Facebook bygger verdens største åbne kontor

Facebook har fået stjernearkitekten Frank Gehry til at tegne et gigantisk storrumskontor til 2.800 udviklere.

Artikel top billede

For at få mere plads til sine udviklere har Facebook-chef Mark Zuckerberg fået den kendte stjernearkitekt Frank Gehry til at tegne en ny bygning, der skal placeres på det eksisterende Menlo Park Campus. Det nye kontor bliver én stor hal, hvor alle udviklerne kommer til at sidde sammen.

"Ideen er at skabe det perfekte rum for udviklere; et gigantisk rum hvor der er plads til tusindvis af mennesker, som sidder så tæt sammen, at det er nemt at samarbejde. Det bliver det største åbne kontorlandskab i verden, men der vil også være mange private, stille rum," forklarer Mark Zuckerberg.

Bygningens tag bliver en park med en vandresti, et stort åbent område og bænke, så man kan sidde og nyde naturen. Ifølge Zuckerberg kommer hele bygningen til at ligne en naturlig bakke.

En underjordisk tunnel skal forbinde bygningen med det eksisterende Facebook-kontor. Den skulle være færdig allerede til næste år.

Frank Gehry er kendt for Guggenheim-museet i spanske Bilbao, Walt Disney Concert Hall i Los Angeles og Dancing House i Prag.

I maj 2009 flyttede Facebook ind i en gammel bygning med halvfærdigt cementgulv i Palo Alto, som Facebook-stifteren selv har betegnet som "en stor garage". I kantinen stod en gammel kran, og de ansatte skulle selv lægge kabler i bygningen for at spare penge.

Facebook's environmental design manager Everett Katigbak fortæller, at den nye bygning er helt i firmaets ånd.

"Det er et enkelt stort rum, som minder om en lagerbygning. Ligesom nu vil alle sidde ude i et åbent miljø, og det er nemt at flytte rundt med bordene for at danne nye hold til projekter. Der er cafeer og masser af mikro-køkkener med snacks, så du behøver aldrig være sulten. Vi vil også fylde bygningen med frirum, hvor der er sofaer og whiteboards, så du kan slippe væk fra dit bord," skriver Katigbak på Facebook.

Det er planen, at 2.800 Facebook-udviklere skal arbejde i den nye bygning.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-projektleder til PET

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S