Wikileaks-stifter vil måske rejse til Sverige

Julian Assange vil muligvis acceptere en udlevering til Sverige, hvis landet vil garantere, at han ikke bliver sendt videre til USA.

Artikel top billede

Søndag kl. 15.21 trådte Wikileaks-stifteren Julian Assange frem på balkonen på 1. sal i Ecuadors ambassade i London, hvor han har opholdt sig i to måneder. Assange har fået politisk asyl i Ecuador, men Storbritannien vil ikke tillade, at han rejser ud af landet. Politiet står klar til at anholde ham, hvis han forlader ambassaden.

Det blev kun en kort tale på 11 minutter søndag, hvor Assange takkede de tilhængere, der er samlet foran ambassaden. Hele talen kan læses hos Wikileaks. Her hævder han tilsyneladende, at politiet allerede har forsøgt at storme bygningen.

Samtidig opfordrer han den amerikanske præsident til at stoppe det, som han kalder "heksejagten" mod Wikileaks.

Assange kræver også, at Bradley Manning - manden, der mistænkes for at have udleveret den store dokument-samling til Wikileaks - skal løslades.

Wikileaks har aldrig indrømmet, at dokumenterne faktisk kommer fra Manning.

"Hvis Bradley Manning virkelig har gjort det, han er anklaget for, så er han en helt, et eksempel for os alle og en af verdens vigtigste politiske fanger," sagde Assange.

Han sammenligner det med dommen over det russiske band Pussy Riot i weekenden. Men Assange har selv et talkshow på den statsejede russiske tv-station RT, som bliver regnet for regeringens forlængede arm.

Ifølge avisen "Sunday Times" er Assange klar til at rejse til Sverige, hvis man vil garantere, at han ikke bliver udleveret til USA. Den svenske regering har allerede understreget, at man ikke udleverer personer til lande med dødsstraf.

En talsmand for Wikileaks siger også til avisen, at Assange er klar til at lade sig afhøre af svenskerne i Ecuadors ambassade eller over en videoforbindelse. Men de svenske myndigheder har indtil videre afvist dette.

I sin korte tale søndag sagde Assange ikke selv noget om en mulig udrejse til Sverige.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,