Windows 8 er nu klar til download

Den færdige version af Windows 8 er nu frigivet til download, men anmelderne har delte meninger om det nye operativsystem.

Artikel top billede

Fra i dag kan alle MSDN- og Technet-abonnenter downloade det nyeste operativsystem fra Microsoft, Windows 8. Den 1. august meddelte Microsoft, at man havde afsluttet udviklingen og nået RTM-status (Release To Manufacturing). For alle virksomheder med software assurance-aftaler er der nu også adgang til den fulde udgave Windows 8 Enterprise.

Den 1. september kan brugere med volumen-licenser hente operativsystemet. Alle andre kan hente en 90-dages testversion. Den officielle lancering sker først i oktober.

Men de første anmeldelser tyder på, at Windows 8 er en blandet oplevelse. InfoWorld indleder sin anmeldelse med følgende hårde dom: "Et desktop OS til tablets og et tablet-OS til desktops, Windows 8 vil garanteret skuffe næsten alle".

Microsoft får ros for at have skabt et nyt, innovativt produkt, der kombinerer den gamle Windows-kerne med en moderne, touch-venlig brugerflade. Det betyder bare ikke nødvendigvis, at brugeroplevelsen er særlig tilfredsstillende.

Det er svært at finde de applikationer og indstillinger, som man kender fra Windows 7, og touch-brugerfladen har mange begrænsninger. Der er allerede sagt og skrevet meget om, at Start-knappen er forsvundet, og hvis man ikke har en touch-skærm, kan man ikke få det fulde udbytte af operativsystemet.

"Efter flere måneder i skyttegraven og samtaler med mange hundrede testere kan jeg sige, at enhver person som opfatter "rigtigt arbejde" som noget, der foregår med tastatur og mus, ikke vil bryde sig om Windows 8 bare en lille smule," skriver InfoWorlds anmelder Woody Leonhard.

Hos CNET er man lidt mere positiv i sin anmeldelse. Her kritiserer man også, at det er svært at finde rundt i den nye brugerflade. Men operativsystemet starter hurtigt, og der er mange nye funktioner, som er prisen værd.

Microsoft har taget store spring og skabt et fremtidssikret styresystem, som sætter nye standarder, lyder dommen. Brugerne skal dog regne med, at det kommer til at tage tid at vænne sig til det nye operativsystem.

"Vi mener, at det er værd at overveje en opgradering, særlig for gamle systemer, men det er stadig ikke det ene operativsystem over dem alle, som Microsoft ønsker, at det skal være," slutter anmeldelsen.

Hos Wired har man samlet en oversigt med de relativt små ændringer fra den sidste testversion til den færdige udgave.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank