Facebook bygger verdens største åbne kontor

Facebook har fået stjernearkitekten Frank Gehry til at tegne et gigantisk storrumskontor til 2.800 udviklere.

Artikel top billede

For at få mere plads til sine udviklere har Facebook-chef Mark Zuckerberg fået den kendte stjernearkitekt Frank Gehry til at tegne en ny bygning, der skal placeres på det eksisterende Menlo Park Campus. Det nye kontor bliver én stor hal, hvor alle udviklerne kommer til at sidde sammen.

"Ideen er at skabe det perfekte rum for udviklere; et gigantisk rum hvor der er plads til tusindvis af mennesker, som sidder så tæt sammen, at det er nemt at samarbejde. Det bliver det største åbne kontorlandskab i verden, men der vil også være mange private, stille rum," forklarer Mark Zuckerberg.

Bygningens tag bliver en park med en vandresti, et stort åbent område og bænke, så man kan sidde og nyde naturen. Ifølge Zuckerberg kommer hele bygningen til at ligne en naturlig bakke.

En underjordisk tunnel skal forbinde bygningen med det eksisterende Facebook-kontor. Den skulle være færdig allerede til næste år.

Frank Gehry er kendt for Guggenheim-museet i spanske Bilbao, Walt Disney Concert Hall i Los Angeles og Dancing House i Prag.

I maj 2009 flyttede Facebook ind i en gammel bygning med halvfærdigt cementgulv i Palo Alto, som Facebook-stifteren selv har betegnet som "en stor garage". I kantinen stod en gammel kran, og de ansatte skulle selv lægge kabler i bygningen for at spare penge.

Facebook's environmental design manager Everett Katigbak fortæller, at den nye bygning er helt i firmaets ånd.

"Det er et enkelt stort rum, som minder om en lagerbygning. Ligesom nu vil alle sidde ude i et åbent miljø, og det er nemt at flytte rundt med bordene for at danne nye hold til projekter. Der er cafeer og masser af mikro-køkkener med snacks, så du behøver aldrig være sulten. Vi vil også fylde bygningen med frirum, hvor der er sofaer og whiteboards, så du kan slippe væk fra dit bord," skriver Katigbak på Facebook.

Det er planen, at 2.800 Facebook-udviklere skal arbejde i den nye bygning.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS