Wikipedia skal gøres pænere

Har Wikipedia brug for et nyt udseende? Det mener et reklamebureau, som på egen hånd har skabt et nyt design.

Artikel top billede

Et stort W, et søgefelt og en menu, hvor man kan vælge sproget. Så minimalistisk er den nye Wikipedia-forside, som reklamebureauet New! fra Litauen har designet. Den minder om Googles meget simple forside, hvor man slipper for forstyrrende elementer. Det er kogt ned til det væsentlige, som altså er søgning efter information.

På webstedet Wikipedia Redefined kan man se det nye design fra New! Nu har Wikipedia ikke selv bedt om at få et nyt design - så det er nok tvivlsomt, om ideerne nogensinde bliver gennemført på verdens mest populære online-leksikon.

Det nuværende Wikipedia-design har eksisteret i otte år, og der er kun lavet små ændringer i denne tid.

Det er ellers nemt at gøre siden mere indbydende og dermed også få flere til at bidrage til leksikonet, mener New! Det er også nødvendigt at gøre noget. Fra marts til juli er antallet af Wikipedia-skribenter faldet med 5.000. Der er stadig 85.000 tilbage, men kvinder udgør mindre end 10 pct.

Det nye design byder også på et mere simpelt logo - det klassiske puzzlespil er afløst af et enkelt bogstav, W. De enkelte Wiki-projekter har også fået deres eget logo med et enkelt bogstav og de står nu samlet på bunden af siden. En farvebjælke viser, hvilke sprog der dominerer på siden.

Trods masser af "Synes godt om" tilkendegivelser på Facebook og positive kommentarer ser det ikke ud til, at New! kan få Wikipedia til at ændre sit design. I stedet overvejer reklamebureauet nu at bruge designet i sit eget online-leksikon som konkurrent til Wikipedia.

Samtidig er der små ændringer på vej i det populære leksikon. Til næste år kommer en ny editor, der skal gøre det lettere at redigere i artiklerne, og der arbejdes på et nyt design under kodenavnet "Athena", der ligner en krydsning mellem iOS og Microsofts gamle Encarta-leksikon. Men det kommer tidligst i 2015.

Et mere interessant projekt er det nye datainterface Wikidata, som i øjeblikket udvikles i Tyskland. I stedet for at angive befolkningstallet i et land i flere artikler kan man eksempelvis pege på den samme datakilde, som så sørger for, at tallet konstant er aktuelt - uden at det er nødvendigt at foretage ændringer i de enkelte artikler.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S