Her er Facebook-gulddrengenes nye luksus-domicil

Mark Zuckerbergs ærkefjender har brugt en del af deres Facebook-aktier på at købe et luksushjem i Los Angeles, som måske bliver det næste Silicon Valley.

Artikel top billede

"Tør du tage penge fra disse tvillinger?" spurgte ComON i en artikel fra maj måned. Det var de berømte Winklevoss-tvillinger, som nu selv ville skyde penge i nystartede virksomheder. Tyler og Cameron Winklevoss har i mange år kæmpet en kamp med Facebook-stifteren Mark Zuckerberg - en kamp, der er beskrevet i filmen "The Social Network".

Den lange juridiske strid endte med, at rigmands-sønnerne modtog kontanter og aktier til en værdi af 65 millioner dollar i 2008. Deres aktier er mangedoblet i værdi efter Facebook-børsnoteringen.

Nu er en del af pengene blevet brugt til at betale for et luksus-domicil i Los Angeles. Det melder TMZ og TechCrunch. En meget eksklusiv villa til små 18 mio. dollar med beliggenhed i Hollywood Hills.

Det er ikke helt tilfældigt, at Winklevoss-tvillingerne har valgt Los Angeles. Ifølge TMZ kan det sydlige Californien udvikle sig til det næste Silicon Valley, der som bekendt ligger i nærheden af San Francisco i den nordlige del af staten.

Den ene af tvillingerne, Tyler, flytter til Los Angeles for at få foden indenfor i byens spirende tech-industri, mens den anden, Cameron, bliver i New York. Her har deres investerings-selskab Winklevoss Capital også sit hovedkvarter.

Det kunne være fristende at tro, at Tyler har valgt Los Angeles og ikke San Francisco for at undgå at komme på tværs af Mark Zuckerberg, der stadig bor i Palo Alto i Silicon Valley.

Striden mellem dem går tilbage til Harvard-dagene, da Zuckerberg blev hyret til at kode tvillingernes sociale tjeneste Harvard Connect (senere ConnectU). Men han trak tiden ud og skabte i stedet sit eget sociale netværk Facebook.
 
Winklevoss-tvillingerne er elite-roere, som deltog i OL i Beijing i 2008.

Tvillingerne har forsøgt at få ophævet det oprindelige forlig for at kunne starte en ny sag mod Zuckerberg. Tvillingerne måtte dog opgive deres forsøg på at få en ny sag sidste år.

Deres investeringsfirma skal tilbyde både kapital og operationel erfaring til iværksættere - og måske også rådgive om, hvordan man undgår, at andre stjæler ens ideer.

Læses lige nu

    Annonce

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

    Midtjylland

    LB Forsikring

    Afdelingschef for IT ServiceDesk

    Københavnsområdet

    Spillehallen.dk ApS

    Systemadministrator til Spillehallen.dk

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S