Windows 8 er nu klar til download

Den færdige version af Windows 8 er nu frigivet til download, men anmelderne har delte meninger om det nye operativsystem.

Artikel top billede

Fra i dag kan alle MSDN- og Technet-abonnenter downloade det nyeste operativsystem fra Microsoft, Windows 8. Den 1. august meddelte Microsoft, at man havde afsluttet udviklingen og nået RTM-status (Release To Manufacturing). For alle virksomheder med software assurance-aftaler er der nu også adgang til den fulde udgave Windows 8 Enterprise.

Den 1. september kan brugere med volumen-licenser hente operativsystemet. Alle andre kan hente en 90-dages testversion. Den officielle lancering sker først i oktober.

Men de første anmeldelser tyder på, at Windows 8 er en blandet oplevelse. InfoWorld indleder sin anmeldelse med følgende hårde dom: "Et desktop OS til tablets og et tablet-OS til desktops, Windows 8 vil garanteret skuffe næsten alle".

Microsoft får ros for at have skabt et nyt, innovativt produkt, der kombinerer den gamle Windows-kerne med en moderne, touch-venlig brugerflade. Det betyder bare ikke nødvendigvis, at brugeroplevelsen er særlig tilfredsstillende.

Det er svært at finde de applikationer og indstillinger, som man kender fra Windows 7, og touch-brugerfladen har mange begrænsninger. Der er allerede sagt og skrevet meget om, at Start-knappen er forsvundet, og hvis man ikke har en touch-skærm, kan man ikke få det fulde udbytte af operativsystemet.

"Efter flere måneder i skyttegraven og samtaler med mange hundrede testere kan jeg sige, at enhver person som opfatter "rigtigt arbejde" som noget, der foregår med tastatur og mus, ikke vil bryde sig om Windows 8 bare en lille smule," skriver InfoWorlds anmelder Woody Leonhard.

Hos CNET er man lidt mere positiv i sin anmeldelse. Her kritiserer man også, at det er svært at finde rundt i den nye brugerflade. Men operativsystemet starter hurtigt, og der er mange nye funktioner, som er prisen værd.

Microsoft har taget store spring og skabt et fremtidssikret styresystem, som sætter nye standarder, lyder dommen. Brugerne skal dog regne med, at det kommer til at tage tid at vænne sig til det nye operativsystem.

"Vi mener, at det er værd at overveje en opgradering, særlig for gamle systemer, men det er stadig ikke det ene operativsystem over dem alle, som Microsoft ønsker, at det skal være," slutter anmeldelsen.

Hos Wired har man samlet en oversigt med de relativt små ændringer fra den sidste testversion til den færdige udgave.

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Annonceindlæg fra Computerworld

Digital suverænitet kræver mere end strategier

Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS