HTC mister 240 mio. kroner på Onlive-fiasko

Hele HTC's investering i streaming-tjenesten Onlive er gået tabt. Redningen kommer fra en familie, som ejer en kendt kosmetik-koncern.

Artikel top billede

HTC investerede sidste år 40 mio. dollar eller mere end 240 mio. kr. i den cloud-baserede spil-tjeneste Onlive, som er en pioner inden for streaming af spil på nettet. Nu er kassen tom hos Onlive, og alle selskabets patenter, varemærker og udstyret er flyttet over i et nyt selskab. Den gode nyhed for brugerne er, at Onlive-tjenesten lever videre. Men hele HTC's investering er nu gået tabt, skriver Engadget.  

Den seneste omstrukturering betyder også, at planerne om at lancere tjenesten i Danmark og andre lande nu er lagt på is. Kun en del af medarbejderne bliver tilbudt ansættelse i det nye selskab, og server-kapaciteten skal reduceres. Onlive har været alt for optimistisk i sine vækst-prognoser og købt så meget server-kapacitet, at det har ruineret firmaet.

Nu er det også blevet afsløret, hvem den mystiske redningsmand er. Det er investeringsfirmaet Lauder Partners, der har overtaget resterne af Onlive. Som navnet antyder tilhører firmaet en del af den familie, der står bag kosmetik-koncernen Estee Lauder.

Hos  Lauder Partners er man specialiseret i teknologi- og online-firmaer, og selskabet har også tidligere investeret i Onlive.

Ifølge Onlive har man 1,5 millioner aktive abonnenter, men Engadget skriver, at der selv på gode dage ikke har været mere end 1.800 brugere samtidig.

I en pressemeddelelse understreger Onlive, at brugerne ikke kommer til at mærke noget. Tjenesten beholder sit navn og kører videre uden ændringer. Det nye selskab skal fortsætte produktudviklingen, og nye partnerskaber skal være på vej.

Men de eksisterende Onlive-aktionærer - som også tæller Intel - må altså se langt efter deres penge, og det er mindre end halvdelen af medarbejderne, der har fået tilbud om at fortsætte i det nye selskab. Deres aktieoptioner er værdiløse nu.

Der har været spekulationer på, at Sony ville overtage selskabet. Men Sony valgte tidligere i år at købe konkurrenten Gaikai, som også tilbyder streaming af spil. Det menes, at Onlive forbereder en patent-retssag mod Gaikai.

Læses lige nu

    Vivant ApS

    Team Lead – Support & Operations

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS