Ultrabooks kan oplade din smartphone trådløst

Til næste år kommer de første mobile computere med Intels Wireless Charging Technology.

Artikel top billede

Helt tilbage i 2008 kunne Intel Labs for første gang demonstrere sin teknologi til trådløs opladning, Wireless Charging Technology (WCT). Her kan man oplade sin smartphone trådløst fra den bærbare computer. Nu har Intel indgået et partnerskab med Integrated Device Technology, som skal udvikle og fremstille chipsæt med teknologien. Det fortæller Intel i sin blog.

Teknologien er ikke ny. Firmaer som amerikanske WildCharge har i flere år solgt særlige induktionsplader, der kan bruges til at lade f.eks. mobiltelefoner op. Men der er en række begrænsninger.
 
For det første skal telefonen lægges oven på pladen, der skal tilsluttes til stikkontakten med et almindeligt strømkabel, og dermed forsvinder lidt af den mobilitet, som ellers ligger i ordet »trådløs«. For det andet fungerer det kun, hvis telefonens bagklappe bliver erstattet med en særlig induktions-adapter.

Intels teknologi kræver ikke, at der er direkte kontakt mellem den bærbare computer og telefonen. Man kan altså oplade sin telefon blot ved at placere den i nærheden af computeren - afstanden må dog ikke være mere end nogle få centimeter. Men det er altså rigtig trådløs opladning.

De første ultrabooks med trådløs opladning skulle være klar til næste år. Intel beskriver selv et muligt scenario i sin blog:

"Din telefon er næsten løbet tør for strøm. Du behøver blot at starte WCT detekterings-softwaren og placere smartphonen tæt på din ultrabook (en tomme eller sådan). De to enheder forbinder sig til hinanden, og energi begynder at flyde sømløst og trådløst fra ultrabook til smartphone. I løbet af en time har du opladet din smartphone, så du kan klare dig resten af dagen. Ingen kabler eller opladere," hedder det i bloggen.

Intel vil afsløre flere detaljer om teknologien på et senere tidspunkt, muligvis på Intel Developer Forum i San Francisco til september.

Læses lige nu

    Annonce

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teamkoordinator til databaseteam

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S