HTC mister 240 mio. kroner på Onlive-fiasko

Hele HTC's investering i streaming-tjenesten Onlive er gået tabt. Redningen kommer fra en familie, som ejer en kendt kosmetik-koncern.

Artikel top billede

HTC investerede sidste år 40 mio. dollar eller mere end 240 mio. kr. i den cloud-baserede spil-tjeneste Onlive, som er en pioner inden for streaming af spil på nettet. Nu er kassen tom hos Onlive, og alle selskabets patenter, varemærker og udstyret er flyttet over i et nyt selskab. Den gode nyhed for brugerne er, at Onlive-tjenesten lever videre. Men hele HTC's investering er nu gået tabt, skriver Engadget.  

Den seneste omstrukturering betyder også, at planerne om at lancere tjenesten i Danmark og andre lande nu er lagt på is. Kun en del af medarbejderne bliver tilbudt ansættelse i det nye selskab, og server-kapaciteten skal reduceres. Onlive har været alt for optimistisk i sine vækst-prognoser og købt så meget server-kapacitet, at det har ruineret firmaet.

Nu er det også blevet afsløret, hvem den mystiske redningsmand er. Det er investeringsfirmaet Lauder Partners, der har overtaget resterne af Onlive. Som navnet antyder tilhører firmaet en del af den familie, der står bag kosmetik-koncernen Estee Lauder.

Hos  Lauder Partners er man specialiseret i teknologi- og online-firmaer, og selskabet har også tidligere investeret i Onlive.

Ifølge Onlive har man 1,5 millioner aktive abonnenter, men Engadget skriver, at der selv på gode dage ikke har været mere end 1.800 brugere samtidig.

I en pressemeddelelse understreger Onlive, at brugerne ikke kommer til at mærke noget. Tjenesten beholder sit navn og kører videre uden ændringer. Det nye selskab skal fortsætte produktudviklingen, og nye partnerskaber skal være på vej.

Men de eksisterende Onlive-aktionærer - som også tæller Intel - må altså se langt efter deres penge, og det er mindre end halvdelen af medarbejderne, der har fået tilbud om at fortsætte i det nye selskab. Deres aktieoptioner er værdiløse nu.

Der har været spekulationer på, at Sony ville overtage selskabet. Men Sony valgte tidligere i år at købe konkurrenten Gaikai, som også tilbyder streaming af spil. Det menes, at Onlive forbereder en patent-retssag mod Gaikai.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job