Tysker scorer kassen på Facebook: Tjener 800 gange investeringen

Peter Thiel har solgt sine Facebook-aktier for 800 gange mere end det beløb, som han oprindelig investerede.

Artikel top billede

Den tyske investor Peter Thiel var en af de første, der skød penge i Facebook, og nu har han brugt den første chance til at sælge en stor del af sine aktier i det sociale netværk. Det har været en rigtig god forretning. PayPal-medstifteren Thiel investerede 500.000 dollar i Facebook tilbage i 2004 og fik en plads i selskabets bestyrelse.

Nu har han solgt 20 millioner Facebook-aktier til en samlet værdi af 400 millioner dollar - det er 800 gange mere end det beløb, han investerede i 2004.

Men faktisk kunne Thiel have fået mange flere penge. Facebooks aktiekurs er næsten halveret i forhold til maj, hvor Facebook gik på børsen med en aktiepris på 38 dollar. I øjeblikket ligger den kun på omkring 20 dollar.

Torsdag i sidste uge fik tidligere investorer som Thiel og mange medarbejdere mulighed for at sælge deres aktiepakker for første gang - og det fik aktiekursen til at falde med op til syv procent.

Ifølge en meddelelse til det amerikanske børstilsyn har Thiel solgt den største del af sine Facebook-aktier. Han ejer dog stadig 5,6 millioner aktier i selskabet.

En anden tidlig investor, Accel Partners, har tildelt 57,8 millioner Facebook-aktier til partnerne i sine forskellige fonde, som nu kan vælge at sælge eller beholde dem.

Der har været tvivl om Facebooks forretningsmodel. Mere end halvdelen af de næsten én milliard brugere anvender Facebook på mobilen, og her er det svært at placere annoncer, som stadig er den primære indtægtskilde for selskabet.

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S