Her er fremtidens super-fjernsyn

Fremtidens tv har 16 gange flere billedpunkter end de nuværende HD-fjernsyn. Nu er standarden på plads.

Artikel top billede

Den internationale teleunion ITU har vedtaget en standard for fremtidens tv-signaler i meget høj opløsning. Det skriver BBC. Den nye tv-standard Super HiVision 8K har 16 gange flere billedpunkter end et Full HD-fjernsyn. Billedopløsningen er på 7.680 x 4.320 pixels; det svarer til et 32 megapixel billede.

Det japanske tv-selskab NHK har tidligere demonstreret en prototype på et fjernsyn med den ultrahøje opløsning, og teknologien blev også afprøvet under de Olympiske Lege i London her i sommer.

NHK har udviklet tre kameraer, som kan optage Super HiVision med 60 frames i sekundet. Det skal senere fordobles til 120 frames.

ITU har debatteret den nye standard siden maj og fortæller nu, at standarden er godkendt.

Hvis man skal tro NHK, så vil det nye tv-format give en "livagtig oplevelse og en fornemmelse af at være til stede" på en måde, som ikke har været mulig tidligere.

Der arbejdes samtidig på en lavere opløsning kaldet 4K, hvor der "kun" er 3.840 x 2.160 pixels på skærmen.

Dermed ser det ud til, at der kan blive forvirring om den faktiske opløsning, ligesom det har været tilfældet med HDTV. Her har man også to opløsninger, 1.280 x 720 og 1.920 x 1.080.   

Der kan gå meget lang tid, inden tv-standarden slår igennem. Toshiba sælger allerede et fjernsyn med 4K-opløsning, men det er kun i stand til at vise fotografier i den høje opløsning, ikke video.

Det forventes, at de første fjernsyn med Super HiVision 8K er klar i 2020, hvor NHK vil starte tv-transmission i den høje opløsning, og først i 2025 vil prisen for apparaterne være faldet til den magiske grænse på 10.000 dollar.

"De kommer med en størrelse på 55 tommer og derover. Du vil stadig få en betydelig fordel i den størrelse, fordi det giver en større farvedybde og kontrast såvel som et skarpere billede," siger Gartner-analytiker Paul O'Donovan til BBC.

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

Djøf

Data Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Konsulenter til IT-kontraktstyring og IT-udbud til gennemgførelse af IT-anskaffelser i Forsvaret

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S