Nervekrigen om Wikileaks-stifteren fortsætter

Vil briterne storme ambassaden i London? Julian Assange har fået politisk asyl i Ecuador, men hans fremtid er stadig meget usikker.

Artikel top billede

Sagen om Julian Assange har udviklet sig til en diplomatisk krise mellem Ecuador og Storbritannien. Det sydamerikanske lands regering har besluttet at give politisk asyl til australieren, som nu også har fået statsborgerskab i Ecuador og status som ansat på ambassaden i London, hvor han har opholdt sig siden den 19. juni.

Det skulle give ham diplomatisk immunitet, men den britiske regering har allerede signaleret, at man under ingen omstændigheder vil tillade en udrejse.

Den lille ambassade tæt ved Harrods i London er blevet centrum for en enorm mediebevågenhed, og politiet har taget opstilling foran bygningen. Flere demonstranter er blevet anholdt og ført væk.

Men det virkelige drama udspiller sig i regeringskvarteret Westminster to kilometer længere mod øst og i Ecuadors hovedstad, Quito. I et dokument, som avisen The Guardian har fået fat i, truer den engelske regering med at storme ambassaden.

"Vi er ikke en britisk koloni," lyder svaret fra Ecuadors udenrigsminister, Ricardo Patinó, og en talsmand for regeringen udtrykker chok over de britiske trusler mod ambassaden.

Juristerne i London henviser til en stort set ukendt lov fra 1987, som blev vedtaget efter nedskydningen af en politibetjent foran den libyske ambassade. Betjenten blev dræbt af skud under en demonstration foran ambassaden i 1984, og herefter fik politiet muligheden for at trænge ind på ambassader, hvis den nationale sikkerhed er truet.

Den britiske udenrigsminister, William Hague, har dog allerede garanteret, at man ikke vil storme ambassaden, men englænderne vil heller ikke tillade, at Assange rejser ud af landet.

Dermed ser det ud til, at situationen er låst fast, og Wikileaks-stifteren skal blive i det lille værelse på ambassaden, hvor han nu har boet i to måneder.

Wikileaks har annonceret på Twitter, at Assange vil tale foran ambassaden kl. 14 på søndag. Men politiet står klar til at anholde ham, hvis han sætter benene på britisk jord.

William Hague slår fast, at Storbritannien ikke accepterer det diplomatiske asyl.

"Det er alt andet end normal praksis: Storbritannien har ikke underskrevet nogen aftale, der forpligter os til at acceptere udstedelsen af et diplomatisk asyl på en udenlandsk ambassade i vores land," siger han.

Sverige, som forsøger at få udleveret Assange for at afhøre ham i sagen om seksuelle krænkelser, har også reageret ved at indkalde Ecuadors ambassadør til en samtale. En talsmand for det svenske udenrigsministerium betegner Ecuadors fremgangsmåde som uacceptabel.

Sveriges udenrigsminister, Carl Bildt, skriver på Twitter, at man har informeret Ecuador om de svenske love, som forbyder udlevering til et land med dødsstraf.

I Quito har der været demonstrationer foran den britiske ambassade, og politiet har nu afspærret området. Samtidig er der også protester foran Ecuadors ambassade i London, og politiet har installeret infrarøde kameraer, der skal afsløre, hvis man forsøger at smugle Assange ud som diplomat-pakke til Ecuador.

Hele udtalelsen fra Ecuadors regering om det politiske asyl kan læses her.

Læses lige nu

    PensionDanmark

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    KMD A/S

    Vendor Security Compliance Lead

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura