Tror du også at din smartphone ryster i lommen? Du lider af fantom-vibrationer

Derfor oplever flere indbildske smartphone-vibrationer.

Artikel top billede

Har du prøvet at flå din smartphone op af lommen, fordi den vibrerede - kun for at registrere, at telefonen slet ikke vibrerede alligevel?

Så er du ikke alene.

Den såkaldte fantom-vibration er et udbredt fænomen blandt mennesker, der omgiver sig med avanceret elektronik.

Ligesom personer der har fået amputeret et ben kan føle fantomsmerter i det forsvundne ben, kan smartphone-ejere blive snydt til at tro, at deres telefon vibrerer. Det er hjernen, der driver gæk med os.

De første undersøgelser

En amerikansk undersøgelse fandt frem til, at det er et udbredt fænomen, at man kan opleve livagtige smartphonevibrationer i lommen, selv om telefonen slet ikke har vibreret.

Resultatet ligger nu i undersøgelsen 'Phantom vibration syndrome among medical staff: a cross sectional survey', som er publiceret i British Medical Journal.

Her viste det sig, at 70 procent af 169 adspurgte hospitalsansatte kunne nikke genkendende til, at de har oplevet fantom-vibrationer (Phantom Vibration Syndrome) fra telefoner eller nummervisere.

De fejlopfattede vibrationer var tydeligst blandt folk, der bruger apparaterne ofte, og folk der opbevarer deres telefon i en brystlomme. Oftest begynder fup-vibrationerne at ske, når en person har haft sin telefon i en længere periode (mellem en måned og et år).

Signalerne sker sandsynligvis, fordi hjernen snyder sig selv.

"Der kommer hele tiden en enorm mængde sanseinformation samtidig. Hjernen filtrerer informationerne, blandt andet ud fra hvad den er vant til at holde øje med. Og hos mennesker, der får mange beskeder, som enten er vigtige, eller som de bliver glade for at modtage, afsøger hjernen konstant sanseindtrykkene for noget, der minder om vibrationer," udtaler professor Michael Rothberg, der står bag undersøgelsen.

Læs mere om hjernens små kiks på Videnskab.dk

I undersøgelsen kan man læse, at nogle af personerne har haft held til at fjerne eller minimere oplevelsen af fantom-vibrationer ved at opbevare telefonen eller nummerviseren et andet sted på kroppen end normalt.

I undersøgelsen er det dog kun to procent af de adspurgte, der følte sig direkte generet af fantomvibrationerne.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS