Tysker scorer kassen på Facebook: Tjener 800 gange investeringen

Peter Thiel har solgt sine Facebook-aktier for 800 gange mere end det beløb, som han oprindelig investerede.

Artikel top billede

Den tyske investor Peter Thiel var en af de første, der skød penge i Facebook, og nu har han brugt den første chance til at sælge en stor del af sine aktier i det sociale netværk. Det har været en rigtig god forretning. PayPal-medstifteren Thiel investerede 500.000 dollar i Facebook tilbage i 2004 og fik en plads i selskabets bestyrelse.

Nu har han solgt 20 millioner Facebook-aktier til en samlet værdi af 400 millioner dollar - det er 800 gange mere end det beløb, han investerede i 2004.

Men faktisk kunne Thiel have fået mange flere penge. Facebooks aktiekurs er næsten halveret i forhold til maj, hvor Facebook gik på børsen med en aktiepris på 38 dollar. I øjeblikket ligger den kun på omkring 20 dollar.

Torsdag i sidste uge fik tidligere investorer som Thiel og mange medarbejdere mulighed for at sælge deres aktiepakker for første gang - og det fik aktiekursen til at falde med op til syv procent.

Ifølge en meddelelse til det amerikanske børstilsyn har Thiel solgt den største del af sine Facebook-aktier. Han ejer dog stadig 5,6 millioner aktier i selskabet.

En anden tidlig investor, Accel Partners, har tildelt 57,8 millioner Facebook-aktier til partnerne i sine forskellige fonde, som nu kan vælge at sælge eller beholde dem.

Der har været tvivl om Facebooks forretningsmodel. Mere end halvdelen af de næsten én milliard brugere anvender Facebook på mobilen, og her er det svært at placere annoncer, som stadig er den primære indtægtskilde for selskabet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect