Web-opfinder vil dræbe mobile apps

Web-opfinderen Tim Berners-Lee erklærer krig mod mobile apps på smartphones og tablets. Han mener, at fremtiden er en åben web-platform baseret på HTML5.

Artikel top billede

Den gamle diskussion om mobile apps vs. webapplikationer skrevet i HTML5 fik nyt liv i weekenden, da webopfinderen Tim Berners-Lee talte under den store computerfest CampusParty i Berlin. Han erklærede krig mod lukkede mobile applikationer til smartphones og tablets.

Deres indhold er "låst inde" og er ikke søgbart, de har ikke en URL-adresse og man kan dermed ikke linke til deres indhold, og derfor er de ikke en del af "menneskehedens konversation", sagde Berners-Lee.

Det store spørgsmål er, om mobile apps fremover stadig skal skrives til hver enkelt platform - som iOS og Android - eller køre som platformsuafhængige applikationer skrevet i HTML 5, der afvikles direkte i browseren.

Web-opfinderen er ikke i tvivl. Han mener, at webapplikationer er fremtiden. Ikke kun fordi det er for besværligt at kode til hver enkelt platform. Men også fordi indhold skal "leve" på nettet og ikke spærres inde i en app.

I 2010 havde det amerikanske magasin Wired en meget kontroversiel overskrift: The Web is Dead. En stor del af trafikken på nettet udgøres efterhånden af mobile apps, mens websidernes andel er faldende.

Berners-Lee er meget uenig i dette, og han har kritiseret artiklen skarpt. På langt sigt er det kun web-applikationer, der kan garantere, at nettets grundlæggende principper som frihed og neutralitet bliver bevaret.

Der er efterhånden så mange muligheder for at skabe avancerede funktioner i web-applikationer, at det ikke længere er nødvendigt at programmere til hver enkelt mobil platform, mener han.

Monopoler, centralt styrede platforme og lukkede forretningsmodeller har ingen fremtid, lyder meldingen fra Berners-Lee. Han ser gerne, at web-protokollen http bliver videreudviklet så det begynder at ligne et peer-to-peer (p2p) system.

Her kunne browseren eksempelvis hente webindhold fra andre webbrowsere, hvis det er umuligt at komme i kontakt med serveren. Det kunne gøre nettet hurtigere og hjælpe med at bekæmpe censur.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S