HTC mister 240 mio. kroner på Onlive-fiasko

Hele HTC's investering i streaming-tjenesten Onlive er gået tabt. Redningen kommer fra en familie, som ejer en kendt kosmetik-koncern.

Artikel top billede

HTC investerede sidste år 40 mio. dollar eller mere end 240 mio. kr. i den cloud-baserede spil-tjeneste Onlive, som er en pioner inden for streaming af spil på nettet. Nu er kassen tom hos Onlive, og alle selskabets patenter, varemærker og udstyret er flyttet over i et nyt selskab. Den gode nyhed for brugerne er, at Onlive-tjenesten lever videre. Men hele HTC's investering er nu gået tabt, skriver Engadget.  

Den seneste omstrukturering betyder også, at planerne om at lancere tjenesten i Danmark og andre lande nu er lagt på is. Kun en del af medarbejderne bliver tilbudt ansættelse i det nye selskab, og server-kapaciteten skal reduceres. Onlive har været alt for optimistisk i sine vækst-prognoser og købt så meget server-kapacitet, at det har ruineret firmaet.

Nu er det også blevet afsløret, hvem den mystiske redningsmand er. Det er investeringsfirmaet Lauder Partners, der har overtaget resterne af Onlive. Som navnet antyder tilhører firmaet en del af den familie, der står bag kosmetik-koncernen Estee Lauder.

Hos  Lauder Partners er man specialiseret i teknologi- og online-firmaer, og selskabet har også tidligere investeret i Onlive.

Ifølge Onlive har man 1,5 millioner aktive abonnenter, men Engadget skriver, at der selv på gode dage ikke har været mere end 1.800 brugere samtidig.

I en pressemeddelelse understreger Onlive, at brugerne ikke kommer til at mærke noget. Tjenesten beholder sit navn og kører videre uden ændringer. Det nye selskab skal fortsætte produktudviklingen, og nye partnerskaber skal være på vej.

Men de eksisterende Onlive-aktionærer - som også tæller Intel - må altså se langt efter deres penge, og det er mindre end halvdelen af medarbejderne, der har fået tilbud om at fortsætte i det nye selskab. Deres aktieoptioner er værdiløse nu.

Der har været spekulationer på, at Sony ville overtage selskabet. Men Sony valgte tidligere i år at købe konkurrenten Gaikai, som også tilbyder streaming af spil. Det menes, at Onlive forbereder en patent-retssag mod Gaikai.

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

KMD A/S

Project & Account Manager

Københavnsområdet

KMD A/S

Seniorudvikler (.NET)

Københavnsområdet

Jyske Bank

Mainframe-specialist med DevOps-mindset

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra DE-CIX

Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job