Ultrabooks kan oplade din smartphone trådløst

Til næste år kommer de første mobile computere med Intels Wireless Charging Technology.

Artikel top billede

Helt tilbage i 2008 kunne Intel Labs for første gang demonstrere sin teknologi til trådløs opladning, Wireless Charging Technology (WCT). Her kan man oplade sin smartphone trådløst fra den bærbare computer. Nu har Intel indgået et partnerskab med Integrated Device Technology, som skal udvikle og fremstille chipsæt med teknologien. Det fortæller Intel i sin blog.

Teknologien er ikke ny. Firmaer som amerikanske WildCharge har i flere år solgt særlige induktionsplader, der kan bruges til at lade f.eks. mobiltelefoner op. Men der er en række begrænsninger.
 
For det første skal telefonen lægges oven på pladen, der skal tilsluttes til stikkontakten med et almindeligt strømkabel, og dermed forsvinder lidt af den mobilitet, som ellers ligger i ordet »trådløs«. For det andet fungerer det kun, hvis telefonens bagklappe bliver erstattet med en særlig induktions-adapter.

Intels teknologi kræver ikke, at der er direkte kontakt mellem den bærbare computer og telefonen. Man kan altså oplade sin telefon blot ved at placere den i nærheden af computeren - afstanden må dog ikke være mere end nogle få centimeter. Men det er altså rigtig trådløs opladning.

De første ultrabooks med trådløs opladning skulle være klar til næste år. Intel beskriver selv et muligt scenario i sin blog:

"Din telefon er næsten løbet tør for strøm. Du behøver blot at starte WCT detekterings-softwaren og placere smartphonen tæt på din ultrabook (en tomme eller sådan). De to enheder forbinder sig til hinanden, og energi begynder at flyde sømløst og trådløst fra ultrabook til smartphone. I løbet af en time har du opladet din smartphone, så du kan klare dig resten af dagen. Ingen kabler eller opladere," hedder det i bloggen.

Intel vil afsløre flere detaljer om teknologien på et senere tidspunkt, muligvis på Intel Developer Forum i San Francisco til september.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura