Bill Gates investerer i billigt satellit-internet

Nyt firma lover billigt satellit-internet til samme pris som dagens mobile 3G-bredbånd.

Artikel top billede

Microsoft-milliardæren Bill Gates er gået med i en gruppe af investorer, som har investeret et samlet beløb på omkring 70 millioner kroner i det nystartede firma Kymeta. Det fortæller patent-firmaet Intellectual Ventures i en pressemeddelelse. Kymeta udvikler satellit-antenner til mobilt bredbånds-internet baseret på såkaldte metamaterialer.

Denne type materialer har typisk en særlig overflade-struktur med mønstre, der giver helt specielle egenskaber. Det skulle blandt andet være muligt at fremstille en slags "usynligheds-kappe".

Kymeta vil bruge metamaterialer til at fremstille meget sendestærke og billige satellit-antenner, der også er mindre og lettere end de modeller, der er på markedet i dag.

Et af de første produkter der er annonceret er det såkaldte Portable Satellite Hotspot (PSH). Denne antenne er på størrelse med en bærbar computer, og den skal bruges til at levere DSL-lignende bredbånd til en pris, som svarer til dagens mobile bredbånd med 3G-teknologi.

Ifølge produktbeskrivelsen hos Kymeta kan den sættes op på et par minutter og det medfølgende batteri holder i 1-2 timer. Den mobile antenne finder selv den rigtige satellit og opretter et trådløst hotspot. PSH skulle dog først være klar i slutningen af 2014 eller begyndelsen af 2015.

Men Kymeta udvikler også andre former for satellit-antenner, der kan anbringes på biler, både eller fly.

Intellectual Ventures er stiftet af Microsoft-milliardæren Nathan Myhrvold, og selskabet har længe været lidt af en pariah i teknologi-branchen. "Det mest forhadte firma i tech-verden", skriver CNET i en artikel, hvor man ser nærmere på den kontroversielle patenthaj.

Nu forsøger firmaet at forbedre sit omdømme med en charmeoffensiv, og den seneste etablering af Kymeta er en del af dette fremstød. Det menes, at Nathan Myhrvold - der er kendt som en passioneret kok og dinosaur-fan - har samlet næsten 40.000 patenter. Firmaet bliver kritiseret for at samle intellektuel ejendom uden selv at fremstille produkter.

Men Kymeta skal nu bevise, at Intellectual Ventures er andet og mere end bare en sulten patenthaj, der sluger de små fisk i teknologi-branchen.

Læses lige nu

    TV2

    Android App Developer til TV 2

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    MLOps engineer i PET

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S