Windows 8 er nu klar til download

Den færdige version af Windows 8 er nu frigivet til download, men anmelderne har delte meninger om det nye operativsystem.

Artikel top billede

Fra i dag kan alle MSDN- og Technet-abonnenter downloade det nyeste operativsystem fra Microsoft, Windows 8. Den 1. august meddelte Microsoft, at man havde afsluttet udviklingen og nået RTM-status (Release To Manufacturing). For alle virksomheder med software assurance-aftaler er der nu også adgang til den fulde udgave Windows 8 Enterprise.

Den 1. september kan brugere med volumen-licenser hente operativsystemet. Alle andre kan hente en 90-dages testversion. Den officielle lancering sker først i oktober.

Men de første anmeldelser tyder på, at Windows 8 er en blandet oplevelse. InfoWorld indleder sin anmeldelse med følgende hårde dom: "Et desktop OS til tablets og et tablet-OS til desktops, Windows 8 vil garanteret skuffe næsten alle".

Microsoft får ros for at have skabt et nyt, innovativt produkt, der kombinerer den gamle Windows-kerne med en moderne, touch-venlig brugerflade. Det betyder bare ikke nødvendigvis, at brugeroplevelsen er særlig tilfredsstillende.

Det er svært at finde de applikationer og indstillinger, som man kender fra Windows 7, og touch-brugerfladen har mange begrænsninger. Der er allerede sagt og skrevet meget om, at Start-knappen er forsvundet, og hvis man ikke har en touch-skærm, kan man ikke få det fulde udbytte af operativsystemet.

"Efter flere måneder i skyttegraven og samtaler med mange hundrede testere kan jeg sige, at enhver person som opfatter "rigtigt arbejde" som noget, der foregår med tastatur og mus, ikke vil bryde sig om Windows 8 bare en lille smule," skriver InfoWorlds anmelder Woody Leonhard.

Hos CNET er man lidt mere positiv i sin anmeldelse. Her kritiserer man også, at det er svært at finde rundt i den nye brugerflade. Men operativsystemet starter hurtigt, og der er mange nye funktioner, som er prisen værd.

Microsoft har taget store spring og skabt et fremtidssikret styresystem, som sætter nye standarder, lyder dommen. Brugerne skal dog regne med, at det kommer til at tage tid at vænne sig til det nye operativsystem.

"Vi mener, at det er værd at overveje en opgradering, særlig for gamle systemer, men det er stadig ikke det ene operativsystem over dem alle, som Microsoft ønsker, at det skal være," slutter anmeldelsen.

Hos Wired har man samlet en oversigt med de relativt små ændringer fra den sidste testversion til den færdige udgave.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos