HTC mister 240 mio. kroner på Onlive-fiasko

Hele HTC's investering i streaming-tjenesten Onlive er gået tabt. Redningen kommer fra en familie, som ejer en kendt kosmetik-koncern.

Artikel top billede

HTC investerede sidste år 40 mio. dollar eller mere end 240 mio. kr. i den cloud-baserede spil-tjeneste Onlive, som er en pioner inden for streaming af spil på nettet. Nu er kassen tom hos Onlive, og alle selskabets patenter, varemærker og udstyret er flyttet over i et nyt selskab. Den gode nyhed for brugerne er, at Onlive-tjenesten lever videre. Men hele HTC's investering er nu gået tabt, skriver Engadget.  

Den seneste omstrukturering betyder også, at planerne om at lancere tjenesten i Danmark og andre lande nu er lagt på is. Kun en del af medarbejderne bliver tilbudt ansættelse i det nye selskab, og server-kapaciteten skal reduceres. Onlive har været alt for optimistisk i sine vækst-prognoser og købt så meget server-kapacitet, at det har ruineret firmaet.

Nu er det også blevet afsløret, hvem den mystiske redningsmand er. Det er investeringsfirmaet Lauder Partners, der har overtaget resterne af Onlive. Som navnet antyder tilhører firmaet en del af den familie, der står bag kosmetik-koncernen Estee Lauder.

Hos  Lauder Partners er man specialiseret i teknologi- og online-firmaer, og selskabet har også tidligere investeret i Onlive.

Ifølge Onlive har man 1,5 millioner aktive abonnenter, men Engadget skriver, at der selv på gode dage ikke har været mere end 1.800 brugere samtidig.

I en pressemeddelelse understreger Onlive, at brugerne ikke kommer til at mærke noget. Tjenesten beholder sit navn og kører videre uden ændringer. Det nye selskab skal fortsætte produktudviklingen, og nye partnerskaber skal være på vej.

Men de eksisterende Onlive-aktionærer - som også tæller Intel - må altså se langt efter deres penge, og det er mindre end halvdelen af medarbejderne, der har fået tilbud om at fortsætte i det nye selskab. Deres aktieoptioner er værdiløse nu.

Der har været spekulationer på, at Sony ville overtage selskabet. Men Sony valgte tidligere i år at købe konkurrenten Gaikai, som også tilbyder streaming af spil. Det menes, at Onlive forbereder en patent-retssag mod Gaikai.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT