Onlive er løbet tør for penge

Onlive havde store ambitioner om at streame spil og anden software over nettet, men kunderne blev væk.

Artikel top billede

Der har været meget store forventninger til cloud-pioneren Onlive, der vil gøre det muligt at spille selv de mest hardware-krævende spil på netbooks, mobiltelefoner og tv-bokse. Spillene kører på servere hos Onlive og streames over nettet. Systemet er ligefrem blevet beskrevet som en "konsoldræber".

Men nu er firmaet løbet tør for penge, og der er tvivl om, hvorvidt det kan overleve. Onlive-tjenesten blev lanceret i juni 2010 i USA og i september 2011 i Storbritannien, hvor man kan vælge mellem omkring 300 forskellige spil.  

Det ser dog ud til, at brugerne er blevet væk. På gode dage har der kun været omkring 1.800 spillere, skriver Engadget.

Onlive har også demonstreret, at man kan streame Windows 7 programmer til en almindelig tabletcomputer. Man kan enten betjene programmet direkte fra tabletten eller nøjes med et tilskuerprogram, hvor man kan følge med i afviklingen af programmet på en pc.

Men det har givet problemer med Microsoft, som mener, at Onlive tilbyder tjenesten uden de nødvendige licenser. Denne strid skulle dog være bilagt nu.

De første meldinger gik på, at Onlive er gået konkurs og har afskediget alle sine medarbejdere. Nu hedder det, at en anden virksomhed skal overtage tjenesten og køre den videre. Men Onlive vil ikke afsløre, hvem den mystiske redningsmand er.

En del af medarbejderstaben skal angiveligt fortsætte i det nye firma. Det ser ud til, at det er dyre server-kontrakter, der har taget livet af Onlive. Selskabet havde lejet servere for at kunne håndtere langt flere brugere end det tal, der rent faktisk har tilmeldt sig tjenesten - og det har kostet så mange penge, at kassen nu er tom.

Både Intel og HTC har investeret stort i selskabet. Hemmeligheden i Onlive's system ligger i den komprimerings-teknologi, der anvendes til at reducere billedstørrelsen, inden videosignalet overføres over nettet.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

    Københavnsområdet

    AK Techotel A/S

    Systemudvikler søges til innovativt firma

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste iOS hacker?

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura