Facebook: Så enorme er vores databaser

Hvor mange data håndterer verdens største sociale netværk hver dag? Her er svaret.

Artikel top billede

Facebook har været meget hemmelighedsfuld omkring sine datacentre indtil nu, men nu har selskabet for første gang afsløret detaljer om databehandlingen bag verdens største sociale netværk. Hver eneste dag håndterer systemet omkring 2,5 milliarder indholds-elementer og mere end 500 terabyte nye data.

Der bliver registreret 2,7 milliarder "synes godt om" tilkendegivelser og uploadet 300 millioner nye billeder hver dag.

Facebook fortæller også, at man har 100 petabyte data gemt i et enkelt Hadoop disk-cluster.

"Vi mener, at vi har det største enkeltstående Hadoop cluster i verden," fortalte Facebooks udviklingschef Jay Parikh på et møde med journalister i selskabets hovedkvarter.

Denne enorme datasamling bruges til at forstå brugernes handlinger, foretage hurtige ændringer i designet og udvikle nye produkter. En del af disse data går også videre til annoncørerne.

"Vi registrerer, hvordan annoncer klarer sig i forskellige grupper af brugere på vores site, baseret på køn, alder, interesser. Så vi kan sige 'denne annonce klarer sig bedre i Californien så vi skal vise den mere i dette område'", sagde Parikh ifølge Techcrunch.

Selskabet har også et system kaldet Gatekeeper, hvor man kan lave ændringer på sitet og teste det på en meget lille procentdel af brugerne. Så er der "Project Prism", hvor man vil sprede hele bruger-databasen over flere datacentre.

I øjeblikket ligger hele databasen i et enkelt datacenter, og den bliver så spejlet andre steder, men fremover skal den deles mellem forskellige datacentre - selv om den stadig fremstår som én samlet database.

Der er næsten én milliard Facebook-brugere nu og antallet vokser konstant, så datamængden stiger tilsvarende.

En anden interessant detalje er, at Facebook-udviklere har adgang til at trække data fra alle selskabets forskellige dataarkiver. Der er ingen barrierer mellem de forskellige forretningsenheder som f.eks. annoncer og kundesupport. Men Facebook understreger, at man logger alle medarbejdernes aktiviteter for at undgå misbrug.

Facebook har i øjeblikket datacentre i blandt andet Californien, Virginia, Oregon og North Carolina, og inden længe er man klar med et nyt stort datacenter i svenske Luleå. Den svenske by tæt ved polarcirklen skal huse det første Facebook-datacenter i Europa.

Datacenteret bliver det største af sin slags i Europa med et samlet areal på 84.000 kvadratmeter fordelt på tre serverhaller.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S