør mindre end 10 pct.

Det nye design byder også på et mere simpelt logo - det klassiske puzzlespil er afløst af et enkelt bogstav, W. De enkelte Wiki-projekter har også fået deres eget logo med et enkelt bogstav og de står nu samlet på bunden af siden. En farvebjælke viser, hvilke sprog der dominerer på siden.

Trods masser af "Synes godt om" tilkendegivelser på Facebook og positive kommentarer ser det ikke ud til, at New! kan få Wikipedia til at ændre sit design. I stedet overvejer reklamebureauet nu at bruge designet i sit eget online-leksikon som konkurrent til Wikipedia.

Samtidig er der små ændringer på vej i det populære leksikon. Til næste år kommer en ny editor, der skal gøre det lettere at redigere i artiklerne, og der arbejdes på et nyt design under kodenavnet "Athena", der ligner en krydsning mellem iOS og Microsofts gamle Encarta-leksikon. Men det kommer tidligst i 2015.

Et mere interessant projekt er det nye datainterface Wikidata, som i øjeblikket udvikles i Tyskland. I stedet for at angive befolkningstallet i et land i flere artikler kan man eksempelvis pege på den samme datakilde, som så sørger for, at tallet konstant er aktuelt - uden at det er nødvendigt at foretage ændringer i de enkelte artikler.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S