Her er fremtidens super-fjernsyn

Fremtidens tv har 16 gange flere billedpunkter end de nuværende HD-fjernsyn. Nu er standarden på plads.

Artikel top billede

Den internationale teleunion ITU har vedtaget en standard for fremtidens tv-signaler i meget høj opløsning. Det skriver BBC. Den nye tv-standard Super HiVision 8K har 16 gange flere billedpunkter end et Full HD-fjernsyn. Billedopløsningen er på 7.680 x 4.320 pixels; det svarer til et 32 megapixel billede.

Det japanske tv-selskab NHK har tidligere demonstreret en prototype på et fjernsyn med den ultrahøje opløsning, og teknologien blev også afprøvet under de Olympiske Lege i London her i sommer.

NHK har udviklet tre kameraer, som kan optage Super HiVision med 60 frames i sekundet. Det skal senere fordobles til 120 frames.

ITU har debatteret den nye standard siden maj og fortæller nu, at standarden er godkendt.

Hvis man skal tro NHK, så vil det nye tv-format give en "livagtig oplevelse og en fornemmelse af at være til stede" på en måde, som ikke har været mulig tidligere.

Der arbejdes samtidig på en lavere opløsning kaldet 4K, hvor der "kun" er 3.840 x 2.160 pixels på skærmen.

Dermed ser det ud til, at der kan blive forvirring om den faktiske opløsning, ligesom det har været tilfældet med HDTV. Her har man også to opløsninger, 1.280 x 720 og 1.920 x 1.080.   

Der kan gå meget lang tid, inden tv-standarden slår igennem. Toshiba sælger allerede et fjernsyn med 4K-opløsning, men det er kun i stand til at vise fotografier i den høje opløsning, ikke video.

Det forventes, at de første fjernsyn med Super HiVision 8K er klar i 2020, hvor NHK vil starte tv-transmission i den høje opløsning, og først i 2025 vil prisen for apparaterne være faldet til den magiske grænse på 10.000 dollar.

"De kommer med en størrelse på 55 tommer og derover. Du vil stadig få en betydelig fordel i den størrelse, fordi det giver en større farvedybde og kontrast såvel som et skarpere billede," siger Gartner-analytiker Paul O'Donovan til BBC.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job