Facebook: Så enorme er vores databaser

Hvor mange data håndterer verdens største sociale netværk hver dag? Her er svaret.

Artikel top billede

Facebook har været meget hemmelighedsfuld omkring sine datacentre indtil nu, men nu har selskabet for første gang afsløret detaljer om databehandlingen bag verdens største sociale netværk. Hver eneste dag håndterer systemet omkring 2,5 milliarder indholds-elementer og mere end 500 terabyte nye data.

Der bliver registreret 2,7 milliarder "synes godt om" tilkendegivelser og uploadet 300 millioner nye billeder hver dag.

Facebook fortæller også, at man har 100 petabyte data gemt i et enkelt Hadoop disk-cluster.

"Vi mener, at vi har det største enkeltstående Hadoop cluster i verden," fortalte Facebooks udviklingschef Jay Parikh på et møde med journalister i selskabets hovedkvarter.

Denne enorme datasamling bruges til at forstå brugernes handlinger, foretage hurtige ændringer i designet og udvikle nye produkter. En del af disse data går også videre til annoncørerne.

"Vi registrerer, hvordan annoncer klarer sig i forskellige grupper af brugere på vores site, baseret på køn, alder, interesser. Så vi kan sige 'denne annonce klarer sig bedre i Californien så vi skal vise den mere i dette område'", sagde Parikh ifølge Techcrunch.

Selskabet har også et system kaldet Gatekeeper, hvor man kan lave ændringer på sitet og teste det på en meget lille procentdel af brugerne. Så er der "Project Prism", hvor man vil sprede hele bruger-databasen over flere datacentre.

I øjeblikket ligger hele databasen i et enkelt datacenter, og den bliver så spejlet andre steder, men fremover skal den deles mellem forskellige datacentre - selv om den stadig fremstår som én samlet database.

Der er næsten én milliard Facebook-brugere nu og antallet vokser konstant, så datamængden stiger tilsvarende.

En anden interessant detalje er, at Facebook-udviklere har adgang til at trække data fra alle selskabets forskellige dataarkiver. Der er ingen barrierer mellem de forskellige forretningsenheder som f.eks. annoncer og kundesupport. Men Facebook understreger, at man logger alle medarbejdernes aktiviteter for at undgå misbrug.

Facebook har i øjeblikket datacentre i blandt andet Californien, Virginia, Oregon og North Carolina, og inden længe er man klar med et nyt stort datacenter i svenske Luleå. Den svenske by tæt ved polarcirklen skal huse det første Facebook-datacenter i Europa.

Datacenteret bliver det største af sin slags i Europa med et samlet areal på 84.000 kvadratmeter fordelt på tre serverhaller.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job