Wikileaks-stifter vil måske rejse til Sverige

Julian Assange vil muligvis acceptere en udlevering til Sverige, hvis landet vil garantere, at han ikke bliver sendt videre til USA.

Artikel top billede

Søndag kl. 15.21 trådte Wikileaks-stifteren Julian Assange frem på balkonen på 1. sal i Ecuadors ambassade i London, hvor han har opholdt sig i to måneder. Assange har fået politisk asyl i Ecuador, men Storbritannien vil ikke tillade, at han rejser ud af landet. Politiet står klar til at anholde ham, hvis han forlader ambassaden.

Det blev kun en kort tale på 11 minutter søndag, hvor Assange takkede de tilhængere, der er samlet foran ambassaden. Hele talen kan læses hos Wikileaks. Her hævder han tilsyneladende, at politiet allerede har forsøgt at storme bygningen.

Samtidig opfordrer han den amerikanske præsident til at stoppe det, som han kalder "heksejagten" mod Wikileaks.

Assange kræver også, at Bradley Manning - manden, der mistænkes for at have udleveret den store dokument-samling til Wikileaks - skal løslades.

Wikileaks har aldrig indrømmet, at dokumenterne faktisk kommer fra Manning.

"Hvis Bradley Manning virkelig har gjort det, han er anklaget for, så er han en helt, et eksempel for os alle og en af verdens vigtigste politiske fanger," sagde Assange.

Han sammenligner det med dommen over det russiske band Pussy Riot i weekenden. Men Assange har selv et talkshow på den statsejede russiske tv-station RT, som bliver regnet for regeringens forlængede arm.

Ifølge avisen "Sunday Times" er Assange klar til at rejse til Sverige, hvis man vil garantere, at han ikke bliver udleveret til USA. Den svenske regering har allerede understreget, at man ikke udleverer personer til lande med dødsstraf.

En talsmand for Wikileaks siger også til avisen, at Assange er klar til at lade sig afhøre af svenskerne i Ecuadors ambassade eller over en videoforbindelse. Men de svenske myndigheder har indtil videre afvist dette.

I sin korte tale søndag sagde Assange ikke selv noget om en mulig udrejse til Sverige.

Læses lige nu

    Erhvervsakademi København

    Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT på Aalborg Kaserne

    Nordjylland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S