Bill Gates investerer i billigt satellit-internet

Nyt firma lover billigt satellit-internet til samme pris som dagens mobile 3G-bredbånd.

Artikel top billede

Microsoft-milliardæren Bill Gates er gået med i en gruppe af investorer, som har investeret et samlet beløb på omkring 70 millioner kroner i det nystartede firma Kymeta. Det fortæller patent-firmaet Intellectual Ventures i en pressemeddelelse. Kymeta udvikler satellit-antenner til mobilt bredbånds-internet baseret på såkaldte metamaterialer.

Denne type materialer har typisk en særlig overflade-struktur med mønstre, der giver helt specielle egenskaber. Det skulle blandt andet være muligt at fremstille en slags "usynligheds-kappe".

Kymeta vil bruge metamaterialer til at fremstille meget sendestærke og billige satellit-antenner, der også er mindre og lettere end de modeller, der er på markedet i dag.

Et af de første produkter der er annonceret er det såkaldte Portable Satellite Hotspot (PSH). Denne antenne er på størrelse med en bærbar computer, og den skal bruges til at levere DSL-lignende bredbånd til en pris, som svarer til dagens mobile bredbånd med 3G-teknologi.

Ifølge produktbeskrivelsen hos Kymeta kan den sættes op på et par minutter og det medfølgende batteri holder i 1-2 timer. Den mobile antenne finder selv den rigtige satellit og opretter et trådløst hotspot. PSH skulle dog først være klar i slutningen af 2014 eller begyndelsen af 2015.

Men Kymeta udvikler også andre former for satellit-antenner, der kan anbringes på biler, både eller fly.

Intellectual Ventures er stiftet af Microsoft-milliardæren Nathan Myhrvold, og selskabet har længe været lidt af en pariah i teknologi-branchen. "Det mest forhadte firma i tech-verden", skriver CNET i en artikel, hvor man ser nærmere på den kontroversielle patenthaj.

Nu forsøger firmaet at forbedre sit omdømme med en charmeoffensiv, og den seneste etablering af Kymeta er en del af dette fremstød. Det menes, at Nathan Myhrvold - der er kendt som en passioneret kok og dinosaur-fan - har samlet næsten 40.000 patenter. Firmaet bliver kritiseret for at samle intellektuel ejendom uden selv at fremstille produkter.

Men Kymeta skal nu bevise, at Intellectual Ventures er andet og mere end bare en sulten patenthaj, der sluger de små fisk i teknologi-branchen.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S