Windows Phone 8 kommer tidligere end ventet

Microsoft er klar med smartphone-operativsystemet Windows Phone 8 den 29. oktober, melder en velinformeret blogger.

Artikel top billede

Det ser ud til, at Windows Phone 8 kommer på markedet tidligere end ventet. Det nye smartphone-operativsystem skulle være klar den 29. oktober, kun tre dage efter den officielle lancering af Windows 8. Det mener ZDnet-bloggeren Mary Jo Foley, som henviser til kilder hos Microsoft.

Tirsdag kunne Samsung overraskende annoncere sin første smartphone med Windows Phone 8, der går under navnet Ativ S, men der er ikke nogen dato for lanceringen. Nokia ventes at præsentere sine første smartphones med Windows Phone 8 den 5. september, og HTC vil også vise nye modeller senere på måneden.

Mary Jo Foley skriver, at Microsoft planlægger et større arrangement i New York den 25. oktober for at markere lanceringen af Windows 8 og de første Surface-tablets.

Den 29. oktober kommer så lanceringen af Windows Phone 8 med en fest i San Francisco eller Los Angeles, og de første smartphones med operativsystemet kan købes 1-2 uger senere.

Allerede dagen efter, den 30. oktober, starter Microsofts store udviklerkonference Build i firmaets hovedkvarter i Redmond. Det er nok ret sikkert, at Windows 8 og Windows Phone 8 bliver de store temaer på konferencen.

Så det ser ud til at blive et meget travlt efterår for Microsoft og de udviklere, som arbejder med firmaets platforme.

Læses lige nu

    Aller Media A/S

    Developer

    Uspecificeret arbejdssted

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv It-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets it-organisation, Cyberdivisionen, Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S