Firma uddeler gratis software - men der er en hage

I 24 timer kan alle internet-brugere hente software-løsningen Crossover til Mac OS X og Linux helt gratis. Men først er der et helt specielt krav, der skal opfyldes.

Artikel top billede

Det amerikanske firma CodeWeavers, der udvikler software som kan bruges til at køre Windows-programmer under Mac OS og Linux, lover nu at alle kan hente firmaets produkt ganske gratis i 24 timer. Der er dog en lille betingelse; først skal 100.000 internet-brugere forpligte sig til at stemme ved det kommende præsidentvalg i USA.

Den usædvanlige aktion, som bliver beskrevet i en humoristisk pressemeddelelse og YouTube-video, har fået titlen "Return of the Quack: Flock the Vote".

For at deltage skal man blot indtaste sit navn og sin mail-adresse på denne side. CodeWeavers kan ikke kontrollere, om der faktisk er tale om amerikanske statsborgere som kan stemme ved valget.

Herefter vil man modtage et link til Crossover-softwaren, når målet på de 100.000 deltagere er nået. Der skulle være tale om en fuld version af programmet til Mac OS X og Linux med 12 måneders support og opdateringer. En licens koster normalt omkring 400 kr. En testversion uden support kan bruges i 14 dage.

Crossover er en kommerciel version af Wine-projektet, hvor man kan installere og køre Windows-applikationer som Microsoft Office og Adobe-produkter samt forskellige spil på Mac og Linux.

I november 2008 startede CodeWeavers en lignende aktion under overskriften "Lame Duck Presidential Challenge" og dengang var der hele 650.000 online-registreringer for at modtage en gratis version af produktet.

Men aktionen blev alligevel en god forretning. CodeWeavers fortæller, at det i sidste ende førte til større salg og kendskab til firmaets produkter.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS