Facebook: Så enorme er vores databaser

Hvor mange data håndterer verdens største sociale netværk hver dag? Her er svaret.

Artikel top billede

Facebook har været meget hemmelighedsfuld omkring sine datacentre indtil nu, men nu har selskabet for første gang afsløret detaljer om databehandlingen bag verdens største sociale netværk. Hver eneste dag håndterer systemet omkring 2,5 milliarder indholds-elementer og mere end 500 terabyte nye data.

Der bliver registreret 2,7 milliarder "synes godt om" tilkendegivelser og uploadet 300 millioner nye billeder hver dag.

Facebook fortæller også, at man har 100 petabyte data gemt i et enkelt Hadoop disk-cluster.

"Vi mener, at vi har det største enkeltstående Hadoop cluster i verden," fortalte Facebooks udviklingschef Jay Parikh på et møde med journalister i selskabets hovedkvarter.

Denne enorme datasamling bruges til at forstå brugernes handlinger, foretage hurtige ændringer i designet og udvikle nye produkter. En del af disse data går også videre til annoncørerne.

"Vi registrerer, hvordan annoncer klarer sig i forskellige grupper af brugere på vores site, baseret på køn, alder, interesser. Så vi kan sige 'denne annonce klarer sig bedre i Californien så vi skal vise den mere i dette område'", sagde Parikh ifølge Techcrunch.

Selskabet har også et system kaldet Gatekeeper, hvor man kan lave ændringer på sitet og teste det på en meget lille procentdel af brugerne. Så er der "Project Prism", hvor man vil sprede hele bruger-databasen over flere datacentre.

I øjeblikket ligger hele databasen i et enkelt datacenter, og den bliver så spejlet andre steder, men fremover skal den deles mellem forskellige datacentre - selv om den stadig fremstår som én samlet database.

Der er næsten én milliard Facebook-brugere nu og antallet vokser konstant, så datamængden stiger tilsvarende.

En anden interessant detalje er, at Facebook-udviklere har adgang til at trække data fra alle selskabets forskellige dataarkiver. Der er ingen barrierer mellem de forskellige forretningsenheder som f.eks. annoncer og kundesupport. Men Facebook understreger, at man logger alle medarbejdernes aktiviteter for at undgå misbrug.

Facebook har i øjeblikket datacentre i blandt andet Californien, Virginia, Oregon og North Carolina, og inden længe er man klar med et nyt stort datacenter i svenske Luleå. Den svenske by tæt ved polarcirklen skal huse det første Facebook-datacenter i Europa.

Datacenteret bliver det største af sin slags i Europa med et samlet areal på 84.000 kvadratmeter fordelt på tre serverhaller.

Annonceindlæg fra Context&

Når AI løber fra organisationen

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS