Tysker scorer kassen på Facebook: Tjener 800 gange investeringen

Peter Thiel har solgt sine Facebook-aktier for 800 gange mere end det beløb, som han oprindelig investerede.

Artikel top billede

Den tyske investor Peter Thiel var en af de første, der skød penge i Facebook, og nu har han brugt den første chance til at sælge en stor del af sine aktier i det sociale netværk. Det har været en rigtig god forretning. PayPal-medstifteren Thiel investerede 500.000 dollar i Facebook tilbage i 2004 og fik en plads i selskabets bestyrelse.

Nu har han solgt 20 millioner Facebook-aktier til en samlet værdi af 400 millioner dollar - det er 800 gange mere end det beløb, han investerede i 2004.

Men faktisk kunne Thiel have fået mange flere penge. Facebooks aktiekurs er næsten halveret i forhold til maj, hvor Facebook gik på børsen med en aktiepris på 38 dollar. I øjeblikket ligger den kun på omkring 20 dollar.

Torsdag i sidste uge fik tidligere investorer som Thiel og mange medarbejdere mulighed for at sælge deres aktiepakker for første gang - og det fik aktiekursen til at falde med op til syv procent.

Ifølge en meddelelse til det amerikanske børstilsyn har Thiel solgt den største del af sine Facebook-aktier. Han ejer dog stadig 5,6 millioner aktier i selskabet.

En anden tidlig investor, Accel Partners, har tildelt 57,8 millioner Facebook-aktier til partnerne i sine forskellige fonde, som nu kan vælge at sælge eller beholde dem.

Der har været tvivl om Facebooks forretningsmodel. Mere end halvdelen af de næsten én milliard brugere anvender Facebook på mobilen, og her er det svært at placere annoncer, som stadig er den primære indtægtskilde for selskabet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S