Windows 8 er nu klar til download

Den færdige version af Windows 8 er nu frigivet til download, men anmelderne har delte meninger om det nye operativsystem.

Artikel top billede

Fra i dag kan alle MSDN- og Technet-abonnenter downloade det nyeste operativsystem fra Microsoft, Windows 8. Den 1. august meddelte Microsoft, at man havde afsluttet udviklingen og nået RTM-status (Release To Manufacturing). For alle virksomheder med software assurance-aftaler er der nu også adgang til den fulde udgave Windows 8 Enterprise.

Den 1. september kan brugere med volumen-licenser hente operativsystemet. Alle andre kan hente en 90-dages testversion. Den officielle lancering sker først i oktober.

Men de første anmeldelser tyder på, at Windows 8 er en blandet oplevelse. InfoWorld indleder sin anmeldelse med følgende hårde dom: "Et desktop OS til tablets og et tablet-OS til desktops, Windows 8 vil garanteret skuffe næsten alle".

Microsoft får ros for at have skabt et nyt, innovativt produkt, der kombinerer den gamle Windows-kerne med en moderne, touch-venlig brugerflade. Det betyder bare ikke nødvendigvis, at brugeroplevelsen er særlig tilfredsstillende.

Det er svært at finde de applikationer og indstillinger, som man kender fra Windows 7, og touch-brugerfladen har mange begrænsninger. Der er allerede sagt og skrevet meget om, at Start-knappen er forsvundet, og hvis man ikke har en touch-skærm, kan man ikke få det fulde udbytte af operativsystemet.

"Efter flere måneder i skyttegraven og samtaler med mange hundrede testere kan jeg sige, at enhver person som opfatter "rigtigt arbejde" som noget, der foregår med tastatur og mus, ikke vil bryde sig om Windows 8 bare en lille smule," skriver InfoWorlds anmelder Woody Leonhard.

Hos CNET er man lidt mere positiv i sin anmeldelse. Her kritiserer man også, at det er svært at finde rundt i den nye brugerflade. Men operativsystemet starter hurtigt, og der er mange nye funktioner, som er prisen værd.

Microsoft har taget store spring og skabt et fremtidssikret styresystem, som sætter nye standarder, lyder dommen. Brugerne skal dog regne med, at det kommer til at tage tid at vænne sig til det nye operativsystem.

"Vi mener, at det er værd at overveje en opgradering, særlig for gamle systemer, men det er stadig ikke det ene operativsystem over dem alle, som Microsoft ønsker, at det skal være," slutter anmeldelsen.

Hos Wired har man samlet en oversigt med de relativt små ændringer fra den sidste testversion til den færdige udgave.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Engagement Manager | Energy & Utility

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse