Facebook: Så enorme er vores databaser

Hvor mange data håndterer verdens største sociale netværk hver dag? Her er svaret.

Artikel top billede

Facebook har været meget hemmelighedsfuld omkring sine datacentre indtil nu, men nu har selskabet for første gang afsløret detaljer om databehandlingen bag verdens største sociale netværk. Hver eneste dag håndterer systemet omkring 2,5 milliarder indholds-elementer og mere end 500 terabyte nye data.

Der bliver registreret 2,7 milliarder "synes godt om" tilkendegivelser og uploadet 300 millioner nye billeder hver dag.

Facebook fortæller også, at man har 100 petabyte data gemt i et enkelt Hadoop disk-cluster.

"Vi mener, at vi har det største enkeltstående Hadoop cluster i verden," fortalte Facebooks udviklingschef Jay Parikh på et møde med journalister i selskabets hovedkvarter.

Denne enorme datasamling bruges til at forstå brugernes handlinger, foretage hurtige ændringer i designet og udvikle nye produkter. En del af disse data går også videre til annoncørerne.

"Vi registrerer, hvordan annoncer klarer sig i forskellige grupper af brugere på vores site, baseret på køn, alder, interesser. Så vi kan sige 'denne annonce klarer sig bedre i Californien så vi skal vise den mere i dette område'", sagde Parikh ifølge Techcrunch.

Selskabet har også et system kaldet Gatekeeper, hvor man kan lave ændringer på sitet og teste det på en meget lille procentdel af brugerne. Så er der "Project Prism", hvor man vil sprede hele bruger-databasen over flere datacentre.

I øjeblikket ligger hele databasen i et enkelt datacenter, og den bliver så spejlet andre steder, men fremover skal den deles mellem forskellige datacentre - selv om den stadig fremstår som én samlet database.

Der er næsten én milliard Facebook-brugere nu og antallet vokser konstant, så datamængden stiger tilsvarende.

En anden interessant detalje er, at Facebook-udviklere har adgang til at trække data fra alle selskabets forskellige dataarkiver. Der er ingen barrierer mellem de forskellige forretningsenheder som f.eks. annoncer og kundesupport. Men Facebook understreger, at man logger alle medarbejdernes aktiviteter for at undgå misbrug.

Facebook har i øjeblikket datacentre i blandt andet Californien, Virginia, Oregon og North Carolina, og inden længe er man klar med et nyt stort datacenter i svenske Luleå. Den svenske by tæt ved polarcirklen skal huse det første Facebook-datacenter i Europa.

Datacenteret bliver det største af sin slags i Europa med et samlet areal på 84.000 kvadratmeter fordelt på tre serverhaller.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS