Windows Phone 8 kommer tidligere end ventet

Microsoft er klar med smartphone-operativsystemet Windows Phone 8 den 29. oktober, melder en velinformeret blogger.

Artikel top billede

Det ser ud til, at Windows Phone 8 kommer på markedet tidligere end ventet. Det nye smartphone-operativsystem skulle være klar den 29. oktober, kun tre dage efter den officielle lancering af Windows 8. Det mener ZDnet-bloggeren Mary Jo Foley, som henviser til kilder hos Microsoft.

Tirsdag kunne Samsung overraskende annoncere sin første smartphone med Windows Phone 8, der går under navnet Ativ S, men der er ikke nogen dato for lanceringen. Nokia ventes at præsentere sine første smartphones med Windows Phone 8 den 5. september, og HTC vil også vise nye modeller senere på måneden.

Mary Jo Foley skriver, at Microsoft planlægger et større arrangement i New York den 25. oktober for at markere lanceringen af Windows 8 og de første Surface-tablets.

Den 29. oktober kommer så lanceringen af Windows Phone 8 med en fest i San Francisco eller Los Angeles, og de første smartphones med operativsystemet kan købes 1-2 uger senere.

Allerede dagen efter, den 30. oktober, starter Microsofts store udviklerkonference Build i firmaets hovedkvarter i Redmond. Det er nok ret sikkert, at Windows 8 og Windows Phone 8 bliver de store temaer på konferencen.

Så det ser ud til at blive et meget travlt efterår for Microsoft og de udviklere, som arbejder med firmaets platforme.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    GenAI Specialist i PET

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Digital Workplace Supporter

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S