Tysker scorer kassen på Facebook: Tjener 800 gange investeringen

Peter Thiel har solgt sine Facebook-aktier for 800 gange mere end det beløb, som han oprindelig investerede.

Artikel top billede

Den tyske investor Peter Thiel var en af de første, der skød penge i Facebook, og nu har han brugt den første chance til at sælge en stor del af sine aktier i det sociale netværk. Det har været en rigtig god forretning. PayPal-medstifteren Thiel investerede 500.000 dollar i Facebook tilbage i 2004 og fik en plads i selskabets bestyrelse.

Nu har han solgt 20 millioner Facebook-aktier til en samlet værdi af 400 millioner dollar - det er 800 gange mere end det beløb, han investerede i 2004.

Men faktisk kunne Thiel have fået mange flere penge. Facebooks aktiekurs er næsten halveret i forhold til maj, hvor Facebook gik på børsen med en aktiepris på 38 dollar. I øjeblikket ligger den kun på omkring 20 dollar.

Torsdag i sidste uge fik tidligere investorer som Thiel og mange medarbejdere mulighed for at sælge deres aktiepakker for første gang - og det fik aktiekursen til at falde med op til syv procent.

Ifølge en meddelelse til det amerikanske børstilsyn har Thiel solgt den største del af sine Facebook-aktier. Han ejer dog stadig 5,6 millioner aktier i selskabet.

En anden tidlig investor, Accel Partners, har tildelt 57,8 millioner Facebook-aktier til partnerne i sine forskellige fonde, som nu kan vælge at sælge eller beholde dem.

Der har været tvivl om Facebooks forretningsmodel. Mere end halvdelen af de næsten én milliard brugere anvender Facebook på mobilen, og her er det svært at placere annoncer, som stadig er den primære indtægtskilde for selskabet.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,