Onlive er løbet tør for penge

Onlive havde store ambitioner om at streame spil og anden software over nettet, men kunderne blev væk.

Artikel top billede

Der har været meget store forventninger til cloud-pioneren Onlive, der vil gøre det muligt at spille selv de mest hardware-krævende spil på netbooks, mobiltelefoner og tv-bokse. Spillene kører på servere hos Onlive og streames over nettet. Systemet er ligefrem blevet beskrevet som en "konsoldræber".

Men nu er firmaet løbet tør for penge, og der er tvivl om, hvorvidt det kan overleve. Onlive-tjenesten blev lanceret i juni 2010 i USA og i september 2011 i Storbritannien, hvor man kan vælge mellem omkring 300 forskellige spil.  

Det ser dog ud til, at brugerne er blevet væk. På gode dage har der kun været omkring 1.800 spillere, skriver Engadget.

Onlive har også demonstreret, at man kan streame Windows 7 programmer til en almindelig tabletcomputer. Man kan enten betjene programmet direkte fra tabletten eller nøjes med et tilskuerprogram, hvor man kan følge med i afviklingen af programmet på en pc.

Men det har givet problemer med Microsoft, som mener, at Onlive tilbyder tjenesten uden de nødvendige licenser. Denne strid skulle dog være bilagt nu.

De første meldinger gik på, at Onlive er gået konkurs og har afskediget alle sine medarbejdere. Nu hedder det, at en anden virksomhed skal overtage tjenesten og køre den videre. Men Onlive vil ikke afsløre, hvem den mystiske redningsmand er.

En del af medarbejderstaben skal angiveligt fortsætte i det nye firma. Det ser ud til, at det er dyre server-kontrakter, der har taget livet af Onlive. Selskabet havde lejet servere for at kunne håndtere langt flere brugere end det tal, der rent faktisk har tilmeldt sig tjenesten - og det har kostet så mange penge, at kassen nu er tom.

Både Intel og HTC har investeret stort i selskabet. Hemmeligheden i Onlive's system ligger i den komprimerings-teknologi, der anvendes til at reducere billedstørrelsen, inden videosignalet overføres over nettet.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S