Wikileaks-stifter vil måske rejse til Sverige

Julian Assange vil muligvis acceptere en udlevering til Sverige, hvis landet vil garantere, at han ikke bliver sendt videre til USA.

Artikel top billede

Søndag kl. 15.21 trådte Wikileaks-stifteren Julian Assange frem på balkonen på 1. sal i Ecuadors ambassade i London, hvor han har opholdt sig i to måneder. Assange har fået politisk asyl i Ecuador, men Storbritannien vil ikke tillade, at han rejser ud af landet. Politiet står klar til at anholde ham, hvis han forlader ambassaden.

Det blev kun en kort tale på 11 minutter søndag, hvor Assange takkede de tilhængere, der er samlet foran ambassaden. Hele talen kan læses hos Wikileaks. Her hævder han tilsyneladende, at politiet allerede har forsøgt at storme bygningen.

Samtidig opfordrer han den amerikanske præsident til at stoppe det, som han kalder "heksejagten" mod Wikileaks.

Assange kræver også, at Bradley Manning - manden, der mistænkes for at have udleveret den store dokument-samling til Wikileaks - skal løslades.

Wikileaks har aldrig indrømmet, at dokumenterne faktisk kommer fra Manning.

"Hvis Bradley Manning virkelig har gjort det, han er anklaget for, så er han en helt, et eksempel for os alle og en af verdens vigtigste politiske fanger," sagde Assange.

Han sammenligner det med dommen over det russiske band Pussy Riot i weekenden. Men Assange har selv et talkshow på den statsejede russiske tv-station RT, som bliver regnet for regeringens forlængede arm.

Ifølge avisen "Sunday Times" er Assange klar til at rejse til Sverige, hvis man vil garantere, at han ikke bliver udleveret til USA. Den svenske regering har allerede understreget, at man ikke udleverer personer til lande med dødsstraf.

En talsmand for Wikileaks siger også til avisen, at Assange er klar til at lade sig afhøre af svenskerne i Ecuadors ambassade eller over en videoforbindelse. Men de svenske myndigheder har indtil videre afvist dette.

I sin korte tale søndag sagde Assange ikke selv noget om en mulig udrejse til Sverige.

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

Region Sjælland

Annonceindlæg fra DE-CIX

Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse