Tror du også at din smartphone ryster i lommen? Du lider af fantom-vibrationer

Derfor oplever flere indbildske smartphone-vibrationer.

Artikel top billede

Har du prøvet at flå din smartphone op af lommen, fordi den vibrerede - kun for at registrere, at telefonen slet ikke vibrerede alligevel?

Så er du ikke alene.

Den såkaldte fantom-vibration er et udbredt fænomen blandt mennesker, der omgiver sig med avanceret elektronik.

Ligesom personer der har fået amputeret et ben kan føle fantomsmerter i det forsvundne ben, kan smartphone-ejere blive snydt til at tro, at deres telefon vibrerer. Det er hjernen, der driver gæk med os.

De første undersøgelser

En amerikansk undersøgelse fandt frem til, at det er et udbredt fænomen, at man kan opleve livagtige smartphonevibrationer i lommen, selv om telefonen slet ikke har vibreret.

Resultatet ligger nu i undersøgelsen 'Phantom vibration syndrome among medical staff: a cross sectional survey', som er publiceret i British Medical Journal.

Her viste det sig, at 70 procent af 169 adspurgte hospitalsansatte kunne nikke genkendende til, at de har oplevet fantom-vibrationer (Phantom Vibration Syndrome) fra telefoner eller nummervisere.

De fejlopfattede vibrationer var tydeligst blandt folk, der bruger apparaterne ofte, og folk der opbevarer deres telefon i en brystlomme. Oftest begynder fup-vibrationerne at ske, når en person har haft sin telefon i en længere periode (mellem en måned og et år).

Signalerne sker sandsynligvis, fordi hjernen snyder sig selv.

"Der kommer hele tiden en enorm mængde sanseinformation samtidig. Hjernen filtrerer informationerne, blandt andet ud fra hvad den er vant til at holde øje med. Og hos mennesker, der får mange beskeder, som enten er vigtige, eller som de bliver glade for at modtage, afsøger hjernen konstant sanseindtrykkene for noget, der minder om vibrationer," udtaler professor Michael Rothberg, der står bag undersøgelsen.

Læs mere om hjernens små kiks på Videnskab.dk. 

I undersøgelsen kan man læse, at nogle af personerne har haft held til at fjerne eller minimere oplevelsen af fantom-vibrationer ved at opbevare telefonen eller nummerviseren et andet sted på kroppen end normalt.

I undersøgelsen er det dog kun to procent af de adspurgte, der følte sig direkte generet af fantomvibrationerne.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S