Nervekrigen om Wikileaks-stifteren fortsætter

Vil briterne storme ambassaden i London? Julian Assange har fået politisk asyl i Ecuador, men hans fremtid er stadig meget usikker.

Artikel top billede

Sagen om Julian Assange har udviklet sig til en diplomatisk krise mellem Ecuador og Storbritannien. Det sydamerikanske lands regering har besluttet at give politisk asyl til australieren, som nu også har fået statsborgerskab i Ecuador og status som ansat på ambassaden i London, hvor han har opholdt sig siden den 19. juni.

Det skulle give ham diplomatisk immunitet, men den britiske regering har allerede signaleret, at man under ingen omstændigheder vil tillade en udrejse.

Den lille ambassade tæt ved Harrods i London er blevet centrum for en enorm mediebevågenhed, og politiet har taget opstilling foran bygningen. Flere demonstranter er blevet anholdt og ført væk.

Men det virkelige drama udspiller sig i regeringskvarteret Westminster to kilometer længere mod øst og i Ecuadors hovedstad, Quito. I et dokument, som avisen The Guardian har fået fat i, truer den engelske regering med at storme ambassaden.

"Vi er ikke en britisk koloni," lyder svaret fra Ecuadors udenrigsminister, Ricardo Patinó, og en talsmand for regeringen udtrykker chok over de britiske trusler mod ambassaden.

Juristerne i London henviser til en stort set ukendt lov fra 1987, som blev vedtaget efter nedskydningen af en politibetjent foran den libyske ambassade. Betjenten blev dræbt af skud under en demonstration foran ambassaden i 1984, og herefter fik politiet muligheden for at trænge ind på ambassader, hvis den nationale sikkerhed er truet.

Den britiske udenrigsminister, William Hague, har dog allerede garanteret, at man ikke vil storme ambassaden, men englænderne vil heller ikke tillade, at Assange rejser ud af landet.

Dermed ser det ud til, at situationen er låst fast, og Wikileaks-stifteren skal blive i det lille værelse på ambassaden, hvor han nu har boet i to måneder.

Wikileaks har annonceret på Twitter, at Assange vil tale foran ambassaden kl. 14 på søndag. Men politiet står klar til at anholde ham, hvis han sætter benene på britisk jord.

William Hague slår fast, at Storbritannien ikke accepterer det diplomatiske asyl.

"Det er alt andet end normal praksis: Storbritannien har ikke underskrevet nogen aftale, der forpligter os til at acceptere udstedelsen af et diplomatisk asyl på en udenlandsk ambassade i vores land," siger han.

Sverige, som forsøger at få udleveret Assange for at afhøre ham i sagen om seksuelle krænkelser, har også reageret ved at indkalde Ecuadors ambassadør til en samtale. En talsmand for det svenske udenrigsministerium betegner Ecuadors fremgangsmåde som uacceptabel.

Sveriges udenrigsminister, Carl Bildt, skriver på Twitter, at man har informeret Ecuador om de svenske love, som forbyder udlevering til et land med dødsstraf.

I Quito har der været demonstrationer foran den britiske ambassade, og politiet har nu afspærret området. Samtidig er der også protester foran Ecuadors ambassade i London, og politiet har installeret infrarøde kameraer, der skal afsløre, hvis man forsøger at smugle Assange ud som diplomat-pakke til Ecuador.

Hele udtalelsen fra Ecuadors regering om det politiske asyl kan læses her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS