Ultrabooks kan oplade din smartphone trådløst

Til næste år kommer de første mobile computere med Intels Wireless Charging Technology.

Artikel top billede

Helt tilbage i 2008 kunne Intel Labs for første gang demonstrere sin teknologi til trådløs opladning, Wireless Charging Technology (WCT). Her kan man oplade sin smartphone trådløst fra den bærbare computer. Nu har Intel indgået et partnerskab med Integrated Device Technology, som skal udvikle og fremstille chipsæt med teknologien. Det fortæller Intel i sin blog.

Teknologien er ikke ny. Firmaer som amerikanske WildCharge har i flere år solgt særlige induktionsplader, der kan bruges til at lade f.eks. mobiltelefoner op. Men der er en række begrænsninger.
 
For det første skal telefonen lægges oven på pladen, der skal tilsluttes til stikkontakten med et almindeligt strømkabel, og dermed forsvinder lidt af den mobilitet, som ellers ligger i ordet »trådløs«. For det andet fungerer det kun, hvis telefonens bagklappe bliver erstattet med en særlig induktions-adapter.

Intels teknologi kræver ikke, at der er direkte kontakt mellem den bærbare computer og telefonen. Man kan altså oplade sin telefon blot ved at placere den i nærheden af computeren - afstanden må dog ikke være mere end nogle få centimeter. Men det er altså rigtig trådløs opladning.

De første ultrabooks med trådløs opladning skulle være klar til næste år. Intel beskriver selv et muligt scenario i sin blog:

"Din telefon er næsten løbet tør for strøm. Du behøver blot at starte WCT detekterings-softwaren og placere smartphonen tæt på din ultrabook (en tomme eller sådan). De to enheder forbinder sig til hinanden, og energi begynder at flyde sømløst og trådløst fra ultrabook til smartphone. I løbet af en time har du opladet din smartphone, så du kan klare dig resten af dagen. Ingen kabler eller opladere," hedder det i bloggen.

Intel vil afsløre flere detaljer om teknologien på et senere tidspunkt, muligvis på Intel Developer Forum i San Francisco til september.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse