Nu vil Google erobre din fladskærm

Trods store ambitioner om at smelte fjernsyn og web sammen er Google TV-platformen blevet et flop. Nu forsøger Google igen sammen med Sony.

Artikel top billede

Google har præsenteret den nye generation af Google TV-platformen på et pressemøde i Hamborg sammen med Sony. Den nye internet-afspiller Sony NSZ-GS7 med Google TV kommer på markedet i september i Tyskland og en række andre europæiske lande. Danmark er ikke med i den første gruppe af lande, men den danske lancering sker formentlig også inden længe.
 
I 2010 kom Google med sin Android-baserede Google TV-platform. Der var store ambitioner om at skabe en helt ny tv-oplevelse, som kombinerer fjernsyn og web, men det blev ikke en succes. Partneren Logitech tabte en halv milliard kroner på sin Google TV-satsning. Nu forsøger Google igen med nye partnere. Denne gang er det Sony, Samsung, LG og Vizio.

Google beskriver selv sin platform som et "operativsystem til fjernsyn". Sonys nye boks forbindes med fjernsynet over et HDMI-kabel og kobles til nettet over Ethernet eller trådløst netværk. Sony har udviklet en speciel fjernbetjening til boksen. På den ene side er der anbragt et tastatur, som skal gøre det lettere at indtaste webadresser og skrive mails, mens bagsiden fungerer som en mus med touchpad.

I Google TV-menuen kan man vælge mellem forskellige underholdningstjenester fra Sony, YouTube, browseren Chrome og Google Play butikken. Der er også en mobil app til Android, hvor man kan "smide indhold over på fjernsynet", som Google udtrykker det.

Hvis man spiller et spil på mobilen, kan man altså fortsætte det på fjernsynet, eller man kan se filmen fra tv'et færdig på sin tablet.

De fleste apps fra Google Play kan installeres ligesom på en normal smartphone. Der er også 150 apps, som er udviklet specielt til fjernsynet. De har en mørk baggrund og en større skrift, der er egnet til tv-skærmen.

Men der er også nogle apps, som ikke fungerer, fordi de har brug for f.eks. GPS, og indtil videre er der heller ikke mulighed for at hente film og musik med Google TV boksen. Det skulle dog komme på et senere tidspunkt.

Platformen bygger på Android 3.2, og den skal indbygges i en række produkter, herunder også Sonys kommende Blu-ray-afspiller NSZ-P9. LG er også på vej med flere fjernsyn med Google TV indbygget.

Den store konkurrent er Apple TV platformen, hvor det indtil videre ikke er muligt at installere sine egne apps. Der er hverken en forbindelse til den eksisterende App Store for iOS eller mulighed for at udvikle apps specielt til tv-boksen.

Dermed er man begrænset til de apps, der er præinstalleret på boksen, og der er mulighed for at spejle skærmbilledet og streame musik og film med AirPlay fra iPhone og iPad.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job