Windows Phone 8 kommer tidligere end ventet

Microsoft er klar med smartphone-operativsystemet Windows Phone 8 den 29. oktober, melder en velinformeret blogger.

Artikel top billede

Det ser ud til, at Windows Phone 8 kommer på markedet tidligere end ventet. Det nye smartphone-operativsystem skulle være klar den 29. oktober, kun tre dage efter den officielle lancering af Windows 8. Det mener ZDnet-bloggeren Mary Jo Foley, som henviser til kilder hos Microsoft.

Tirsdag kunne Samsung overraskende annoncere sin første smartphone med Windows Phone 8, der går under navnet Ativ S, men der er ikke nogen dato for lanceringen. Nokia ventes at præsentere sine første smartphones med Windows Phone 8 den 5. september, og HTC vil også vise nye modeller senere på måneden.

Mary Jo Foley skriver, at Microsoft planlægger et større arrangement i New York den 25. oktober for at markere lanceringen af Windows 8 og de første Surface-tablets.

Den 29. oktober kommer så lanceringen af Windows Phone 8 med en fest i San Francisco eller Los Angeles, og de første smartphones med operativsystemet kan købes 1-2 uger senere.

Allerede dagen efter, den 30. oktober, starter Microsofts store udviklerkonference Build i firmaets hovedkvarter i Redmond. Det er nok ret sikkert, at Windows 8 og Windows Phone 8 bliver de store temaer på konferencen.

Så det ser ud til at blive et meget travlt efterår for Microsoft og de udviklere, som arbejder med firmaets platforme.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job