Her er Facebook-gulddrengenes nye luksus-domicil

Mark Zuckerbergs ærkefjender har brugt en del af deres Facebook-aktier på at købe et luksushjem i Los Angeles, som måske bliver det næste Silicon Valley.

Artikel top billede

"Tør du tage penge fra disse tvillinger?" spurgte ComON i en artikel fra maj måned. Det var de berømte Winklevoss-tvillinger, som nu selv ville skyde penge i nystartede virksomheder. Tyler og Cameron Winklevoss har i mange år kæmpet en kamp med Facebook-stifteren Mark Zuckerberg - en kamp, der er beskrevet i filmen "The Social Network".

Den lange juridiske strid endte med, at rigmands-sønnerne modtog kontanter og aktier til en værdi af 65 millioner dollar i 2008. Deres aktier er mangedoblet i værdi efter Facebook-børsnoteringen.

Nu er en del af pengene blevet brugt til at betale for et luksus-domicil i Los Angeles. Det melder TMZ og TechCrunch. En meget eksklusiv villa til små 18 mio. dollar med beliggenhed i Hollywood Hills.

Det er ikke helt tilfældigt, at Winklevoss-tvillingerne har valgt Los Angeles. Ifølge TMZ kan det sydlige Californien udvikle sig til det næste Silicon Valley, der som bekendt ligger i nærheden af San Francisco i den nordlige del af staten.

Den ene af tvillingerne, Tyler, flytter til Los Angeles for at få foden indenfor i byens spirende tech-industri, mens den anden, Cameron, bliver i New York. Her har deres investerings-selskab Winklevoss Capital også sit hovedkvarter.

Det kunne være fristende at tro, at Tyler har valgt Los Angeles og ikke San Francisco for at undgå at komme på tværs af Mark Zuckerberg, der stadig bor i Palo Alto i Silicon Valley.

Striden mellem dem går tilbage til Harvard-dagene, da Zuckerberg blev hyret til at kode tvillingernes sociale tjeneste Harvard Connect (senere ConnectU). Men han trak tiden ud og skabte i stedet sit eget sociale netværk Facebook.
 
Winklevoss-tvillingerne er elite-roere, som deltog i OL i Beijing i 2008.

Tvillingerne har forsøgt at få ophævet det oprindelige forlig for at kunne starte en ny sag mod Zuckerberg. Tvillingerne måtte dog opgive deres forsøg på at få en ny sag sidste år.

Deres investeringsfirma skal tilbyde både kapital og operationel erfaring til iværksættere - og måske også rådgive om, hvordan man undgår, at andre stjæler ens ideer.

Annonceindlæg fra Pointsharp

Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT