Ultrabooks kan oplade din smartphone trådløst

Til næste år kommer de første mobile computere med Intels Wireless Charging Technology.

Artikel top billede

Helt tilbage i 2008 kunne Intel Labs for første gang demonstrere sin teknologi til trådløs opladning, Wireless Charging Technology (WCT). Her kan man oplade sin smartphone trådløst fra den bærbare computer. Nu har Intel indgået et partnerskab med Integrated Device Technology, som skal udvikle og fremstille chipsæt med teknologien. Det fortæller Intel i sin blog.

Teknologien er ikke ny. Firmaer som amerikanske WildCharge har i flere år solgt særlige induktionsplader, der kan bruges til at lade f.eks. mobiltelefoner op. Men der er en række begrænsninger.
 
For det første skal telefonen lægges oven på pladen, der skal tilsluttes til stikkontakten med et almindeligt strømkabel, og dermed forsvinder lidt af den mobilitet, som ellers ligger i ordet »trådløs«. For det andet fungerer det kun, hvis telefonens bagklappe bliver erstattet med en særlig induktions-adapter.

Intels teknologi kræver ikke, at der er direkte kontakt mellem den bærbare computer og telefonen. Man kan altså oplade sin telefon blot ved at placere den i nærheden af computeren - afstanden må dog ikke være mere end nogle få centimeter. Men det er altså rigtig trådløs opladning.

De første ultrabooks med trådløs opladning skulle være klar til næste år. Intel beskriver selv et muligt scenario i sin blog:

"Din telefon er næsten løbet tør for strøm. Du behøver blot at starte WCT detekterings-softwaren og placere smartphonen tæt på din ultrabook (en tomme eller sådan). De to enheder forbinder sig til hinanden, og energi begynder at flyde sømløst og trådløst fra ultrabook til smartphone. I løbet af en time har du opladet din smartphone, så du kan klare dig resten af dagen. Ingen kabler eller opladere," hedder det i bloggen.

Intel vil afsløre flere detaljer om teknologien på et senere tidspunkt, muligvis på Intel Developer Forum i San Francisco til september.

SOS International

Cloud Native Architect

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Product owner (senior) - Data & Analytics

Region Sjælland

SOS International

License & Vendor Manager

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS