Tror du også at din smartphone ryster i lommen? Du lider af fantom-vibrationer

Derfor oplever flere indbildske smartphone-vibrationer.

Artikel top billede

Har du prøvet at flå din smartphone op af lommen, fordi den vibrerede - kun for at registrere, at telefonen slet ikke vibrerede alligevel?

Så er du ikke alene.

Den såkaldte fantom-vibration er et udbredt fænomen blandt mennesker, der omgiver sig med avanceret elektronik.

Ligesom personer der har fået amputeret et ben kan føle fantomsmerter i det forsvundne ben, kan smartphone-ejere blive snydt til at tro, at deres telefon vibrerer. Det er hjernen, der driver gæk med os.

De første undersøgelser

En amerikansk undersøgelse fandt frem til, at det er et udbredt fænomen, at man kan opleve livagtige smartphonevibrationer i lommen, selv om telefonen slet ikke har vibreret.

Resultatet ligger nu i undersøgelsen 'Phantom vibration syndrome among medical staff: a cross sectional survey', som er publiceret i British Medical Journal.

Her viste det sig, at 70 procent af 169 adspurgte hospitalsansatte kunne nikke genkendende til, at de har oplevet fantom-vibrationer (Phantom Vibration Syndrome) fra telefoner eller nummervisere.

De fejlopfattede vibrationer var tydeligst blandt folk, der bruger apparaterne ofte, og folk der opbevarer deres telefon i en brystlomme. Oftest begynder fup-vibrationerne at ske, når en person har haft sin telefon i en længere periode (mellem en måned og et år).

Signalerne sker sandsynligvis, fordi hjernen snyder sig selv.

"Der kommer hele tiden en enorm mængde sanseinformation samtidig. Hjernen filtrerer informationerne, blandt andet ud fra hvad den er vant til at holde øje med. Og hos mennesker, der får mange beskeder, som enten er vigtige, eller som de bliver glade for at modtage, afsøger hjernen konstant sanseindtrykkene for noget, der minder om vibrationer," udtaler professor Michael Rothberg, der står bag undersøgelsen.

Læs mere om hjernens små kiks på Videnskab.dk. 

I undersøgelsen kan man læse, at nogle af personerne har haft held til at fjerne eller minimere oplevelsen af fantom-vibrationer ved at opbevare telefonen eller nummerviseren et andet sted på kroppen end normalt.

I undersøgelsen er det dog kun to procent af de adspurgte, der følte sig direkte generet af fantomvibrationerne.

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknologirådgiver inden for Elektromagnetisme ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger sektionschef til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra HP

Når angrebet slipper igennem, afgør robustheden, om driften fortsætter

AI gør cyberangreb hurtigere og billigere. HP's sikkerhedsekspert forklarer, hvorfor fokus skal flyttes fra detektion til forebyggelse og robusthed.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S