Bill Gates investerer i billigt satellit-internet

Nyt firma lover billigt satellit-internet til samme pris som dagens mobile 3G-bredbånd.

Artikel top billede

Microsoft-milliardæren Bill Gates er gået med i en gruppe af investorer, som har investeret et samlet beløb på omkring 70 millioner kroner i det nystartede firma Kymeta. Det fortæller patent-firmaet Intellectual Ventures i en pressemeddelelse. Kymeta udvikler satellit-antenner til mobilt bredbånds-internet baseret på såkaldte metamaterialer.

Denne type materialer har typisk en særlig overflade-struktur med mønstre, der giver helt specielle egenskaber. Det skulle blandt andet være muligt at fremstille en slags "usynligheds-kappe".

Kymeta vil bruge metamaterialer til at fremstille meget sendestærke og billige satellit-antenner, der også er mindre og lettere end de modeller, der er på markedet i dag.

Et af de første produkter der er annonceret er det såkaldte Portable Satellite Hotspot (PSH). Denne antenne er på størrelse med en bærbar computer, og den skal bruges til at levere DSL-lignende bredbånd til en pris, som svarer til dagens mobile bredbånd med 3G-teknologi.

Ifølge produktbeskrivelsen hos Kymeta kan den sættes op på et par minutter og det medfølgende batteri holder i 1-2 timer. Den mobile antenne finder selv den rigtige satellit og opretter et trådløst hotspot. PSH skulle dog først være klar i slutningen af 2014 eller begyndelsen af 2015.

Men Kymeta udvikler også andre former for satellit-antenner, der kan anbringes på biler, både eller fly.

Intellectual Ventures er stiftet af Microsoft-milliardæren Nathan Myhrvold, og selskabet har længe været lidt af en pariah i teknologi-branchen. "Det mest forhadte firma i tech-verden", skriver CNET i en artikel, hvor man ser nærmere på den kontroversielle patenthaj.

Nu forsøger firmaet at forbedre sit omdømme med en charmeoffensiv, og den seneste etablering af Kymeta er en del af dette fremstød. Det menes, at Nathan Myhrvold - der er kendt som en passioneret kok og dinosaur-fan - har samlet næsten 40.000 patenter. Firmaet bliver kritiseret for at samle intellektuel ejendom uden selv at fremstille produkter.

Men Kymeta skal nu bevise, at Intellectual Ventures er andet og mere end bare en sulten patenthaj, der sluger de små fisk i teknologi-branchen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job