Her er Europas førende bredbånds-land

Landet har en målsætning om 1 Gbit/s download- og 500 Mbit/s upload-hastighed til alle i 2020.

Artikel top billede

Det er ikke så længe siden, at Danmark blev regnet for at være et af verdens førende bredbåndslande. Sådan er det ikke længere. På den aktuelle bredbånds-statistik fra Ookla kommer Danmark ind på en skuffende 20. plads når man ser på download-hastigheder.

Den store højdespringer er Luxembourg, som nu ligger som nr. 1 i Europa og nr. 2 på verdensplan. Kun Hong Kong har endnu højere hastigheder.

Den gennemsnitlige download-hastighed i Hong Kong er på 43,02 Mbps, mens den ligger på 36,82 Mbps i Luxembourg.

Hertugdømmet har dermed overhalet både Sydkorea og Japan, som ellers har ligget i spidsen i mange år. Det er resultatet af en national strategi for hurtig bredbånd, der blev fremlagt i april 2010.

Luxembourgs bredbådsmålsætning blev sat til 100 Mbit/s download og 50 Mbit/s upload til alle i 2015. På lidt længere sigt er målsætningen sat til 1 Gbit/s download og 500 Mbit/s upload i 2020.

I det lille land med en halv million indbyggere har man besluttet, at alle offentlige institutioner skal have fibernet-opkobling, og man gør en stor indsats for at tiltrække datacentre fra giganter som Google og Facebook.

Fiber-udrulningnen er selvfølgelig også lettere, fordi Luxembourg ligesom de andre bredbånds-kometer Hong Kong og Singapore er et lille land med korte afstande.

Danske politikere bruger Luxembourg som et eksempel på, at der er behov for større it-ambitioner herhjemme.

"Hvis vi skal sikre fremtidens velfærd, styrke yderområderne og gøre vores arbejdsmarked internationalt konkurrencedygtigt, så kræver det at vi løfter barren - også for vores digitale infrastruktur. I USA og Luxembourg har man fastsat ambitiøse mål for uploadhastigheder. Det ser vi også gerne bliver tilfældet i Danmark," skrev erhvervsordfører Benny Engelbrect (S) i et blogindlæg i juni.

Hos fiberbranchens talerør, Dansk Energi, mener man at Luxembourg er et godt eksempel på, at politisk vilje og erhvervsmæssig handlekraft giver pote.

"Luxembourg kan med den stærke digitale infrastruktur gå hen at blive et laboratorium for nye, spændende digitale tjenester. Det kan fx være brug af videokommunikation inden for en række velfærdsområder, såsom ældrepleje, sundhedsområdet og undervisning," siger Thomas Woldiderich, der er chefkonsulent i Dansk Energi.

Han forventer, at netop en upstream-målsætning som i Luxembourg bliver en central del af erhvervsministerens kommende strategi for digital vækst i Danmark, der ventes i foråret 2013. I Danmark er der indtil videre ingen målsætning for upload-hastighederne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland