Her er Europas førende bredbånds-land

Landet har en målsætning om 1 Gbit/s download- og 500 Mbit/s upload-hastighed til alle i 2020.

Artikel top billede

Det er ikke så længe siden, at Danmark blev regnet for at være et af verdens førende bredbåndslande. Sådan er det ikke længere. På den aktuelle bredbånds-statistik fra Ookla kommer Danmark ind på en skuffende 20. plads når man ser på download-hastigheder.

Den store højdespringer er Luxembourg, som nu ligger som nr. 1 i Europa og nr. 2 på verdensplan. Kun Hong Kong har endnu højere hastigheder.

Den gennemsnitlige download-hastighed i Hong Kong er på 43,02 Mbps, mens den ligger på 36,82 Mbps i Luxembourg.

Hertugdømmet har dermed overhalet både Sydkorea og Japan, som ellers har ligget i spidsen i mange år. Det er resultatet af en national strategi for hurtig bredbånd, der blev fremlagt i april 2010.

Luxembourgs bredbådsmålsætning blev sat til 100 Mbit/s download og 50 Mbit/s upload til alle i 2015. På lidt længere sigt er målsætningen sat til 1 Gbit/s download og 500 Mbit/s upload i 2020.

I det lille land med en halv million indbyggere har man besluttet, at alle offentlige institutioner skal have fibernet-opkobling, og man gør en stor indsats for at tiltrække datacentre fra giganter som Google og Facebook.

Fiber-udrulningnen er selvfølgelig også lettere, fordi Luxembourg ligesom de andre bredbånds-kometer Hong Kong og Singapore er et lille land med korte afstande.

Danske politikere bruger Luxembourg som et eksempel på, at der er behov for større it-ambitioner herhjemme.

"Hvis vi skal sikre fremtidens velfærd, styrke yderområderne og gøre vores arbejdsmarked internationalt konkurrencedygtigt, så kræver det at vi løfter barren - også for vores digitale infrastruktur. I USA og Luxembourg har man fastsat ambitiøse mål for uploadhastigheder. Det ser vi også gerne bliver tilfældet i Danmark," skrev erhvervsordfører Benny Engelbrect (S) i et blogindlæg i juni.

Hos fiberbranchens talerør, Dansk Energi, mener man at Luxembourg er et godt eksempel på, at politisk vilje og erhvervsmæssig handlekraft giver pote.

"Luxembourg kan med den stærke digitale infrastruktur gå hen at blive et laboratorium for nye, spændende digitale tjenester. Det kan fx være brug af videokommunikation inden for en række velfærdsområder, såsom ældrepleje, sundhedsområdet og undervisning," siger Thomas Woldiderich, der er chefkonsulent i Dansk Energi.

Han forventer, at netop en upstream-målsætning som i Luxembourg bliver en central del af erhvervsministerens kommende strategi for digital vækst i Danmark, der ventes i foråret 2013. I Danmark er der indtil videre ingen målsætning for upload-hastighederne.

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S