Bill Gates investerer i billigt satellit-internet

Nyt firma lover billigt satellit-internet til samme pris som dagens mobile 3G-bredbånd.

Artikel top billede

Microsoft-milliardæren Bill Gates er gået med i en gruppe af investorer, som har investeret et samlet beløb på omkring 70 millioner kroner i det nystartede firma Kymeta. Det fortæller patent-firmaet Intellectual Ventures i en pressemeddelelse. Kymeta udvikler satellit-antenner til mobilt bredbånds-internet baseret på såkaldte metamaterialer.

Denne type materialer har typisk en særlig overflade-struktur med mønstre, der giver helt specielle egenskaber. Det skulle blandt andet være muligt at fremstille en slags "usynligheds-kappe".

Kymeta vil bruge metamaterialer til at fremstille meget sendestærke og billige satellit-antenner, der også er mindre og lettere end de modeller, der er på markedet i dag.

Et af de første produkter der er annonceret er det såkaldte Portable Satellite Hotspot (PSH). Denne antenne er på størrelse med en bærbar computer, og den skal bruges til at levere DSL-lignende bredbånd til en pris, som svarer til dagens mobile bredbånd med 3G-teknologi.

Ifølge produktbeskrivelsen hos Kymeta kan den sættes op på et par minutter og det medfølgende batteri holder i 1-2 timer. Den mobile antenne finder selv den rigtige satellit og opretter et trådløst hotspot. PSH skulle dog først være klar i slutningen af 2014 eller begyndelsen af 2015.

Men Kymeta udvikler også andre former for satellit-antenner, der kan anbringes på biler, både eller fly.

Intellectual Ventures er stiftet af Microsoft-milliardæren Nathan Myhrvold, og selskabet har længe været lidt af en pariah i teknologi-branchen. "Det mest forhadte firma i tech-verden", skriver CNET i en artikel, hvor man ser nærmere på den kontroversielle patenthaj.

Nu forsøger firmaet at forbedre sit omdømme med en charmeoffensiv, og den seneste etablering af Kymeta er en del af dette fremstød. Det menes, at Nathan Myhrvold - der er kendt som en passioneret kok og dinosaur-fan - har samlet næsten 40.000 patenter. Firmaet bliver kritiseret for at samle intellektuel ejendom uden selv at fremstille produkter.

Men Kymeta skal nu bevise, at Intellectual Ventures er andet og mere end bare en sulten patenthaj, der sluger de små fisk i teknologi-branchen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse